Reklama

Geopolityka

Tajwan po raz pierwszy z amerykańską pomocą wojskową dla suwerennych państw

Tajwan, Siły Zbrojne Tajwanu, M60A3 TTS, Czołgi tajwanu, Chiny, USA, wsparcie amerykańskie, Indo-Pacyfik, Pakiet pomocy dla Tajwanu
Tajwański czołg podstawowy M60A3 TTS
Autor. The Republic of China Army (ROCA)/Facebook

Stany Zjednoczone zatwierdzają pomoc wojskową dla Tajwanu przeznaczoną dotychczas dla suwerennych państw. Mowa dokładniej o działaniach amerykańskich dla Tajwańczyków poprzez program pomocowy Foreign Military Financing (FMF), który zazwyczaj ma na celu wspieranie suwerennych państw. Decyzja ta niewątpliwie przyczyni się do dalszego pogorszenia stosunków Waszyngtonu z Pekinem. 

We wtorek, Departament Stanu poinformował Kongres o pakiecie w wysokości 80 mln USD pomocy dla Tajwanu. W porównaniu do znacznie większej transzy, zatwierdzonej w lipcu (345 milionów dolarów), najnowsza pomoc wojskowa Waszyngtonu dla Tajpej to pierwszy przypadek, w którym zostanie ona dostarczona bezpośrednio przy użyciu programu FMF. Program ten zazwyczaj służy do udzielania pożyczek lub grantów rządom suwerennych państw. 

Czytaj też

Stany Zjednoczone, chociaż oficjalnie uznają politykę jednych Chin, od lat wspierają Tajwan poprzez dostarczanie wyspie sprzętu wojskowego. Zwykle działa to na podstawie handlu, jednak w tym przypadku jest to bezpośrednia pomoc dla Tajpej. Według Departament Stanu, najnowsza pomoc poprzez program FMF nie wiąże się z uznaniem suwerenności Tajwanu.  

"Zgodnie z ustawą o stosunkach z Tajwanem (ang. Taiwan Relations Act) i naszą wieloletnią polityką jednych Chin, która się nie zmieniła, Stany Zjednoczone udostępniają Tajwanowi artykuły i usługi obronne niezbędne do umożliwienia mu utrzymania wystarczającej zdolności samoobrony" – podaje rzecznik Departamentu Stanu. Ponadto, zapewniał on również o interesie USA w utrzymaniu pokoju i stabilności na cieśninie Tajwańskiej, która jest szczególnie istotna dla bezpieczeństwa i dobrobytu w regionie jak i na globie. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jak podaje agencja AP, nie jest dokładnie wiadomo jaki sprzęt wojskowy jest zawarty w najnowszym pakiecie pomocy. Stwierdzono jednak, że na liście mogą być uwzględnione systemy obrony powietrznej i nabrzeżnej, pojazdy opancerzone, bojowe wozy piechoty, drony, rakiety balistyczne, cyberobrona a także zaawansowany sprzęt komunikacyjny. Dochodzi do tego również sprzęt ochronny, szereg małych, średnich i ciężkich systemów uzbrojenia jak i amunicja.

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

 1. bezreklam

  Z historii warto wspomnieć że ten sam Tajwan był wyzucny przez USA z ONZ by tam wpakować Chiny ludowe wtedy gdy było to na rękę us. Tam nie ma naiwności a wy eh...

  1. Davien3

   @bezreklam nie klam. Tajwan sam wystapił z ONZ w 1971r

  2. Monkey

   @bezreklam i @Davien3: Obaj macie częściowo rację. USA słabo broniły Tajwanu w ogóle dopuszczając do dyskusji, potem ChRL zarzuciła Amerykanom próbę ustanowienia dwóch równorzędnych państw chińskich w ONZ. Potem było mnóstwo rezolucji i w końcu ambasador Republiki Chin ogłosił, iż jego państwo zaprzestaje prac w ONZ. Tak w wielkim skrócie.

  3. Davien3

   @Monkey USA wtedy starało sie przeciagnac ChRL na swoja strone przeciwko ZSRS a tajwan raczej nie był za Czang Kaj Szeka wzorem demokracji a powodem było nie małe wsparcie USA ale urazona duma tajwanu po tym jak USA stwierdziły ze nie beda sie sprzeciwiac przyjeciu ChRL do ONZ a rezolucje 2758 zgłosila Albania po tym jak Czang zdecydowal o wycofaniu swojego kraju z ONZ

 2. Monkey

  Myślę, że kwestią jest nie „czy”, tylko „kiedy” siły zbrojne ChRL przeprowadzą inwazję Tajwanu. A Amerykanie jak zwykle nie potrafią się zdecydować, czy wspierają Republikę Chińską, czy też nie do końca.

  1. Sorien

   Ta wojna nie będzie polegać na inwazji na Tajwan. Polegać będzie na konfrontacji Chiny vs USA . Inwazja na Tajwan będzie po długiej blokadzie wyspy i jej zagłodzeniu. Desant z Nienacka to samobójstwo na taką wyspę 140 km morza wyspa dobrze uzbrojona - totalna porażka Chin . Nie zaatakują w ten sposób chyba że..... Xi z tej samej trefnej gliny co Putin .... no to wtedy wszystko możliwe

  2. bezreklam

   Nie zbrojnie ale połączenie kraju każdy by chciał. Jak np polska po rozbiciu dzielnicowym . Zwłaszcza jeśli jakaś dzielnica brata się z imperium kolonialnym i wrogiem

  3. Monkey

   @Sorien: Zależy, jak by zaatakowali. Blokada to jest jakiś sposób, ale dałoby to USA wystarczająco dużo czasu na odpowiedź. Zapewne inne kraje by dołączyły, a ChRL mogłaby liczyć tylko na KRL-D. Co do inwazji, po zmasowanym ostrzale byłyby nienajgorsze warunki do przeprowadzenia desantu. Z morza i z powietrza. Widzisz, Tajwan ma kiepskie warunki geograficzne do obrony przed atakiem z kontynentu. Trochę jak Brytyjczycy na Krecie w 1941. Spojrzysz na mapę, porównasz i będziesz wiedział, co mam na myśli.

 3. Sorien

  Szykują ich na nieuniknione. Ostatnio Chiny wypuściły zaktualizowana mapę kraju . Wowa pewnie smutny No ale co ma zrobić tylko zacisnąć żeby i milczeć....- Wyspa sporna na rzece uzuri już całą chińska mimo że kilka lat temu podzielona ja na pół.... Morze południowo chińskie praktycznie całe ich na tej mapie , Tajwan tak samo ich . Sporne tereny z Indiami też ich- co już Indie skrytykowały

  1. bezreklam

   smutneczek u hindusow?

  2. Davien3

   @bezreklam Nie, u Putina który musiał przełknac ta żabe i jeszcze robic dobra mine:))

  3. Rusmongol

   @bez reklam. Ty widzę dalej beztefleksyjne wspierasz agresorów i złodziei. Ale na twoim miejscu bym nie kpił bo Indie mogą być gwoździem do trumny Chin. Jeśli Indie staną po stronie USA, Tajwan u i krajów opozycyjnych do Chin to Chiny mogą się już zwijać jak kacapscy faszysci w Ukrainie.

 4. Rusmongol

  @dareks. Starczy nie napadać. Ale pewna grupa dziwnych ludzi z przeciagami między uszami twierdzi że napadając nie jest winny a jest winny ten co się broni i ten co broniącemu się pomaga. To nowe nwo, nowy porządek świata który chce nam wypromować kacapia i chinole, Korea pln, Iran.

 5. Darek S.

  Amerykanie zadowoleni ze swojej wygranej na Ukrainie, postanowili uruchomić nową wojenkę z Chinami cudzymi żołnierzami. Ukraina może i przegrywa tą wojnę, ale USA wygrywają. Im ta wojna idzie świetnie. Ciekawe czy Amerykanie są już przygotowani na totalną blokadę dostawę produktów z Chin. Ciekawe, czy mają z Europą uzgodnione wspólne stanięcie po jednej stronie w tym konflikcie. Nie wiem jak w USA, ale w Europie nie ma już chyba ani jednej fabryki butów. ( jest trochę manufaktur, ale fabryk brak) Nie wiem, czy planiści z Pentagonu zdają sobie sprawę z totalnego uzależnienia Zachodu od Chin ?

  1. Matnet

   bez przesady, spora część odzieży jest produkować w innych krajach azjatyckich,

  2. Davien3

   @Darek S a niech Chiny blokuja:)) USA sobie poradzi a komunisci upadna z hukiem europa kupi tez gdzie indziej. wiec skończ z tymi farmazonami

  3. Rusmongol

   No i jak Chiny przestaną sprzedawać na zachód swoje towary to wtedy kupią je wszystkie sudanczycy, malujczycy, kacapy i ci z Korei pln? A co wtedy z PKB Chin? Bo ja bez nowych spodni czy telewizora wytrzymam. Sowiecki lud żyje w ciemnocie głosząc takie bzdury...

 6. rwd

  Stany drażnią Chiny wiedząc, że nic na razie im nie grozi ze strony Pekinu ale Ukraina może oberwać odłamkiem. No bo skoro wy wspieracie naszego wroga, to my będziemy wspierać waszego wroga. A chińska pomoc dla Rosji w amunicji i sprzęcie byłaby dla Ukrainy dotkliwym ciosem.

  1. Davien3

   @rwd Taak i Xi dla Putina narazi sie na embargo handlowe i sankcje ze strony USA?? Az tak głupi to nie jest

Reklama