Reklama

Geopolityka

Trump i Conte za utrzymaniem sankcji wobec Rosji

Fot. governo.it
Fot. governo.it

Prezydent USA Donald Trump i premier Włoch Giuseppe Conte zadeklarowali, że sankcje wobec Rosji – nałożone po agresji na Ukrainę w 2014 r. – powinny zostać utrzymane. Wypowiedzi te są o tyle warte uwagi, że obaj politycy uchodzą – przynajmniej w części opinii publicznej – za zwolenników zbliżenia z Moskwą.

Trump i Conte spotkali się w Białym Domu w poniedziałek. Amerykański prezydent nazwał nowego szefa rządu Włoch swoim przyjacielem w Europie i podkreślał, że obaj są outsiderami w polityce (Trump przez większość życia prowadził biznes, Conte to profesor prawa).

Obu przywódcom – mniej lub bardziej zasłużenie – przypisuje się sympatie prorosyjskie. W Stanach Zjednoczonych toczy się śledztwo w sprawie ewentualnej ingerencji Moskwy w wybory prezydenckie w 2016 r., która miała sprzyjać Trumpowi. Z kolei Conte w expose na początku czerwca powiedział, że jego kraj będzie wspierał otwarcie w relacjach z Rosją i rewizję systemu sankcji nałożonych na ten kraj.

Obaj politycy zostali zapytani na konferencji prasowej o relacje z Rosją. – Sankcje wobec Rosji pozostaną takie, jakie są – podkreślił Trump dwukrotnie w swojej krótkiej odpowiedzi. Wcześniej przekonywał, że jego niedawne spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Helsinkach było świetne. – Myślę, że to było wspaniałe spotkanie – jeśli chodzi o przyszłość, o bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy oraz ochronę Izraela i wszystkich – powiedział amerykański prezydent.

Szerzej wypowiedział się Conte. Pokreślił, że Włochy są otwarte na dialog z Rosją, ponieważ odgrywa ona zasadniczą rolę we wszystkich międzynarodowych kryzysach geopolitycznych. Jeśli chce się je rozwiązać – tłumaczył premier Włoch – nie można sobie wybierać, z kim się rozmawia, tylko trzeba zaakceptować tych, których głos rzeczywiście coś znaczy.

Conte zaznaczył, że warunkiem zniesienia restrykcji wobec Rosji jest wdrożenie w życie porozumień mińskich z 2015 r. (Miały one zakończyć wojnę domową na wschodniej Ukrainie, w której Rosja wspiera separatystów – przyp. red.). – Jest jasne, że dziś jest nie do pomyślenia, by znieść te sankcje z dnia na dzień – powiedział premier Włoch.

Jednakże – dodał Conte – trzeba się upewnić, że system sankcji nie wpłynie na społeczeństwo obywatelskie, ani na małe i średnie przedsiębiorstwa w Rosji, bowiem – jak powiedział – "Włochy mają tradycję intensywnych stosunków gospodarczych z Rosją".

Reklama

Komentarze (14)

 1. yaro

  @zyg prawisz, że ponad połowę hmmm portale bankowe mówią coś innego \"W styczniu Bank Rosji dokupił 20 ton złota i pokazał oficjalne rezerwy w wysokości 1857 ton żółtego metalu. Tymczasem Chińczycy w dalszym ciągu niezmiennie raportują 1843 tony złota. Władze Rosji zwiększały rezerwy złota każdego miesiąca od marca 2015 roku, podczas gdy Ludowy Bank Chin ostatni wzrost zasobów królewskiego metalu pokazał w październiku 2016 roku. Więcej złota od Rosji i Chin mają Niemcy (3373,6 ton), Międzynarodowy Fundusz Walutowy (2814 ton) oraz Włochy (2451,8 ton) i Francja (2436 ton).\" Więc zanim się podniecisz moją wypowiedzią sam sprawdź.

 2. Synek

  Sankcje obejmują tylko wybrane sektory gospodarki, to raz. Mają na celu osłabienie militarnych zapędów Rosji. Po drugie uderzają mocno w wybrane osoby i ich majątki (firmy, zamrożone aktywa, zakaz wjazdu, etc. ) Putinowi gumka w gaciach nie wyrabia, bo to jego majątek. Każdy z jego ludzi dzielił się z bossem, trzymał aktywa dla niego i je pomnażał za granicą. Owszem może on dalej działać w takim modelu, lecz musi odsunąć aktywa dalej od siebie, a to zwiększa ryzyko. To nie są sankcje na znokautowanie tylko na liścia. Do Yaro: często krzyczysz, że nie piszą o laserach czy innych bajkach jakoby wchodzących na wyposażenie armii FR. Nie wspomniałeś o deklaracji minobrony z 29 lipca o aborcji programu armata 14 - nie będzie ani jednego seryjnego egzemplarza, bumierang też wylądował u ginekologa w wiadrze... aha, dziwne tłumaczenie, że to nie kasa, po prostu to co już mają jest boskie. Wystarczy wyremontować... A nam nie zależy na upadku Rosji. My chcemy Rosji normalnej.

 3. man42

  Przecież Rosja ma przyjaciół oddanych tj Niemcy Francja Austrię Wegry a my opieramy naszą obronę na poglądach biznesmena tylko dziecko może wierzyć w słuszność takiego ukladu

 4. zyg

  @yaro: zanim się za bardzo podniecisz .. rezerwy złota Rosji (kraju który złoto na bieżąco wydobywa) to mniej niż połowa Francji czy Włoch, 30% Niemiec i mniej niż 20% USA. Fakt że Rosja skupuje na bieżąco wydobycie złota płacąc rublami spowodowany jest realną możliwością dodatkowych sankcji na system finansowy Rosji, jako iż twoi pracodawcy z uporem maniaka starają się ingerować w tegoroczne wybory parlamentarne w USA . I skoro sankcje czynią \"Rosję silniejszą\" to nie płaczcie tylko podziękujcie EU USA, Kanadzie i Australii :))

 5. Michał

  Przcież byłe kraje Układu warszawszkiego razem wzięte mają większe PKB niż Rosja, niech najpierw dogodnią nas (a nas jest mniej bo 100 milionw ludzi. Rosja ma surowca i jeszcze taka słaba), a później mogą sobie mażyć o realnej potędze. Rosja będzie słabłnąc w stosunku do świata (potęg światowych) to już nie ZSRR. Wystarczy spojrzeć w statyski, a te złoto względem podtego gospodarczych to nic. Mają go tyle na głowę co Polską.

 6. wer

  Przedewszystkim, niema żadnych sankcji na Rosję. A to co jest, to można nazwać co najwyżej sankcyjki.

 7. Polanski

  Tramp dogadał się w Helsinkach z Putinem co do dalszego utrzymania sankcji. Putinowi na tym bardzo zależy. I tym ruskim trollom też.

 8. jrli

  @yaro, I właśnie dzięki sankcjom w okresie wzrostu światowej gospodarki rosyjska szoruje po dnie ze swoim marnym wzrostem 2%. Dla porównania, Polska 5%. Rosja z takim potencjałem mogłaby osiągać około 7%, ale \"Krym Nasz\" jest ważniejszy. Za chwilę odezwą się eksperci o potędze eksportu rosyjskiej pszenicy, karabinów i traktorów do Kazachstanu ale to nic nie zmieni. Rosja nie idzie do przodu tak szybko jak wszystkie rozwinięte kraje a szczególnie nasza część Europy.

 9. F.I.A.T.

  Jednakże – dodał Conte – \"Włochy mają tradycję intensywnych stosunków gospodarczych z Rosją\".

 10. ktos

  @yaro Skoro sankcje sa takie zbawienne dla Rosji, czemu prezydent Rosji na kazdym kroku podkresla ze sankcje powinny zostac zniesione? Czyzby dzialal na szkode swojego kraju?

 11. KKK

  najbardziej \"wzmacniają\" zwykłych obywateli :D no to niech wzmacniają dalej - prawda? :D

 12. KKK

  najbardziej \"wzmacniają\" zwykłych obywateli :D no to niech wzmacniają dalej - prawda? :D

 13. karo

  @yaro Sankcje są zakazem handlu. Pan yaro tutaj twierdzi że dla Rosji jest to zbawienne. To ja mam pytanie. Skoro nie handlowanie z kimś jest takie zbawienne dla jego gospodarki to po co Rosja w ogóle zaczeła z kim kolwiek handlować? Chcesz nam powiedzieć że przez tyle lat Rosja robiło sobie sama źle i dopiero jak ją na siłę odciągneli od handlu to zaczyna ona bić swoje własne rekordy. Jesteś pewny tego kolego?

 14. yaro

  Niech utrzymują, im więcej sankcji na Rosję tym bardziej ja wzmacniają ... Tez jestem za utrzymaniem sankcji. Dzieki sankcjom rezerwy walutowe Rosji zostały odbudowane, Rosja skupuje największe ilości złota na świecie i co kwartał bije swoje własne rekordy .... Utrzymujmy sankcje a za 5 lat będziemy się drapać w głowę jacy to byliśmy głupi ...

Reklama