Reklama

Geopolityka

Ukraina konsoliduje partnerów przed agresywnymi działaniami rosyjskimi

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W minionych tygodniach znacznie wzrosła rosyjska agresywność dyplomatyczna i militarna - powiedział w czwartek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Zaznaczył, że Ukraina konsoliduje partnerów, by przeciwdziałać hybrydowym zagrożeniom.

Ukraina wraz z zachodnimi partnerami opracowuje "kompleksowy pakiet powstrzymywania Rosji", który obejmuje naciski polityczne i dyplomatyczne, "bolesne uderzenia" gospodarcze w przypadku rozszerzenia agresji i wzmocnienie sił zbrojnych Ukrainy - przekazał podczas czwartkowego briefingu minister.

Ocenił, że "w ostatnich tygodniach rosyjska agresywność na kierunku dyplomatycznym i wojskowym znacznie wzrosła".

Podkreślił, że Ukraina "konsoliduje partnerów, by przeciwdziałać hybrydowym zagrożeniom". "Ukraińska dyplomacja wzmacnia bezpieczeństwo na trzech kierunkach: sojusznicy, sankcje, broń. Czyli polityczne wsparcie Ukrainy ze strony kluczowych partnerów euroatlantyckich, wzmocnienie dyplomatycznego i sankcyjnego nacisku na państwo-agresora, uzgodnienia w sprawie dostaw dodatkowego uzbrojenia dla naszej armii" - wyjaśnił.

Kułeba oskarżył też Rosję o "dobijanie" formatu normandzkiego, obejmującego Francję, Niemcy, Ukrainę i Rosję. "Rosja poprzez swoje działania po prostu dobija format normandzki, pokazuje, że nie jest zainteresowana jego rozwojem i oczywiście podkopuje resztki zaufania do siebie" - powiedział minister.

image
Reklama

Szef resortu spraw zagranicznych zapewnił, że Kijów, Berlin i Paryż będą "pracować nad zaangażowaniem Rosji w proces negocjacyjny, wysiłki dyplomatyczne" w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie. Oznajmił, że jedyną alternatywą wobec procesu dyplomatycznego jest "proces militarny".

Kułeba odniósł się w ten sposób do opublikowania w środę przez MSZ w Moskwie korespondencji dyplomatycznej szefów MSZ Rosji, Francji i Niemiec.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Palmel

  następne wybory i powróci stan z przed 2014 roku

 2. apacze

  Ciekawe czy do nas też wystosowali prośbę o pomoc

  1. Kiks

   Po co? Chciałbyś rpsić o pomoc kogoś, kto kłóci się z każdym i kto na prezesa NBP wybrał kolesi, który od 30 lat nie zajmował się ekonomią, choć niby ją ukończył? Skutki widać.

  2. HeHe

   Powinniśmy im tak "pomóc" żeby prosili o to żebyśmy przestali.

  3. tut

   Zapewne, bo do kogo innego? Do Brytyjczyków? D Amerykanów, którzy w kluczowym monecie wycofali swój okręt?

Reklama