Reklama

Geopolityka

Ukraina: udokumentowane straty Rosjan rosną coraz szybciej

Zdobyty TOS-1A
Fot. Ukrainian Force Tracker via Twitter

Walki na Ukrainie trwają. Pojawiają się fotografie i filmy z kolejnym zniszczonym sprzętem, który zlicza portal Oryx. Zgodnie z nią straty rosyjskie nadal wyraźnie rosną i są już one wyraźnie ponad dwukrotnie większe niż ukraińskie. Przynajmniej te udokumentowane.

Reklama

Na dzień dzisiejszy strona ukraińska podaje, że udało się jej zniszczyć 211 czołgów, 862 innych pojazdów opancerzonych, dziewięć zestawów przeciwlotniczych, 40 sztuk artylerii rakietowej i 85 sztuk lufowej, 355 samochodów, 60 cystern wojskowych, 30 samolotów, 31 śmigłowcow, 3 bezzałogowce i dwie szybkie łodzie uderzeniowe. Trwale wyłączonych z walki miało zostać ponad 5840 rosyjskich żołnierzy.

Rosyjskie straty, potwierdzone przez materiały wideo i foto, rosną również zgodnie z szacunkami aktualizowanymi przez Oryx Spioenkopp. Wczorajsze szacunki, które przytaczaliśmy co do strat sprzętu rosyjskiego wzrosły z ponad 329 egzemplarzy do 437. 182 z tych maszyn zostało zniszczonych, osiem uszkodzonych, 111 udokumentowano jako opuszczone a 137 zostało przejętych przez Ukraińców. Oznacza to, że liczba strat udokumentowanych stale rośnie.

Wśród potwierdzonych rosyjskich strat wymienia się 51 czołgów (o 10 więcej), w tym:

 • 8 T-72B (o 2 więcej niż wczoraj)
 • 20 T-72B3 i B3M (o 5 więcej)
 • 17 T-80 różnych wersji (o 1 więcej)
 • i 4 T-90 (zredukowano tu szacunki o jedną maszynę)

Ponadto udokumentowano utratę 43 bojowych wozów piechoty:

 • 22 BMP-2 (o 2 więcej)
 • 4 BMP-3 (o 1 więcej)
 • 8 BMD-2 (bz)
 • 2 BMD-4M (bz)
 • i 9 BTR-82A (o 6 więcej)

14 transporterów opancerzonych:

 • 3 BTR-80 (o 4 więcej)
 • 13 BTR-D (o 2 więcej)
 • 1 BTR-MDM (pierwsza taka maszyna utracona, przejęta przez stronę ukraińską)

O 14 sztuk, do 47 wzrosły straty innych pancernych pojazdów bojowych:

 • 1 BRM-1K (bz)
 • 1 BMP-1ChS (bz)
 • 29 MT-LB różnych wersji (o 12 więcej)
 • 1 wóz dowodzenia artylerią 1V13 (bz)
 • 1 kombinowany wóz bojowy na kadłubie 2S1 Goździk (bz)
 • 2 niszczyciele czołgów z pociskami Szturm-S (o 1 więcej)
 • 4 opancerzone pojazdy dowodzenia (bz)
 • 3 MRAP-y KamAZ-63968 Typhoon (bz)
 • 7 innych pojazdów opancerzonych tak zniszczonych że nie udało się rozpoznać ich dokładnej wersji (rodzin BMD i BTR) (bz)

Oraz 20 samochodów opancerzonych:

 • 18 GAZ Tigr-M (o 1 więcej)
 • 2 Iveco LMV Tigr (o 2 więcej)

Ponadto Rosjanie utracili pięć stacji łączności (o 2 więcej), 23 pojazdy inżynieryjne (o 7 wiecej), dwa 120 mm moździerze ciągnione (bz), 4 ciągnione 152 mm haubice Msta-B (bz), dwie haubice ciągnione D-30 (nowy typ na liście), 10 sztuk lufowej artylerii samobieżnej a zatem dwukrotnie więcej niż do wczoraj (2 moździerze samobieżne 2S9 Nona, 3 haubice 2S3 Akacja, pięć haubic 2S19 Msta-S), 11 sztuk artylerii rakietowej czyli o 3 więcej (9 BM-21 Grad, 1 2B17M Tornado-G, jedna wyrzutnia rakiet z pociskami termobarycznymi TOS-1A), trzy zestawy przeciwlotnicze 2K22M1 Tunguska (o 1 więcej), 16 innych zestawów przeciwlotniczych czyli o trzy więcej (4 9K33 Osa, 3 9K35 Strieła-10, dwie wyrzutnie i trzy zestawy systemu Buk, dwa zestawy Tor-M2 i dwa zestawy Pancyr S1. Oprócz tego uszkodzony został system walki elektronicznej R-330BMV Borisoglebsk-2B.

Czytaj też

Rosyjskie potwierdzone straty lotnicze nie uległy zmianie i nadal zalicza się do nich jeden samolot wielozadaniowy Su-30SM, jeden samolot pola walki Su-25 i jeden samolot transportowy/rozpoznawczy An-26 oraz sześć śmigłowców: dwa Ka-52, jeden Mi-24 i jeden Mi-35 (doliczono tu dwie maszyny rodziny Mi-24 – jedną zniszczoną i jedną uszkodzoną).

W dalszym ciągu straty ponosi rosyjska logistyka. Ukraińskie Bayraktary TB2 zniszczyły dwa pociągi przewożące paliwo. Potwierdzono tez zniszczenie 147 samochodów wojskowych różnych typów czyli o 37 więcej.

Czytaj też

Ukraińskie straty potwierdzone obliczane są na 156 sztuk sprzętu w tym 15 czołgów (13 T-64BM i 2 T-80), 20 bojowych wozów piechoty (7 BMP-1, 1 BMP-2, 7 BTR-4 i 2 BTR-3), 9 transporterów opancerzonych (1 BTR-60, 3 BTR-70, 4 BTR-80 i jeden BTR nie znanego typu) i 24 innych pancernych wozów bojowych. Odnotowano też utratę siedmiu samochodów opancerzonych (4 typu Varta, dwóch Kozak-2 i jednego Hummvee), dwóch ciągnionych haubic Msta-B, sześciu samobieżnych 2S1 Goździk, sześciu zestawów przeciwlotniczych (jednej wyrzutni systemu S-300, trzech zestawów Osa, dwóch Strieła-10 i jednego Buk-M1) i zniszczenie bądź uszkodzenie pięciu radarów.

Udokumentowane straty ukraińskie także są bez zmian i zamykają się w dwóch Su-27, dwóch Su-25 i jednym transportowym An-26. Ukraina straciła też 36 samochodów wojskowych.

Komentarze (12)

 1. Syxtus_

  @ Wewo skąd źródło, że straty Rosjan w sprzęcie to 3x Ukraińskie??

  1. Wewo

   Źródło przywołane w tym tekście: Oryx Spioenkopp. Na chwilę obecną to 517 do 168 na niekorzyść Rosji.

 2. DA(łn)VIEN

  Chciałbym przeprosić wszystkich komentatorów. Byłem na swój sposób ,zaślepiony wizją silnych kacapów. Można rzec ,że uwierzyłem we wsio mirną rasyjską armadę. A tu się okazało,że to wciąż są stare śmierdzące onuce. Faktycznie...siły zbrojne tego kraju można pokonać przy dwóch eskadrach F22 i jednej F35. Nie sądziłem,że tam wciąż panuje mentalność chlopo-panszczyźniana wymieszaną z opryczniną Iwana groźnego(w kręgach Króla Batorego zwanego tchórzliwym) z domieszką czołobitnictwa. Biedą,biedą i onuce...3 składniki ruskiej armii

  1. fifi

   Czemu to takie prymitywne?

 3. Wewo

  Rosjanie podali, że ich straty to 498 zabitych. Znając życie, to zabrakło zera na końcu.

  1. Hrabia Monte Christo

   Spoko nie zapomnieli Przecież podali swoje straty a nie Ukraińców.

  2. Valdore

   Hrabio i znowu rozsiewaszzałosna ruską propagandę:)) Ech olgino schodzi na psy.

  3. Wewo

   Póki co to straty Rosjan w sprzęcie są ponad 3x większe niż Ukr. A Putin bierze przykład z Talibów i ukrywa się w norze na Uralu. Niedługo po kraju będzie jeździł tylko pociągiem pancernym, wzorem Kima.

 4. Greg

  Zapomnieli.... wybiją to ruskie bydło lepiej niż w Afganistanie

 5. baltazar

  Czy Ukraińcy te porzucone z powodu braku paliwa liczą sobie jako zniszczone?Bo takiego sprzętu jest najwięcej.Ja rozumiem wojna propagandową działa na dwie strony,to podnosi ducha i morale itp Ale tak z czystej ciekawości.

 6. Paweł69

  ukraina podaje 5800 zabitych ruskich, ruscy mówią o 500 ja myslę ze najbardziej prawdopodobną liczbą będzie 2500 ;)

 7. polski chrzan

  Straty ukraińskiego wojska są obecnie prawie 6x większe niż rosyjskie. Rosja straciła 500 żołnierzy, ukraińcy 2800. Ukraińcy są na wyczerpaniu. Rosja wprowadza obecnie plan B, jeżeli władze kijowskie nie ogłoszą kapitulacji, niech się liczą z masowym użyciem artylerii i lotnictwa rosyjskiego. Jeżeli chodzi o lotnictwo, to praktycznie nie zostało jeszcze użyte w tej wojnie przez Rosjan, oprócz śmigłowców na niewielką skalę.

  1. Ech

   Wydaje sie ze jednak decduje morale i zapal do walki wic pewnie sie mylisz.

  2. BIJONUCA

   A te dane to od kogo ?

  3. Michael Wolf

   Wiem, że bezkrytyczna wiara w media to skrajna naiwność, ale w takim razie, skąd te wszystkie zdjęcia zniszczonego/przejętego sprzętu armii rosyjskiej? To dykta? Gumi tanki?

 8. Michael Wolf

  Dzień dobry! Nie jestem żadnym ekspertem od spraw militarnych, więc proszę zrozumieć ewentualną naiwność przemyśleń, ale nie potrafię jakoś zrozumieć, gdzie się podziała ta słynna rosyjska armia, przed którą drżał świat? Armia, od której, według jakichś symulacji, nasze wojsko dostałoby łomot jak menel od kickboksera. Armia z wszechmocnym wywiadem, nowoczesnym sprzętem i czym tam jeszcze... Czy naprawdę wola walki jest tak wielka po stronie żołnierzy ukraińskich, a zerowa po rosyjskiej? Gdzie ten wielki Specnaz, artyleria, super czołgi, logistyka? Takiego Rusa bał się cały świat? Wywiad różnych krajów był pijany czy przekupiony, że tego nie widział?

  1. bloczyna

   Bo Rosyjska armia jest silna tylko i wyłącznie na papierze( owszem mają dobre jednostki wyszkolone i wyposażone w dobry sprzęt ale to jest kropla w morzu). Siła Rosyjskiej armii tkwi w liczbach, dużo sprzętu i dużo piechoty( w większości przypadków słabo wyszkoleni i zastraszeni chłopcy) ale okazuje się że 80% sprzętu pancernego to szrot który pamięta czasy ZSRR. Tak naprawdę siła Rosji polega na tym że ma dużo rakiet i ma broń nuklearną. Gdyby Ukraińcy mieli więcej dronów to z zagonów pancernych Rosji zostały by zgliszcza (kolumna wojsk pancernych 60km stoi na drodze bo zabrakło paliwa).. Do tego brak morale i totalne wypranie mózgów armii która myślała że jak wjedzie na Ukrainę to będą ich po rękach całować i witać kwiatami. Wojna w Ukrainie pokazała prawdziwe oblicze armii Rosyjskiej która groźna jest jak walczy z Beduinami na koniach :)

  2. Ziuta

   część to też jest opór Ukraińców, a część Rosjan chce maksymalnie opóźnić wejście do walki, a najlepiej wcale nie wchodzić i np. dziurawią baki, żeby zabrakło paliwa. Niespecjalnie spieszy im się na śmierć i wolą aby ci przed nimi walczyli. Przestają wierzyć w sens tej wojny, za pałace Putina.

  3. Ech

   Mozliwe ze chodzi o to ze Amerykanie strasza na wytrost Rosyjska armia by trzmac spolecztswo w szachu. Podbnie strasza Armia CHinska ale ta armia nie umie walczyuc i nigdy prawei nie walczyla.

 9. Yanek

  Obawiam się ze w przypadku konfliktu z nami ich strategia była by całkiem inna tzn. Atak poprzedzony byłby bardziej niespodziewany i poprzedzony długim ostrzałem w infrastrukturę wojskowa jak i cywilną…..

  1. Wewo

   Po części pewnie tak. Tylko ile tych rakiet mają? Zaraz im się skończą, a pierwszego dnia nie zniszczyli rakietami ani jednego samolotu. I nic nie zmienia, że mają kosmiczne problemy z logistyką skoro brakuje im paliwa kilkadziesiąt km od ich pozycji. I ta wielka kolumna też stoi od kilku dni z powodu braku paliwa. Tylko pozazdrościć woli walki żołnierzom, którzy od kilku dni siedzą w ciężarówkach i innych pojazdach.

 10. Andrzej B.

  Ośrodek Studiów Wschodnich przedstawia inny obraz tej wojny. Skąd te różnice?

 11. .daniel.

  Jak tak dalej pójdzie to Rosja zamieni się z Ukrainą miejscami w rankingu Global Firepower.

 12. Olender

  Patrząc na ilość zdobytego sprzętu sprzętu na Rosjanach to można powiedzieć że Ukraińcy w pewien sposób uzupełnili swoje straty