Geopolityka
Unia Europejska potępia Turcję
Unia Europejska potępiła we wtorek stanowisko prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w sprawie Cypru i zagroziła podjęciem działań odwetowych. Deklarację w tej kwestii zatwierdziło 27 państw członkowskich UE.
Erdogan odwiedził Cypr Północny 20 lipca i opowiedział się za dwupaństwowym rozwiązaniem konfliktu na wyspie. Poparł także projekt władz uznawanej jedynie przez Ankarę Tureckiej Republiki Cypru Północnego ponownego otwarcia i ewentualnego zasiedlenia nadmorskiego kurortu Warosia, który po tureckiej inwazji w 1974 roku stał się miastem widmo.
"Unia Europejska zdecydowanie potępia jednostronne działania, podjęte przez Turcję, oraz niedopuszczalne zapowiedzi prezydenta Turcji i przywódcy społeczności Turków cypryjskich z 20 lipca 2021 roku w sprawie ponownego otwarcia miasta Warosia" – napisała UE we wtorkowym oświadczeniu.
Jednocześnie szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell zaznaczył, że przywódcy UE są zdecydowani "wykorzystać instrumenty i opcje", jakimi dysponują, "w przypadku jednostronnych działań Turcji, sprzecznych z prawem międzynarodowym".
Bruksela w swoim stanowisku wezwała także Ankarę do natychmiastowego zaprzestania działań w sprawie Cypru i wstrzymania wszystkich decyzji, dotyczących Warosi, podjętych od października 2020 roku.
"UE pozostaje w pełni zaangażowana w kompleksowe rozwiązanie problemu cypryjskiego w oparciu o dwustrefową federację (…) zgodnie z odpowiednimi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych" - dodano w oświadczeniu.
UE ostrzega także, iż "działania Turcji" zostaną omówione przez ministrów spraw zagranicznych Unii na najbliższym posiedzeniu, jeśli Ankara nie zmieni swoich działań, sprzecznych z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Położona w pobliżu Famagusty Warosia po tureckiej inwazji w 1974 roku została opuszczona przez mieszkających tam Greków cypryjskich. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z 1984 roku uznała próby osiedlania się w tym mieście kogokolwiek innego niż jej mieszkańców za niedopuszczalne i wezwała do przekazania tego obszaru pod kontrolę ONZ.
Od lat na Cyprze, pod egidą ONZ, prowadzone są negocjacje na temat ponownego zjednoczenia. Ostatnie rozmowy w lipcu 2017 roku w szwajcarskiej miejscowości Cranz Montana zakończyły się fiaskiem.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105