Korea Południowa: kolejny rok wzrostu budżetu na obronność

5 grudnia 2020, 10:54
1151px-ROKS_Munmu_the_Great_(DDH_976)
Fot. Mass Communication Specialist 2nd Class Rebecca J. Moat, US Navy
Reklama

Rosnąca niepewność, co do sytuacji międzynarodowej oraz potrzeby prowadzenia reform w zakresie obronności motywują Republikę Korei (Korea Południowa) do kolejnego roku z rosnącym budżetem na obronność. Znaczna część z planowanych wydatków ma sfinansować nowoczesne systemy uzbrojenia oraz wyposażenia dla wojska.

Południowokoreańskie Zgromadzenie Narodowe zatwierdziło plany zwiększenia budżetu na obronność kraju. Zgodnie z założeniami na 2021 r. kraj ma przeznaczyć 52,8 bilionów wonów (czyli ok. 48 mld dolarów), dla porównania w 2020 r. był to poziom 50,15 bilionów wonów. Trzeba wskazać, że deputowani lekko obniżyli wstępne założenia tamtejszego rządu, który chciał 52,9 bln wonów. Miało to być wynikiem przesunięcia części programów zbrojeniowych lub wręcz ich usunięcia z planów resortu obrony. Południowokoreański budżet przeznaczany na obronność, jak zauważa agencja Yonhap, stale rośnie, z 20,8 bln wonów w 2005 r. do poziomu 31,4 bln wonów w 2011 r. W 2017 r. była to już kwota 40,3 bln, a w 2020 r. po raz pierwszy budżet przekroczył 50 bilionów wonów.

Wzrost wydatków na obronność jest motywowany w pierwszej kolejności niezbędnymi inwestycjami w zapewnienie zdolności obronnych. Tym samym, planuje się wydanie niemal 17 miliardów tylko i wyłącznie na zakupy niezbędnego uzbrojenia oraz prowadzenie innych programów zbrojeniowych, wpływających na poprawę zdolności obronnych. Zauważa się, że południowokoreańskie siły zbrojne wkraczają w kluczową fazę odnoszącą się do implementacji maszyn piątej generacji F-35A. Mają również trwać prace odnoszące się do badań i rozwoju w zakresie maszyn obserwacyjnych. Swoje środki ma otrzymać wojskowy segment kosmiczny, odnoszący się chociażby do kwestii uzyskania niezbędnego wsparcia ze strony satelitów komunikacyjnych.

Podkreśla się przy tym, że na zwiększenie kwot przeznaczanych na obronność ma również wpływ generalna niestabilność w regionie i na świecie. Priorytetem nadal, z racji geograficznych, pozostaje przygotowanie się względem zagrożeń wynikających z północnokoreańskiej broni masowego rażenia. Jak również procesu przejmowania kontroli operacyjnej OPCON od strony amerykańskiej. Seul zauważa także, że część środków będzie trzeba przeznaczyć na kwestie związane z aktywnością wojska w przestrzeni wyzwań niemilitarnych. Tutaj na pierwszy plan wysuwa się oczywiście zwalczanie chorób zakaźnych. Stąd też, część pieniędzy jest już zaplanowana na wydatki związane z zapewnieniem systemów ochrony osobistej dla wojskowych. Resort obrony zapowiada również, że w kraju jest planowany proces reformy obronności.

(JR)

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/orly-i-rakiety/

Reklama

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Fanklub Daviena
sobota, 5 grudnia 2020, 20:27

O jaką "niepewność sytuacji międzynarodowej" w przypadku Korei Południowej pisze autor? Korea ma 2/3 obrotów gospodarczych z Chinami i tylko 20% z USA. Nie widzi w Chinach wroga. W USA Koreańczycy widzą głównego judziciela nakręcającego konflikt z Koreą Północną by mieć pretekst okupowania Korei Południowej i niedopuszczenia do zjednoczenia, by nie tworzyć USA gospodarczego konkurenta na wzór zjednoczonych Niemiec. Właśnie podpisała z Chinami traktat o utworzeniu największej na świecie strefy wolnego handlu nad Pacyfikiem (USA do niej nie należą. Korea będzie mieć cła w handlu z USA, ale nie z Chinami...). Jak w kimś Korea widzi wroga, to w Japonii, bo z Rosja Korea Południowa ma świetne i z roku na rok coraz lepsze stosunki i wspólne interesy geopolityczne. Rosja jest głównym poplecznikiem zjednoczenia Korei (USA, Japonia a po cichu Chiny są przeciw!). Rosnące wydatki zbrojeniowe Korei Południowej nie są przeciw Chinom, Rosji ani Korei Północnej - są przeciw USA (uniezależnienie się aż do poziomu, kiedy Koreańczycy podziękują USA "za ochronę" i powiedzą, że już jej nie potrzebują. Na zwiększenie haraczu żądanego przez Trumpa się nie zgodzili!) i Japonii... Korea buduje własne okręty, rakiety i w przyszłości samoloty by powiedzieć USA, że już Amerykanów nie potrzebują i nie chcą... :D

Pieszy
sobota, 5 grudnia 2020, 13:43

W artykule brak podstawowej informacji, jaki % PKB stanowią wydatki na wojsko.

Ryszard 56
sobota, 5 grudnia 2020, 12:50

A Co my?

Tweets Defence24