Reklama

Geopolityka

Wspólna deklaracja sojuszu Korei Południowej i USA

fot. Republic of Korea Armed Forces
fot. Republic of Korea Armed Forces

Prezydent Korei Płd. Mun Dze In i prezydent USA Joe Biden zadeklarowali podczas przeprowadzonej w czwartek rozmowy telefonicznej działania na rzecz umocnienia sojuszu między obu krajami i opracowanie całościowej strategii polityki wobec Korei Północnej.

Jak poinformował rzecznik południowokoreańskiego prezydenta Kang Min Seok celem strategii będzie doprowadzenie do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Mun Dze In "powitał powrót Ameryki wobec narastających problemów globalnych - pandemii Covid-19, zmian klimatu i polaryzacji ekonomicznej" – powiedział rzecznik.

Według Białego Domu Biden i Mun podkreślili ich zaangażowanie na rzecz wzmocnienia sojuszu USA - Korea Południowa i zapowiedzieli ścisłą koordynację działań wobec Pjongjangu.

Reuter przypomina, że Mun, który pełni rolę mediatora między Waszyngtonem i Pjongjangiem, stoi obecnie wobec zadania ożywienia znajdujących się w impasie rozmów na temat północnokoreańskiego arsenału nuklearnego.

Poprzedni prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un uzgodnili podczas pierwszego spotkania na szczycie w 2018 r. działania na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, ale załamały się one wobec fiaska drugiego szczytu.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama