Reklama

Geopolityka

Turcja prosi Rosję o wsparcie w północnej Syrii

Fot. kremlin.ru/Wikimedia/CC BY 4.0

We wtorek 13 grudnia br. turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan przyznał, że Turcja zwróciła się do Rosji o wsparcie w kwestii północnej Syrii, gdzie planowane jest przeprowadzenie ofensywy wojsk lądowych.

Reklama

"Poprosiliśmy prezydenta Władimira Putina o wsparcie w kwestii podejmowania wspólnych decyzji i być może podejmowania wspólnych działań w północnej Syrii" - powiedział Erdogan. Dodał także, że Turcja w sprawie swojego południowego sąsiada "nie będzie nikogo pytać o zgodę" - podała agencja Reutera.

Reklama

Turecki przywódca powiedział również, że Ankara jest zdeterminowana by podjąć ofensywę lądową przeciwko zamieszkującym północną Syrię Kurdom, ale oczywiście data jej rozpoczęcia nie została ujawniona. "Naszym celem pozostaje utworzenie strefy buforowej sięgającej 30 kilometrów w głąb Syrii" - przypomniał Erdogan.

Czytaj też

W listopadzie po przeprowadzonym w Stambule ataku terrorystycznym, o który tureckie władze oskarżyły Partię Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), Ankara rozpoczęła ostrzał i naloty półautonomicznych stref zarządzanych przez Kurdów w północnej i północno-wschodniej Syrii oraz po drugiej stronie granicy w Iraku. Żadna z dwóch wymienionych wyżej organizacji nie przyznała się do zorganizowania ataku w Stambule, w którym zginęło sześć osób, a 81 zostało rannych.

Reklama

Turcja, Unia Europejska, Stany Zjednoczone, a także m.in. Wielka Brytania, Australia i Kanada uważają PKK za organizację terrorystyczną. Ankara i Waszyngton mają jednak różny stosunek do YPG, gdyż bojownicy tego ugrupowania współpracowali ze Stanami Zjednoczonymi w walce przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu w Syrii, podczas gdy Turcja uważa tę grupę za przedłużenie PKK.

Czytaj też

Źródło:PAP

Komentarze (4)

 1. RAF!!!

  No to można zapomnieć o zgodzie Turcji na rozszerzenie NATO. Będą musieli się odwdzięczyć ruskim

 2. Phenom

  Erdoburek to koń trojański w NATO.

 3. Sorien

  No no Tera 30km no może 40 😅 za rok 50 hahaha kogo ten Erdogan Chcę oszukać.... Oczywiście to że tereny Kurdów są bogate w ropę naftowa to przypadek

 4. Orthodoks

  Ciekawość, czym za takowe wsparcie będą skłonni odwdzięczyć się Putlerowi i jego kloace.