Reklama

Geopolityka

USA nie pozwolą Iranowi pozyskać broni jądrowej, póki Biden jest prezydentem

Joe Biden
Joe Biden
Autor. picryl.com

Nie można pozwolić Iranowi na zdobycie broni jądrowej i nie stanie się to podczas prezydentury Joe Bidena - oświadczył w poniedziałek sekretarz stanu USA Antony Blinken w przemówieniu do proizraelskiej grupy AIPAC. Zaznaczył, że choć Ameryka opowiada się za dyplomacją, to „wszystkie opcje są na stole”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Iran uzbraja rosyjskie siły w drony, używane do zabijania ukraińskich cywilów i niszczenia obiektów infrastruktury krytycznej. W zamian Rosja dostarcza zaawanasowaną broń Iranowi. Ten schemat wrogich działań podkreśla wagę jasnego imperatywu: nie można pozwolić Iranowi na zdobycie broni jądrowej. I nie stanie się to na warcie prezydenta Bidena" - obiecał Blinken w przemówieniu do AIPAC (American Israel Public Affairs Committee, amerykańsko-izraelski komitet spraw publicznych), największej proizraelskiej grupy interesów w USA.

Czytaj też

Szef amerykańskiej dyplomacji stwierdził, że USA wciąż uważają, że najlepszą drogą do tego jest dyplomacja. Ostrzegł jednak, że jeśli Teheran odrzuci tę drogę, "na stole będą leżeć wszystkie opcje, by zapewnić, że Iran nie wejdzie w posiadanie broni jądrowej". Podkreślił, że podejście USA do Iranu opiera się na trzech filarach: dyplomacji, presji ekonomicznej i odstraszaniu, w tym inwestowaniu w obronność Izraela.

Reklama

Czytaj też

Blinken powiedział też, że USA będą wspierać proces normalizacji stosunków między Izraelem i Arabią Saudyjską, choć przyznał, że może zająć to długi czas. Jednocześnie zauważył, że normalizacja stosunków z państwami arabskimi nie może być substytutem dla pracy na rzecz rozwiązania konfliktu z Palestyńczykami i w kierunku rozwiązania opartego o dwa państwa - Izrael i Palestynę. Skrytykował przy tym rozbudowę osiedli żydowskich na terenach palestyńskich i wezwał władze Izraela do uspokojenia konfliktu.

Czytaj też

"Rozwiązanie dwupaństwowe jest kluczowe, by zachować tożsamość Izraela jako państwa żydowskiego i demokratycznego" - oznajmił sekretarz stanu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. DDR

  Izrael oczywiście chciałby rozwiązać problem najlepiej rękami USA ale Ameryka nie wpakuje się w kolejną wojnę na Bliskim Wschodzie gdy na horyzoncie są Chiny i Taiwan i niewiadomo jak skończy się Ukraina

 2. rwd

  W tej sprawie USA mogą tylko grozić ale nic nie zrobią, bo są zbyt słabi. Każda akcja z ich strony skończy się większą kompromitacją niż ta z Afganistanu Iran będzie miał broń atomową za kilka lat. A następni chętni już są w kolejce. Sypie się geopolityczny reżim wypracowany w Jałcie między bandyckimi państwami, które pokonały Hitlera i narzuciły światu swoje prawa.

 3. szczebelek

  Już niedługo irański kompleks wojskowy dozna poważnego uszczerbku....

 4. ostatni

  Coz kometrwac. USa - zlamalo swoje wlasne zobawiaania prawde. Ale czego sie spodziwac?

Reklama