Reklama

Geopolityka

UE nałoży „najcięższe” sankcję na Rosję

Fot. Canva.com
Fot. Canva.com

Jeszcze dzisiaj Komisja przedstawi europejskim przywódcom do zatwierdzenia ogromny pakiet sankcji przeciwko Rosji. Będzie dotyczył strategicznych sektorów rosyjskiej gospodarki, poprzez zablokowanie im dostępu do technologii i rynków - oświadczyła w czwartek rano szefowa KE Ursula von der Leyen.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"To jedne z najczarniejszych chwil dla Europy od czasów zakończenia 2. wojny światowej. Mocarstwo atomowe zaatakowało państwo sąsiedzkie i grozi odwetem innym krajom, które mogłyby pośpieszyć na jego ratunek. Jest to nie tylko pogwałcenie prawa międzynarodowego, to pogwałcenie podstawowych zasad ludzkiego współistnienia. Już kosztuje to wiele istnień ludzkich, a konsekwencje, które mamy przed nami wciąż są nieznane" - oświadczył Borrell.

Czytaj też

"Unia Europejska odpowie w najmocniejszy sposób z możliwych" - dodał, zapowiadając "najcięższe, najsurowsze sankcje", jakie Wspólnota kiedykolwiek nałożyła.

Reklama

"Wczesnym rankiem siły rosyjskie zaatakowały Ukrainę, wolny i suwerenny kraj. Po raz kolejny w centrum Europy niewinne kobiety, mężczyźni i dzieci umierają lub boją się o swoje życie. Potępiamy ten barbarzyński atak i cyniczne argumenty użyte na jego usprawiedliwienie. Prezydent Putin jest odpowiedzialny za sprowadzenie wojny z powrotem do Europy. W tych ciemnych godzinach Unia Europejska stoi razem z Ukrainą i jej obywatelami. Mamy do czynienia z bezprecedensowym aktem agresji rosyjskich przywódców na suwerenny, niezależny kraj. Celem Rosji nie jest tylko Donbas, celem nie jest tylko Ukraina, celem jest stabilność w Europie i cały porządek międzynarodowy oparty na zasadach. Za to pociągniemy prezydenta Putina do odpowiedzialności" - oznajmiła zefowa KE Ursula von der Leyen.

Dodała, że jeszcze dzisiaj Komisja przedstawi przywódcom krajów UE do zatwierdzenia ogromny pakiet ukierunkowanych sankcji.

"Będzie wymierzony w strategiczne sektory rosyjskiej gospodarki, blokując im dostęp do kluczowych technologii i rynków. Osłabimy bazę gospodarczą Rosji i jej zdolność do modernizacji. Ponadto zamrozimy rosyjskie aktywa w UE i uniemożliwimy rosyjskim bankom dostęp do europejskiego rynku finansowego. Podobnie jak w przypadku pierwszego pakietu sankcji, ściśle współpracujemy z partnerami i sojusznikami. Sankcje te mają poważnie odbić się na interesach Kremla i jego zdolności do finansowania wojny" - podkreśliła.

"Wiemy, że miliony Rosjan nie chcą tej wojny. Prezydent Putin próbuje cofnąć zegar do czasów imperium rosyjskiego. Ale czyniąc to, naraża na szwank przyszłość narodu rosyjskiego. Wzywam Rosję do natychmiastowego zaprzestania przemocy i wycofania swoich wojsk z terytorium Ukrainy. Nie pozwolimy prezydentowi Putinowi zburzyć architektury bezpieczeństwa, która zapewniała Europie pokój i stabilność w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Nie pozwolimy prezydentowi Putinowi na zastąpienie rządów prawa rządami siły i bezwzględnością. Nie powinien lekceważyć determinacji i siły naszych demokracji" - powiedziała szefowa KE.

"Historia dowiodła: społeczeństwa i sojusze zbudowane na zaufaniu i wolności są odporne i odnoszą sukcesy. I właśnie tego obawiają się autokraci. Unia Europejska stoi z Ukrainą i jej mieszkańcami. Będziemy ich nadal wspierać. Ukraina zwycięży" - podsumowała.

W czwartek 24 lutego rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły pełnoskalową operację zbrojną przeciwko Ukrainie, po tym jak prezydent Putin ogłosił "specjalną operację wojskową w Donbasie". Prowadzone są uderzenia z wykorzystaniem lotnictwa, artylerii rakietowej i pocisków manewrujących. Wśród celów znalazły się m.in. lotniska i inne obiekty wojskowe w Kijowie, Charkowie, Odessie czy Kramatorsku, ale są też doniesienia o atakach na cele w rejonie Lwowa.

Działania ofensywne prowadzą też rosyjskie wojska lądowe, również z terenu Białorusi i okupowanego Krymu.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (4)

 1. hermanaryk

  Dopóki Unią Europejską trzęsą niemieckie marionetki Putina, to sankcje tej żałosnej organizacji mogą być tylko żenujące.

 2. Madderdin

  Jeszcze powinno się deportować rosjan z całej Europy,wysłać ich w pizdu do tego ich zadupia

 3. Antonioo

  SWIFT?

  1. Valdore

   SWIFT tez ,ale juz Europa odcięłacąłkowicie rosyjskie operacje finansowe i zamroziła ich własnosci i majatki.

 4. Wewo

  Ruska giełda ponad 41 procent na minusie w ciągu ostatnich 5 dni. Ruscy oligarchowie tracą miliardy, więc pewnie już myślą jak dyskretnie sprawić, żeby Putin gorzej się poczuł któregoś ranka.

Reklama