Reklama

Geopolityka

Ukraina: Piechota Morska zniszczyła 30 rosyjskich śmigłowców?

Mi-24P Rosja wrak
Wrak Mi-24P zestrzelonego przez Ukraińską Piechotę Morską 5 marca 2022 r. w rejonie MIkołajewa.
Fot. Командування морської піхоти

„W nocy ukraińscy żołnierze ostrzelali lotnisko w Czornobajiwce niedaleko Chersonia. Okupanci postanowili umieścić tam swoje lotnictwo. Zniszczony około 30 śmigłowców wroga, a także siłę żywą i sprzęt” - poinformowało 7 marca rano Dowództwo Piechoty Morskiej Ukraińskiej Marynarki Wojennej. W weekend łupem obrony przeciwlotniczej piechoty morskiej padły też 4 kolejne śmigłowce.

Reklama

Doniesienia o ataku na lotnisko potwierdziły nad ranem władze Chersonia, informując, że od tego czasu rosyjskie maszyny nie startują z Czornobajiwki. Ostrzał zarejestrowali też okoliczni mieszkańcy. W obecnej chwili nie ma bardziej wiarygodnych informacji o rosyjskich stratach, jednak z pewnością zniszczono tam co najmniej kilka maszyn i znaczną ilość sprzętu oraz paliwo i amunicję. Wyłączenie z użycia Czornobajiwki utrudni rosyjskim śmigłowcom operowanie w rejonie Chersonia.

Reklama

Reklama

Ukraińska Piechota Morska już w weekend z sukcesami zwalczała rosyjskie śmigłowce. W sobotę 5 marca po drugiej stronie Dniepru, w obwodzie mikołajewskim, jednostki przeciwlotnicze tej formacji złapały w pułapkę ogniową formację rosyjskich śmigłowców strącając cztery maszyny, w tym co najmniej jeden szturmowy Mi-24P z pełnym uzbrojeniem. Zgodnie z oficjalną informacją opublikowaną przez Dowództwo Piechoty Morskiej Marynarki Wojennej Ukrainy, trzy z tych śmigłowców padły ofiarą pojedynczego systemu przeciwlotniczego.

Moskwa zaproponowała ewakuację ludności do Rosji. Rosjanie przejęli teren lotniska w Mikołajowie - NA ŻYWO

W rejonie Mikołajewa Piechota Morska rozbiła też trzy kolumny rosyjskich wojsk, zdobywając znaczną ilość sprzetu,w tym co najmniej siedem 152 mm haubicoarmat holowanych D-20 oraz ciężarówki i transportery opancerzone. Pomimo tych sukcesów sytuacja na południu Ukrainy jest dość trudna, szczególnie w rejonie Chersonia i Mariupola.

Komentarze (5)

 1. kapralek

  Strasznie tu onucami zajeżdża, czy naprawdę na tym forum nie ma moderacji by kasować ruskie trolle? Przynajmniej te co podstaw języka i użycia polskiej klawiatury nie opanowały? A co do meritum , to lotnisko nadal nie działa więc ukraiński sukces jest zgodny z prawdą.

  1. Valdore

   @kapralek, w Polsce mamy wolnośc słowa co nistety ruskie trolle bezczelnie wykorzystuja.. Ale przynajmniej ruskie tuby propagandowe jak Sputnik czy RT uziemili na dobre.

  2. sTERNIK PODLODOWY

   Valdore, przeczesz sam sobie. Albo mamy wolność słowa albo uziemiamy ruskie tuby. Zdecyduj się.

  3. Valdore

   @sTERNIK, nei płacz tak jak wasze tuby propagandowe uziemili. A wolność słowa nei oznacza że możesz robic wszystko, ale w Rosji nawet nei masz pojęcia co "wolność słowa" oznacza, bo wy jej nie macie.

 2. Olender

  Amerykanie się będą zabijać o nasze Pioruny ;)

  1. sTERNIK PODLODOWY

   Po co się mają zabijać? Zwyczajnie je sobie kupią za te bezwartościowe papierki, które drukują wagonami. Niedługo globaliści zarządza przejście na CBDC i całą tą makulaturą będzie można ściany tapetować.

  2. Valdore

   @sTERNIK, bezwartosciowy to jest wasz rosyjski rubel, co jak widac objawia sie w coraz gorszym poziomie Olgino:)

 3. Bryxx

  Chłopcy a co to wszystko ma do meritum mojego posta? Wszak sam napisałem ze trafili ruski okręt, filmik jest, strącili Su-34 jedno drugie jest filmik zdjęcia, Macie jakiś problem z tym że ktoś patrzący na to wszystko jakby nie patrząc z boku, ma mózg i myśli? Samodzielnie myśli i wyciąga wnioski? Co, obowiązuje już jeden prawilny obraz rzeczywistości? Nieprawomyślność czym będzie karana? Kolonia karna czy od razu rezać łeb będą? Nachalna kłamliwa propaganda w końcu osiąga skutek przeciwny, tak pokazuje historia. Warto o tym pamiętać.

  1. Wewo

   Popatrz na to z innej strony. Ile widziałeś zdjęć zniszczonych ukraińskich samolotów/śmigłowców i czy to oznacza, że ukraińskie lotnictwo prawie nie ucierpiało? Na zdjęciach satelitarnych lotniska z 6 marca widać 49 śmigłowców. Po ostrzale odleciało ok. 20. Możliwe więc, że Ukraińcy faktycznie mogli uszkodzić/zniszczyć ok. 30 śmigłowców.

  2. Pjorter

   Gdzieś widziałem podane dane na temat strat ukraińskich sił powietrznych i było tam wymienione zaledwie kilka samolotów w tym 2 su27

  3. Bryxx

   Wewo trudno się nie zgodzić z Twoją argumentacją, ja tylko jetem człowiekiem wątpiącym, może we wszystko, taki już jestem. Zdjęcie satelitarne z 6 jest? To może zdjęcie z 7 po ataku rozwieje wszelkie wątpliwości. Bo wiesz jak pokazali filmik z gry jako faktyczny dowód zestrzelenia, jak pokazali swojego Buka jako ruskiego(pechuńcio tylko że ruskie nie używają takich ciągników) jak pokazali zniszczoną kolumnę pancerną jako ruską a dopiero ludzie musieli im przypomnieć że ruskie takich czołgów nie używają , to wiesz ta moja wątpliwa natura bierze górę. A wiesz stek wyzwisk jaki od razu się pojawił ...... . Przypomnę tylko że już w czasie II wojny to angole zaliczali pilotom zwycięstwa na podstawie zdjęć i wraków. Ot Big Bratera czy inny Netflix angole urządzali.

 4. stary Polak

  przez jakiś czas byliśmy świadkami pasjonującego turnieju strat: samoloty kontra śmigłowce. jeśli podane efekty nocnej operacji potwierdzą się choćby w połowie to trudno będzie samolotom "odrobić" straty.

 5. Bryxx

  Odlatują z tą propaganda coraz bardziej. Ostrzelali ruski statek-filmik od razu do mediów. Niszczą dziesiątki śmigłowców- nawet zdjęcia brak. Strącają 3 śmigłowce jedna rakietą -zero filmika albo zdjęcia. Ale jak jeden strącili to flimik wszędzie. To już się nawet śmieszne nie robi.

  1. Esteban

   Ale jak sądzisz, filmiki z ostrzału cywilnych osiedli i strzelanie do cywili, są prawdziwe, czy to też jest wg. ciebie ukraińska propaganda?

  2. Buczacza

   Skoro to takie śmieszne. To może wróć do podstaw. Czyli do Wiki jak kilka lat temu...

  3. Chyżwar

   Zrobi się bardzo ciekawie, jak ruska korweta się już nie pojawi, albo pojawi się ze sfajczoną nadbudówką. Tego typu straty nie uda się ukryć.