Reklama

Geopolityka

Tysiąc Wagnerowców w Libii

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. syria.mil.ru
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. syria.mil.ru

Według raportu ekspertów ONZ od 800 do 1200 najemników zatrudnionych przez tzw. grupę Wagnera wspiera prowadzoną przez gen. Chalifa Haftara ofensywę na stolicę kraju Trypolis — donosi w czwartek agencja Associated Press.

Raport, do którego dotarły agencje, został przygotowany przez ekspertów na zlecenie komitetu Rady Bezpieczeństwa ONZ monitorującego przestrzeganie sankcji nałożonych na Libię. Dokument zaznacza, że zagraniczni najemnicy skutecznie wzmocnili potencjał militarny sił Haftara, często zajmując się specjalistycznymi działaniami, takimi jak pomoc w atakach lotniczych i artyleryjskich, walka elektroniczna czy działania snajperskie.

Konflikt w Libii toczy się od 2011 kiedy obalono wieloletniego dyktatora Muammara Kadafiego, a kraj został podzielony między dwa konkurujące ze sobą ośrodki władzy, wspierane przez własne armie. Kontrolujące wschód kraju i wspierane przez Francję, Rosję, Egipt, ZEA i inne państwa arabskie siły gen. Haftara od ponad roku, prowadzą ofensywę zmierzającą do zajęcia stolicy kraju Trypolisu, który jest siedzibą rządu uznawanego przez ONZ i wspieranego m.in. przez Turcję i Włochy.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapytany w styczniu o obecność żołnierzy grupy Wagnera w Libii odpowiedział, że jeżeli w tym kraju walczą Rosjanie, to nie reprezentują oni tego państwa, ani nie są przez nie opłacani — przypomina Reuters, dodając, że prywatne rosyjskie firmy militarne wspierały wojska tego kraju w walkach w Syrii i na Ukrainie. Z oenzetowskiej analizy wynika, że wielu zatrudnianych przez grupę Wagnera bojowników walczyło wcześniej w Syrii, a pierwsze doniesienia o ich obecności w Libii datuje się na styczeń tego roku.

Raport wspomina także o ok. 5 tys. Syryjczyków walczących po stronie rządu w Trypolisie, którzy zostali zrekrutowani przez Turcję. Konflikt w Libii gwałtownie nasilił się w kwietniu; zacięte walki rozgrywały się na kilku różnych frontach na zachodzie kraju, pomimo pilnych wezwań ze strony USA i agencji pomocowych do zawieszenia broni w celu rozwiązania kryzysu związanego z koronawirusem.

Źródło:PAP

Reklama

Komentarze (15)

 1. Ech

  A ja bym wolal zeby tam dalej bytl Kadafi i by ludzie nie umierali nie gineli. JAkim prawem ZAchod atakuje kraj po kraju i zmienia wladze i dopwadza do wojen ktore trfaja 10 czy 20 lat? hanba . Tych zachdnich prezdentow nalezy postawic pdo sad w Hadze za doprawdznie do Ludobujstwa.

  1. Davien

   Jak na razie ludobójstwo uprawia wyłacznie Rosja i wspierani przez nią dyktatorzy wiec może milcz trollu i nie zasmiecaj forum.

  2. HeHe

   A gdzież to Rosja i wspierani przez nią dyktatorzy uprawiają ludobójstwo??? Poza tym nie histeryzuj i nie rzucaj się do ludzi z "trollami" bo zgodnie ze starym powiedzeniem to złodziej najgłośniej drze się - "Łapać złodzieja".

  3. Davien

   Syria, Czeczenia, . Masz cos jeszcze do dodania?

 2. ttt

  taką samą formacją jest francuska Legia Cudzoziemska więc nie rozumiem zdziwienia?

  1. Wawiak

   Bzdura. Legia oficjalnie była i jest formacją podlegającą francuskim władzom, a nie grupą (udawanych) najemników z danego kraju, jak wagnerowcy. Blackwater dostawał zlecenia od konkretnego rządu więc też było to inaczej, o rząd ruski oficjalnie z wagnerowcami nie ma nic wspólnego. Ot, typowe ruskie zakłamanie.

 3. AJW

  Przeczytałem prozachodni komentatorzy wasze wypociny i jestem zachwycony. Wg was Putin powinien wsadzić Wagnera i jego wojsko do ciupy, bo tak mówi ruskie prawo. Ale oni działają na arenie międzynarodowej , gdzie obowiązuje prawo amerykańskie i międzynarodowe. Czy słyszeliście, aby departament sprawiedliwości USA postawił zarzuty Wagnerowi lub go ścigał. Albo czy może podobnie Wagner jest ścigany przez prokuraturę i sądy w Hadze. Pozdrowionka dla Daviena.

  1. Paranoid

   wróć lepiej do lekcji online, jak nie rozumiesz słowa pisanego

  2. Davien

   Widzisz trollu, w USA bycie najemnikiem nie ejst karalne, a Wagner i jego banda siedza w Rosji gdzie to jest powazne przestepstwo wieć najpierw naucz sie polskiego a potem cos pisz.

  3. Wania

   W Rosji prawo jest dla zwykłego Iwana czyli dla ciebie. Dla kolegi Putina są rządowe samoloty, które rozwożą najemników po całym świecie. Są wojskowi, którzy koordynują ich działania na Ukrainie. Ot taka 3 kolumna.

 4. Roman

  Bardzo mi się podoba to biadolenie poniżej w komentazach że to ci najemnicy są źlii, inni znowu że tamci są źli itd. Obyśmy mieli kiedykolwiek okazję vwysylać jakichkolwiek najemników opolskich gdziekolwiek... Jest to przynajmniej sygnał że ma się jakikolwiek wpływ lub możliwość wpływu poza granicami kraju... A najemnik, coż, był, jest i będzie. I nie ma w takich konfliktów złych i dobrych, prawda ma to do siebie że jest subiektywna.

  1. bender

   Primo, przez 120 lat Polacy walczyli w różnych zagranicznych armiach i wcale nie znaczyło to, że Polska ma jakiekolwiek wpływy, secundo, poszanowanie prawa to fundament naszej cywilizacji, tertio, subiektywne to mogą być opinie, ale nie prawda.

  2. Roman

   Dobrze wiesz o czym piszę a jeśli nie (przynajmniej w kontekście tego artykułu) to niestety nie pomogę ci. Ponadto walczyli bo nie mieli własnej armii. A po trzecie :) nasza cywilizacja to nieustanne nawalanki i nie widzę tu miejsca do poszanowania prawa. Chyba że masz na myśli mizerny np. kfor który zgodnie z literą prawa bronił srebrnych...

  3. Mam nadzieję że o tym poszanowaniu prawa to piszesz o poszanowaniu przez wszystkich i tego samego prawa , wtedy całkowicie sie z Toba zgadzam. Szok normalnie.

 5. sah

  Brawo Rosja, robić tak samo jak ameryka, dobra robota.

  1. has

   Jasne brawo, niech wracaj jako gruz 200, USA w Syrii ich ładnie przemieliło :)

 6. mac

  to super informacja! im więcej miejsc na świecie, gdzie "prywatna" armia Moskwy walczy tym lepiej! Tak samo było w latach 1970-tych (wtedy Moskwa wałczyła rękami innych, ale za swoje i nasze pieniądze), teraz robią to częściej własnymi rękoma. Polityka imperialna kosztuj i to sporo, niech wydają pieniądze na mrzonki o odbudowie imperium, im więcej tym lepiej i niech walczą Rosjanie

  1. Sidematic

   Ukraina, Syria, Libia. Coraz lepiej. Do tego koronka, spadek cen ropy i gospodarkę Rosji diabli wezmą. Szkoda tylko, że najwięcej na tym skorzystają Amerykanie bo to nie jest dobra wiadomość dla Polski. Chyba żeby się zagotowało na Wschodzie i kowboje znowu zwinęliby żagle, jak za Husajna Obamy. Wtedy musimy liczyć na awanturę muzułmańską w Niemczech. Albo ją sprowokować. Tylko czy u nas jest ktokolwiek, kto myśli w kategoriach propaństwowych?

 7. link

  Przypominam,że u nas w Polsce kilka lat temu Leszek Miller zaklinał się ,że nie ma i nie było żadnych żadnych miejsc do prania brudów amerykańskiego CIA. A potem chyba Polska miała płacić duże odszkodowania dla osób które były ponoć wiezione tu w Polsce przez CIA...

  1. Robert

   A jaki ma to związek z artykułem? Chyba tylko taki że jedyna nasza wartość dla "sojuszników" to traktowanie nas jako śmietnika gdzie umieszcza się "wątpliwe i ryzykowne działania" od których chcą umyć ręce. Prawda panie dawien???

 8. powiedzieć błazenek to nic nie powiedzieć

  Sytuacja jak sytuacja ale najśmieszniejsze jest w tym wszystkim popiskiwanie znanego trolla na D, który wręcz dwoi się i troi aby zakłamać rzeczywistość

 9. easyrider

  Skoro Zachód mięknie, głównie z powodu toczącej go jak nowotwór, destrukcyjnej ideologii, to jego miejsce zajmują inni gracze.

 10. werte

  Panowie, bez nerwów. Szara strefa wojny to własnie domena firm prywatnych mających mniejsze lub większe poparcie władz swego kraju. Ale oficjalnie nie ma jak przypiąć ich działalności do polityki władz. To stara praktyka i nie tylko Rosja z niej korzysta. Oficjalnie na świecie wszędzie są takie firmy o różnych nazwach i oficjalnym profilu głównie ochroniarskich albo konsultacyjnych i nikt nie wymyślił żadnej skutecznej metody na ich delegalizację. Bo nawet najbardziej demokratyczne z demokratycznych krajów mają swoje firmy o takim profilu i korzystają z ich usług. W Polsce również znajdują się oddziały takich firm. Co faktycznie robią i gdzie trafiają zwerbowani tam ludzie z byłych specjalsów i innych formacji nikt głośno nie mówi. Bo jak pokazują przykłady Wagnerowców czy Blackwater na dłuższa metę zainteresowanie mediów nie służy ich działalności. Takie formacje były i będą nadal bo to domena realnej polityki a nie sił zbrojnych.

 11. bender

  O stratach Wagnerowców w Libii Belsat donosił już 8 miesięcy temu

 12. bender

  O stratach Wagnerowców w Syrii Belsat donosił już 8 miesięcy temu.

 13. Davien

  No i widac jak Rosja łamie embargo ONZ mimo zaklinan wiadomej grupy ze ich tam niet przeciez:)

  1. Observer

   A turcja?

  2. retoryczne pytanie..

   A Włochy ?

  3. wert

   to samo robią Turcy próbując się uwłaszczyć na Morzu Śródziemnym. Najśmieszniejsze że główni winowajcy i inicjatorzy francuzi i włosi robią za niewiniątka. Dla nas chyba najlepsza opcja to niech się biorą za łby i tłuką jak najdłużej

 14. Milutki

  Po stronie Haftara walczy Rosja, ZEA, AS, Francja, Jordania i pewnie inne kraje, najmniej po jego stronie stoi Libia którą chce rządzić jako dyktator którym już się ogłosił

  1. Pitek1

   Komentarz zamieszczony 7 maja 2020 o 19.00 jak u mnie była 17.08 tego samego dnia.

  2. !!!

   Ty akurat wiesz co Libijczycy chcą pierw jedz tam i się dopytaj a potem wypisuj

  3. Observer

   i dlatego wysyłacie tam turkmenów (byłych isis) z Syrii? Ani w Syrii ani w Libii was nie chcą.

 15. FR technologiczne imperium

  Niektórzy poruszają nielegalność amerykańskiego pobyty w Syrii a jakoś nielegalnego przebywanie rosyjskich żołnierzy w Libii nie komentują, podwójne standardy?

  1. sża

   Mylisz najemników z regularnym wojskiem. Gdyby tam byli rosyjscy żołnierze, to już dawno byłoby po wszystkim. Swoją drogą to Libijczycy za Kadafiego mieli taki socjal, o którym my możemy tylko pomarzyć, ale ktoś ich podpuścił i teraz zamiast socjalu mają piekło na ziemi...

  2. Hanys

   W Libii nie ma rosyjskich wojsk, po za tym podwójne standardy to są u was, bo macie pretensje że Rosjanie wleźli na Krym (zamieszkały głównie przez rosyjską ludność która tego chciała) a jak USA włażą jak zwykły bandyta do Syrii gdzie nikt ich nie chce (oprócz może Dajeszowców), to próbujecie tu wymyślać różne dziwolągi, że to niby legalne :)

  3. Sarmata

   Jesli ktoś nie potrafi czytać ze zrozumieniem i nie odróżnia żołnierzy państwa USA od pracowników prywatnej firmy to...... ręce opadają.

Reklama