Geopolityka

W środę Rosja i Chiny odbędą wirtualny szczyt

Rozmowa Putin i Jinping
Autor. kremlin.ru

Przywódca ChRL Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin w środę przeprowadzą rozmowę przez łącze wideo — ogłosiło w poniedziałek chińskie MSZ. Wirtualny szczyt zaplanowano krótko po zakończeniu spotkania szefów dyplomacji państw G7, na którym rozmawiano o Rosji i Chinach.

Xi i Putin „w pełni przeanalizują relacje i współpracę chińsko-rosyjską w różnych dziedzinach w tym roku" oraz „nakreślą na najwyższym szczeblu plany rozwoju dwustronnych relacji w przyszłym roku" - powiedział rzecznik MSZ w Pekinie Wang Wenbin, nie podając konkretnych tematów planowanej rozmowy.

Przywódcy Chin i Rosji rozmawiali ostatnio przez łącze wideo pod koniec czerwca - przypomina stacja CNBC. Agresywna postawa Rosji wobec Ukrainy i rosnąca potęga Chin znalazły się wśród głównych tematów na zakończonym w niedzielę spotkaniu szefów dyplomacji państw grupy G7 w Liverpoolu - podała agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródła.

Czytaj też

Na spotkaniu szefowie dyplomacji państw G7 „zgodnie potępili rosyjskie zbrojenia i agresywną retorykę wobec Ukrainy", wzywając przy tym Moskwę do deeskalacji i przestrzegania zobowiązań międzynarodowych - wynika z oświadczenia wydanego po zakończeniu spotkania.

Relacje między Pekinem a Moskwą są obecnie bliższe niż kiedykolwiek wcześniej, a obie stolice łączy nieformalny sojusz oparty na przekonaniu o zbieżności strategicznych interesów - ocenili niedawno analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Michał Bogusz, Jakub Jakóbowski i Witold Rodkiewicz

Czytaj też

Według ekspertów z OSW Moskwa i Pekin dążą do rewizji ładu międzynarodowego opartego na dominującej pozycji Stanów Zjednoczonych, a równoczesna agresywna polityka Rosji w Europie oraz Chin na Zachodnim Pacyfiku przynosi korzyści obu tym krajom, gdyż prowadzi do rozproszenia ograniczonych zasobów USA.

Źródło:PAP

Komentarze (1)

  1. Rudy

    Nic nadzwyczajnego. Silni tego świata zawsze znajdą coś do powiedzenia. Tydzień temu Putin rozmawiał z Narendrą Modi i Bidenem, a jutro będzie rozmawiał z Xi Jinpingiem. Po tych spotkaniach rozmowy o izolacji Rosji wywołują tylko uśmiech.

    1. Buczacza

      Silni? Mój Boże litości...