Reklama

Geopolityka

Iran dostarczy Rosji rakiety balistyczne?

Zdjęcie ilustracyjne: Irański pocisk balistyczny krótkiego zasięgu "Fateh-110" / Fot. Wikipedia/Hossein Velayati/CC.BY-SA 4.0
Zdjęcie ilustracyjne: Irański pocisk balistyczny krótkiego zasięgu "Fateh-110" / Fot. Wikipedia/Hossein Velayati/CC.BY-SA 4.0

Rosja planuje umieścić irańskie rakiety na północ od Ukrainy, a Ukraina nie ma skutecznej możliwości obrony przed takim rodzajem rakiet – oświadczył we wtorek rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat. Wyjaśnił, że chodzi o rakiety balistyczne o zasięgu 300 i 700 km.

Reklama

Rakiety, które Rosja planuje kupić od Iranu, prawdopodobnie zostaną rozmieszczone na północ od Ukrainy – podaje portal Ukraińska Prawda, powołując się na Ihnata. „Będziemy wykorzystywać wszystkie środki obrony przed tymi rakietami. Prawdopodobnie zostaną one skierowane na północ od Ukrainy, skąd będą mogły zagrozić całej Ukrainy" – powiedział rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy na briefingu.

Reklama

Zauważył on, że takie rakiety „teoretycznie można zestrzelić, ale jest bardzo ciężko zrobić to tymi zasobami, które posiada Ukraina". „Ukraina posiada zasoby obrony powietrznej, ale nie przeciwrakietowej" – podkreślił. Nieoficjalne informacje o tym, że Rosja zamierza pozyskać od Iranu rakiety balistyczne, pojawiły się już kilka tygodni temu.

Czytaj też

We wtorek CNN powiadomiła, że „Iran przygotowuje się do wysłania do Rosji około 1000 dodatkowych jednostek uzbrojenia, w tym rakiety balistyczne ziemia-ziemia krótkiego zasięgu oraz kolejne drony bojowe". Źródłem tej informacji są anonimowi przedstawiciele państwa zachodniego, które „uważnie monitoruje irański program zbrojeniowy".

Reklama

Z kolei wywiad wojskowy Ukrainy podał we wtorek, że na początku listopada Iran ma wysłać do Rosji kolejną partię ponad 200 dronów bojowych do wykorzystania w wojnie przeciwko Ukrainie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Valdi

    Przypomnijmy S200 od Iranu to nie żaden CUD technologii 💀💀💀💀💀Buk i Newa dają radę 👍👍6 miast Ukrainy 6 baterii Nasams3

  2. opozycja

    Bedzie jak atomowkami dla Iranu (sankcje za ktrych nie ma- ) i brak sankcji na Izeal za ktry ma. WYdaje sie ze ONZ to skorumpowana instytucja. Podbnie beda oburzenia za dostrczanie broni jednej strony a nasze dostrzanie bedzie jako mile i poztywne.

Reklama