Reklama

Geopolityka

Umowa zbożowa znowu aktywna

Autor. James Brooks/flickr/CC BY 2.0

Inicjatywa zbożowa umożliwiająca eksport ukraińskich produktów rolnych zostanie wznowiona w środę - powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, powołując się na rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, który miał zapewnić o powrocie Rosji do porozumienia w tej sprawie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według Erdogana Szojgu powiedział tureckiemu ministrowi obrony Hulusiemu Akarowi, że korytarz morski "będzie działać tak samo, jak wcześniej".

Czytaj też

Rosja powróci do inicjatywy zbożowej umożliwiającej transport ukraińskich produktów - poinformowały również w środę rosyjskie media za ministerstwem obrony w Moskwie. Resort przekonywał jednocześnie, że Kijów formalnie zobowiązał się do korzystania z korytarzy morskich "wyłącznie zgodnie z założeniami uzgodnionego porozumienia" - podała Associated Press.

Reklama

Erdogan wskazał, że priorytetem objęte zostaną dostawy do państw afrykańskich, w tym Somalii, Dżibuti czy Sudanu, do których trafi większość transportu zboża.

Czytaj też

Rosja zawiesiła w sobotę swój udział w umowie zawartej latem br. w sprawie bezpiecznego eksportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne. Eksport ten został zablokowany w lutym na skutek napaści rosyjskiej na Ukrainę. Ustalenia, nazywane inicjatywą zbożową, umożliwiły wznowienie tego eksportu. Pomimo decyzji Kremla statki towarowe opuściły we wtorek ukraińskie porty i udały się do Turcji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. Honker Haker

  Erdohan - stróż pokoju...co za obłuda! Rzeźnik Kurdów, paser kradzionej libijskiej ropy i ukraińskiego zboża, szantażysta natowskiej Grecji, kolejny raz pozuje na adwokata równości, braterstwa i pokoju między narodami.

 2. easyrider

  Ruskiej zgody nikt nie powinien w ogóle oczekiwać ani uwzględniać. Poprowadzić szlak pasie przybrzeżnym Ukrainy, Mołdawii, Rumunii i Bułgarii i niszczyć każdy obiekt, który zagrozi cywilnym statkom. Rosja może swój eksport ograniczać albo rozszerzać. Od innego jej wara.

 3. opozycja

  Mysle ze cos w zamian zakulusowo dostali. Wogle mysle ze mnustwo rzeczy sie dzieje za klulsami. Czytaliscie ten artykul o rozmowie szefa CIA i FSB - 2 dni przed wojna?

 4. GB

  24 lutego - zajmiemy Kijów w trzy dni, 2 listopada - Putin do Erdogana - powiedz im żeby nie zatopili naszej floty, niech dadzą gwarancje....

 5. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Rosja robi z musu cnotę. Alternatywą dla przywrócenia umowy zbożowej było kontynuowanie jej pod flagą ONZ, Ukrainy i Turcji - bez Rosji. Co automatycznie by oznaczało spadek znaczenia Rosji - i na dodatek spadek zysków z eksportu zboża [zresztą także tego skradzionego Ukrainie]. Pozycja Turcji jako gwaranta bezpieczeństwa na Morzu Czarnym - i jako kontrolera Bosforu - by tylko wzrosła. A gdyby Rosja próbowała atakami spod wody i innymi incydentami przerwać korytarz zbożowy z Ukrainy - Turcja [vide zestrzelenie Su-24 w Syrii] by reagowała kinetycznie. Np. zatapiając OP Rosji czy zestrzeliwując drony czy samolot . A wtedy Rosja sama sobie by przysporzyła dodatkowe obciążenie związania tureckimi siłami jako "power in being".

 6. Pirat

  Rosja się ugięła.

Reklama