Reklama

Geopolityka

Włochy objęły dowództwo grupy bojowej NATO w Bułgarii

Autor. sercito Italiano/Facebook

Włochy objęły w poniedziałek dowództwo liczącej 1 tys. żołnierzy, a utworzonej w marcu grupy bojowej NATO ćwiczącej na poligonie Nowo Seło we wschodniej Bułgarii. Jej zadaniem jest wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu po napaści Rosji na Ukrainę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W skład kontyngentu NATO wchodzą przede wszystkim Bułgarzy, Amerykanie i Włosi. Wraz z nimi na poligonie ćwiczyli żołnierze z Polski, Grecji i Wielkiej Brytanii.

Czytaj też

Grupa bojowa NATO w Bułgarii to część sił szybkiego reagowania, które mają być rozlokowane od Bałtyku do Morza Czarnego. Analogiczne grupy wiosną powstały w Rumunii, na Słowacji i Węgrzech. Od 2016 roku takie kontyngenty istnieją w Polsce, na Litwie, Łotwy i w Estonii.

Reklama

„Powstanie grup bojowych w Bułgarii oraz na terytorium innych państw Europy Środkowej i Wschodniej jest ważnym krokiem w stronę podniesienia czujności i pokazuje wspólną odpowiedzialność Sojuszu wobec naszego wspólnego systemu odpowiedzialności zbiorowej i bezpieczeństwa każdego jego członka" – powiedział prezydent Bułgarii Rumen Radew.

Czytaj też

Obecni na uroczystości przejęcia dowodzenia przez włoskich żołnierzy byli również dowódca Sił Sojuszniczych w Europie (SACEUR) gen. Cristopher Cavolli, włoski minister obrony Lorenco Guerini, a także szefowie sztabów generalnych Włoch i Bułgarii.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama