Reklama

Geopolityka

Tajwan poderwał myśliwce, gdy chińskie samoloty przekroczyły medianę Cieśniny Tajwańskiej

Autor. The Republic of China Air Force/Facebook

Tajwan poderwał w niedzielę myśliwce, gdy 10 chińskich samolotów wojskowych przekroczyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, a cztery chińskie okręty przeprowadzały „patrole bojowe” - poinformował resort obrony Tajwanu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Mediana Cieśniny Tajwańskiej, to nieformalna granica kontroli morskiej między Chińską Republiką Ludową a Tajwanem.

Czytaj też

Według tajwańskiego resortu obrony w czwartek 37 naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) i przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej, po czym część z nich odleciała na zachodni Pacyfik. Od trzech lat siły powietrzne Chin prowadzą regularnie operacje w okolicy Tajwanu i naruszają ADIZ - przypomina Reuters.

Reklama

Na początku czerwca wyspę okrążył chiński dron bojowy nowego rodzaju, który według państwowych mediów ChRL może przenosić więcej uzbrojenia niż poprzednie modele.

W kwietniu chińska armia przeprowadziła wokół Tajwanu manewry z udziałem dziewięciu okrętów i 58 samolotów, w tym myśliwców i bombowców. Ćwiczenia armii chińskiej rozpoczęły się dzień po powrocie prezydent Tsai Ing-wen z 10 dniowej wizyty w Ameryce Środkowej. W drodze do Gwatemali i Belize samolot prezydent Tajwanu międzylądował w Nowym Jorku, a w drodze powrotnej w Los Angeles, gdzie Tsai spotkała się ze spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym.

Czytaj też

Komunistyczne władze Chin uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część swojego terytorium i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Większość Tajwańczyków nie jest zainteresowana przejściem pod władzę Pekinu, a tajwański rząd zapowiada obronę wolności i demokracji.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Sorien

  Wojna o Tajwan będzie main eventem tego rozdania MMA które zaczęło się 24 lutego 2022. Przed główna walka wieczoru będzie prawdopodobnie jeszcze jeden Izrael i USA vs Iran . I tym sposobem obudzimy się w pełnoskalowej III WŚ. Autorytaryzmy, terroryści vs demokracje - totalna rzeźba ale bez broni atomowej - pomijam lokalne specyficzne uderzenia np Iran na Izrael bądź Rosja na UA nim NATO włączy się do gry

  1. Nabosaka

   Dobry komentarz. Oby tylko nigdy nie spełniło się to o czym piszesz, ale wszystko wskazuje, że opisany przez Ciebie scenariusz jest prawdopodobny. Jak to Ojciec Kasi w filmie :Kogel mogel": "Nie ma takiej możliwości, żeby było niemożliwe".

  2. ostatni

   Zgadzam sie - z tym ze tzw demokracja to czesto terrorsci- zabicie w Iraku 650 tys ludzi, okupacja 20 lat Afgastanu (300 tys ofiar) i wiele innych akcji pokazuje ze to tylko "naklejka" podobnie jak w wyparwach krzzwcych chodzilo o biznes miast weneckich - a szyld "jezus kocha" - byl tylko czyms co pozwalo na zjednocznie

 2. ostatni

  "Wietnam żąda od Tajwanu odwołania ćwiczeń wojskowych na wyspach Spratly. Tajwan odrzuca wezwanie, mówi, że wyspa Taiping niewątpliwie znajduje się na jego terytorium" - Z dzis z Taiwan News - tam z kazdym ma kopt o te Wyspy. Korea POldunwia kontra Japonia. Wietnam kontra Taiwnan. Myslicie ze Tajwan uwaza ze Hongkong jest czyj? Dlaczego tu sa tylo uprszczne wersje wydazen? O co chodzi?

Reklama