Reklama

Geopolityka

Szefowie MSZ Polski i Francji m.in. o współpracy dwustronnej

Od lewej: ministrowie spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian i Polski Jacek Czaputowicz/ Fot. MSZ
Od lewej: ministrowie spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian i Polski Jacek Czaputowicz/ Fot. MSZ

Rozmowy ministrów spraw zagranicznych Polski i Francji dotyczyły współpracy dwustronnej, bieżącej agendy europejskiej i międzynarodowej, z uwzględnieniem polityki wschodniej UE, sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz w regionie Sahelu.– poinformowało w poniedziałek MSZ.

"Cieszymy się z nowego otwarcia w relacjach polsko-francuskich, jesteśmy gotowi do dalszego pogłębiania rozpoczętego dziś dialogu" – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz podczas spotkania z ministrem ds. Europy i spraw zagranicznych Francji Jean-Yves'em Le Drianem. Spotkanie ministrów odbyło się w ramach rozpoczętej w poniedziałek dwudniowej oficjalnej wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Rozmowy ministrów spraw zagranicznych Polski i Francji dotyczyły współpracy dwustronnej, bieżącej agendy europejskiej i międzynarodowej, z uwzględnieniem polityki wschodniej UE, sytuacji na Bliskim Wschodzie, a także w regionie Sahelu

Komunikat MSZ

 Przed dwustronnym spotkaniem, w trakcie obrad plenarnych pod przewodnictwem obu prezydentów, ministrowie podpisali polsko-francuski program współpracy na lata 2020-2023 w ramach polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego. Program definiuje najważniejsze pola współpracy, zarówno w relacjach bilateralnych, jak i w szerszym kontekście polityki europejskiej.

Polsko-Francuski Program Współpracy na lata 2020-2023 jest odnowieniem partnerstwa Strategicznego między Polską a Francją nawiązanego w 2008 r. Oba kraje potwierdzają w nim chęć regularnej współpracy na różnych szczeblach i w różnych formatach. Wskazują również na potrzebę współpracy z partnerami z Grupy Wyszehradzkiej oraz w ramach Trójkąta Weimarskiego. W dokumencie tym ustalono ponadto, że co roku będą się odbywać polsko-francuskie konsultacje międzyrządowe?

Polska i Francja będą jeszcze ściślej współpracować w głównych kwestiach dotyczących agendy międzynarodowej, europejskiej, bezpieczeństwa, a także w dziedzinie gospodarki, energetyki i technologii. Obszarami zainteresowania obu stron pozostają także nauka, badania i rozwój oraz kultura

Komunikaty MSZ

"Ministrowie podkreślili, że dzisiejsze spotkanie jest wyrazem nowego otwarcia w relacjach polsko-francuskich, oraz że kwestie łączące oba kraje przeważają nad różnicami. Zadeklarowali również wolę wspólnych działań w celu efektywnej realizacji podpisanego Programu Współpracy. Podczas spotkania podkreślono także potrzebę ożywienia Trójkąta Weimarskiego, w tym na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Minister Jacek Czaputowicz poruszył ponadto kwestię obecności Polaków w instytucjach Unii Europejskiej, w tym szczególnie w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych" – podał resort

Polsko-francuskie partnerstwo strategiczne to dokument, który zakłada na najbliższe cztery lata współpracę w relacjach dwustronnych, wewnątrz Unii Europejskiej i NATO oraz w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.