Reklama

Geopolityka

Trump i Conte za utrzymaniem sankcji wobec Rosji

Fot. governo.it
Fot. governo.it

Prezydent USA Donald Trump i premier Włoch Giuseppe Conte zadeklarowali, że sankcje wobec Rosji – nałożone po agresji na Ukrainę w 2014 r. – powinny zostać utrzymane. Wypowiedzi te są o tyle warte uwagi, że obaj politycy uchodzą – przynajmniej w części opinii publicznej – za zwolenników zbliżenia z Moskwą.

Trump i Conte spotkali się w Białym Domu w poniedziałek. Amerykański prezydent nazwał nowego szefa rządu Włoch swoim przyjacielem w Europie i podkreślał, że obaj są outsiderami w polityce (Trump przez większość życia prowadził biznes, Conte to profesor prawa).

Obu przywódcom – mniej lub bardziej zasłużenie – przypisuje się sympatie prorosyjskie. W Stanach Zjednoczonych toczy się śledztwo w sprawie ewentualnej ingerencji Moskwy w wybory prezydenckie w 2016 r., która miała sprzyjać Trumpowi. Z kolei Conte w expose na początku czerwca powiedział, że jego kraj będzie wspierał otwarcie w relacjach z Rosją i rewizję systemu sankcji nałożonych na ten kraj.

Obaj politycy zostali zapytani na konferencji prasowej o relacje z Rosją. – Sankcje wobec Rosji pozostaną takie, jakie są – podkreślił Trump dwukrotnie w swojej krótkiej odpowiedzi. Wcześniej przekonywał, że jego niedawne spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Helsinkach było świetne. – Myślę, że to było wspaniałe spotkanie – jeśli chodzi o przyszłość, o bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy oraz ochronę Izraela i wszystkich – powiedział amerykański prezydent.

Szerzej wypowiedział się Conte. Pokreślił, że Włochy są otwarte na dialog z Rosją, ponieważ odgrywa ona zasadniczą rolę we wszystkich międzynarodowych kryzysach geopolitycznych. Jeśli chce się je rozwiązać – tłumaczył premier Włoch – nie można sobie wybierać, z kim się rozmawia, tylko trzeba zaakceptować tych, których głos rzeczywiście coś znaczy.

Conte zaznaczył, że warunkiem zniesienia restrykcji wobec Rosji jest wdrożenie w życie porozumień mińskich z 2015 r. (Miały one zakończyć wojnę domową na wschodniej Ukrainie, w której Rosja wspiera separatystów – przyp. red.). – Jest jasne, że dziś jest nie do pomyślenia, by znieść te sankcje z dnia na dzień – powiedział premier Włoch.

Jednakże – dodał Conte – trzeba się upewnić, że system sankcji nie wpłynie na społeczeństwo obywatelskie, ani na małe i średnie przedsiębiorstwa w Rosji, bowiem – jak powiedział – "Włochy mają tradycję intensywnych stosunków gospodarczych z Rosją".

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.