Geopolityka

Wysoka intensywność rosyjskiej floty na Morzu Śródziemnym

Fot. Mil.ru

W Cieśninie Sycylijskiej i na Morzu Jońskim obserwuje się intensywną aktywność rosyjskiej floty- odnotował portal ItaMilRadar, prezentujący dane z monitoringu obecności jednostek wojskowych na Morzu Śródziemnym i w powietrzu w tym rejonie. Ruch rosyjskich okrętów obserwowany jest przez włoską marynarkę wojenną i NATO- zaznaczono.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Portal ItaMilRadar poinformował w tych dniach o obecności płynących z Syrii tankowca Akademik Paszin i fregaty Admirał Kasatonow w rejonie Cieśniny Sycylijskiej. Eksperci przypuszczają, że wracają one do Rosji i zostaną wkrótce zastąpione przez tankowiec Kama i fregatę Admirał Gorszkow, które wpłyną na Morze Śródziemne.

Czytaj też

Ponadto portal zaznaczył, że wpłynął tam niedawno tankowiec Kola kierując się na północ.

Według ekspertów celem tej aktywności jest pokazanie rosyjskiej obecności siłom zachodnim stacjonującym na Morzu Śródziemnym. Zaznaczają, że w obecnym delikatnym momencie i przy ryzyku incydentów, sytuacja jest bacznie obserwowana przez włoską marynarkę wojenną i NATO.

Czytaj też

W tym kontekście Ansa przypomina, że pod koniec lutego szef sztabu włoskiej marynarki wojennej admirał Enrico Credendino oświadczył w wystąpieniu przed komisją obrony włoskiej Izby Deputowanych, że notuje się "ogromny wzrost liczby jednostek rosyjskiej floty na Morzu Śródziemnym i na Morzu Czarnym do poziomu, jakiego nie było nawet w czasach zimnej wojny".

Czytaj też

Admirał określił postawę Rosjan jako "agresywną" i stwierdził, że sytuacja jest "złożona i niespokojna, a ryzyko incydentów wysokie".

Źródło:
PAP

Komentarze (6)

 1. Chinol

  to Rotacja. A nie wysoka aktywnosc. Czyli 2 oktrety wracaja do Rosji a 2 inne plyna do bazy w Syrii.

  1. Rusmongol

   Jak stoi tam jakiś Burke to może w pojedynkę to całe Czyngis cHanowe bardziewie porozstawiać po kontach 😂

  2. Chinol

   A to Amerykanom juz Rotacja okretow nawet przeszkadza:)? Wspaniala demokracja:) SLyszaes moze Rusomnogle ze w czasach strazytnych Ateny (demkracja) atakowayly SPARTE (dyktatra wojskowa) a nie odrwanie? Wiesz ze Sparta czesciej sie bronila niz atakowala A Ateny agresja? Przypomina Ci to cos patrzac na CHiny i USA moze? ALbo USa i INdianie:) ALbo USa i Afganist;an?

 2. Krzysztof Jerzyna

  Nie ma czegoś takiego we wszechświecie jak "intensywność floty". Może być wysoka intensywność DZIAŁAŃ floty.

 3. szczebelek

  Już dawno powinni dać ultimatum ruskim okrętom by zniknęły z Morza Śródziemnego...

 4. Szwejk85/87

  Dobrze ! Dooobrze !! Popływają trochę i im się te nie mające anałogów korablie rozlecą i nie trzeba będzie drugowojennych min i przypadkowych kolizji z cywilnym statkiem handlowym. Na wypadek "W" całą rosyjska flota śródziemnomorska zniknie w mgnieniu oka. Teraz fikają bo wiedzą że nikt ich nie ruszy....

 5. kukurydza

  W końcu ruSSkij karabl natknie się "przypadkowo" na starą, "przypadkowo" dryfującą, drugowojenną minę morką... może nawet ruSSkiej proweniencji... i pójdzie tam, gdzie Moskwa.

 6. Chyżwar

  Rosyjscy koledzy szukają sobie guza na Morzu Śródziemnym? A proszę bardzo. Jest powiedzenie "Szukajcie a znajdziecie. Proście a będzie wam dane". Bo tak się składa, że z ich przestarzałymi łajbami na tym akwenie NATO poradziłoby sobie bez Amerykanów.