Reklama

Geopolityka

Unia Europejska sfinansuje broń dla Ukrainy

Autor. Ursula von der Leyen/Twitter

UE po raz pierwszy sfinansuje zakup i dostawę broni oraz sprzętu do zaatakowanego kraju - powiedziała w niedzielę w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawiając pakiet kolejnych restrykcji wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Wzmacniamy także nasze sankcje wobec Kremla. Po pierwsze, zamykamy przestrzeń powietrzną UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Nie będą one mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE. Dotyczy to także prywatnych odrzutowców oligarchów" - wyjaśniła szefowa KE.

Czytaj też

"Po drugie, zakazujemy machiny medialnej Kremla w UE. Państwowe media Russia Today i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą już mogły szerzyć swoich kłamstw, aby usprawiedliwiać wojnę Putina. Opracowujemy narzędzia do zakazania ich toksycznej i szkodliwej dezinformacji w Europie" - dodała, zapowiadając też sankcje przeciwko Białorusi.

Reklama

"Reżim Łukaszenki jest współwinny tego nikczemnego ataku na Ukrainę. Więc uderzymy w reżim Łukaszenki nowym pakietem sankcji. Wprowadzimy restrykcje wobec najważniejszych sektorów reżimu. Zatrzymamy eksport jego produktów - od paliw mineralnych do tytoniu, drewna i drewna, cementu, żelaza i stali. Rozszerzymy również na Białoruś ograniczenia eksportowe, które wprowadziliśmy na towary podwójnego zastosowania dla Rosji. Pozwoli to również uniknąć ryzyka obejścia naszych sankcji wobec Rosji. Ponadto ukarzemy tych Białorusinów, którzy pomagają Rosjanom w prowadzeniu wojny" - wyliczyła von der Leyen.

Czytaj też

Zapowiedziała też prace nad zakazaniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na unijnych rynkach.

"Putin wkroczył na ścieżkę mającą na celu zniszczenie Ukrainy. Ale to, co w rzeczywistości robi, to niszczy także przyszłość jego własnego kraju" - oceniła von der Leyen.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, który występował na tym samym briefingu oznajmił, że Rosja nie prowadzi wojny tylko przeciw Ukrainie, zwracając uwagę, że prezydent Władimir Putin wydał rozkaz o postawieniu w stan najwyższej gotowości sił odstraszania, których częścią jest broń nuklearna.

Czytaj też

Szef unijnej dyplomacji zwrócił również uwagę, że rosyjska armia na Ukrainie coraz częściej obiera za cel infrastrukturę cywilną, podczas gdy Ukraińcy "heroicznie się bronią".

Wyraził przekonanie, że ministrowie spraw zagranicznych poprą kolejne sankcje przeciw Rosji, w tym wykluczenie jej banków z systemu SWIFT, a retorsje wobec jej banku centralnego, w wyniku których "ponad połowa jego środków zostanie zablokowana".

Czytaj też

W odpowiedzi na rosyjską agresję wobec Ukrainy dostawy broni z krajów UE są zwiększane. Do państw, które podjęły decyzje o dostawie Ukrainie dołączyły także Niemcy (broń przeciwpancerna, prawdopodobnie Panzerfaust 3 - 1000 sztuk oraz 500 Stingerów) czy Szwecja (5000 granatników przeciwpancernych jednorazowego użytku). Estonia otrzymała z kolei zgodę Niemiec i Finlandii na dostawę haubic D-30 na Ukrainę, o co wnioskowano wcześniej. Zakup uzbrojenia z funduszy UE stanowi jednak mimo wszystko jakościową zmianę.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (9)

 1. Ogame

  W zamian za polskie Migi 29 używane F16 dla Malborka i Mińska Mazowieckiego w wersji, którą mamy (używane) Su22 chyba nie będą chcieli ;)

 2. Ramno2039

  Śmieszne jak Niemcy mają przekazać broń to nagle unia chce za nią płacić tym krają które je przekazują. UE rządzą Niemcy. Ukrainę spisali na straty Niemcy gdy widzą że walczą zmieniają cwanie front. Ja dobrze wiem jacy ci Germanie

  1. Wewo

   Nie pisz głupot. Spora część kasy pójdzie do państw byłego bloku wschodniego ze względu na kompatybilność ich uzbrojenia z tym co mają na Ukrainie.

 3. Muchozol

  Jest już komunikat (na onecie), że Bułgaria, Słowacja i Polska dostarczą Ukrainie samoloty - ciekawe, czy damy MiG-29, czy SU-22?

 4. Box123

  [2/2] - oczywiście to nie przekreślało by programu wilk, który musi być w 100% spolonizowany ale pozwolilo by nam na zastąpienie od razu wszystkich czołgów t72, a Ukrainie otrzymanie sporej dawki sprzętu (który być może mógłby się przydać do utrzymania połączenia z Kijowem) 6) kolejna sprawa: co jeśli kilkudziesięciu pilotów amerykańskich zaciągnęło się z własnej inicjatywy jako prywatne osoby do ukraińskiej obrony terytorialnej, a następnie USA oddało by na powien czas Ukrainie w "leasing" obronne i defensywne samoloty f35 (jedna eskadra), ktore później mogli by przejąć wyżej wymieni piloci - oczywiście była by to ich zupełnie prywatna inicjatywa 6) albo czy to aż takie niewykonalne, żeby w przypadku frontalnego ataku na kijów, jakieś zielone ludziki z dwóch milionów przebywających w Polsce wypożyczyły sobie jakieś zielone łódki i poszły ponurkować w okolicach ns1 i ns2? 7) i wreszcie siódme: Putin idi nahui!

 5. Box123

  [1/2] Tak na szybko co powinno zrobić NATO: 1) podwojenie batalionów natowskich w krajach bałtyckich i w Polsce 2) kolejna brygada pancerna USA w Polsce oraz zmiana statusu z rotacyjnego na STAŁY 3) kolejny magazyn na sprzęt dla następnej brygady pancernej USA w Polsce (czyli magazyny przygotowane dla dwóch brygad) 4) skierowanie do Polski na stałe 2-3 eskadr f16/f15 oraz systemu opl (USA i wielka Brytania - do czasu pozyskania własnego) 5) można tez rozważyć po uzgodnieniu z USA przekazanie Ukrainie naszych czołgów t72 (300) oraz migow (30) w zamian za co stany mogły by nam sprzedać na preferencyjnych warunkach (np: za połowę ceny) dwóch dodatkowych batalionów abramsow oraz trzeciej eskadry f35 z szybkim terminem dostaw (ewentualnie z dostarczeniem sprzętu tymczasowego do momentu wyprodukowania tego właściwego, tak zebysmy nie zostali zbyt długo z osłabionym potencjałem - takie rozwiązanie pozwoliło by nam też szybciej rozpocząć szkolenie na w/w sprzęcie i jego wdrożenie)

 6. kasztan

  Zastanawiające będzie jakim firmom z jakich krajów Unia Europejska zapłaci za sprzęt wojskowy w ramach pomocy dla zaatakowanej Ukrainy

  1. Wewo

   Z pieniędzy, które nie trafia do gazpromu.

  2. Ziuta

   a jakim mają dać, a jakim nie dać? Oświeć nas Wania

 7. Monkey

  Niemcom to można wierzyć... Nawet neutralne państwa, jak szwecja wysyłają więcej niz oni. A do tego Niemcy swoja wysyłkę realizują z pośrednictwem Holandii...

 8. Muchozol

  W TVP info podali, że mają być przekazywane samoloty znane ukraińskim lotnikom - pewnie MIG29. Może Polska je sprzeda ukrainie i za to kupi F35?

 9. Yanek

  A co boli….. dla was z olegino tez skończą się wakacje w Europie i Turcji… pozostanie tylko Syria a tam już macie ośrodek wczasowy…

Reklama