Reklama

Geopolityka

Szef BBN z wizytą w Turcji. Wzmocnienie współpracy bilateralnej

Szef BBN Paweł Soloch /Fot. Fot. WarsawForum/Wikimedia, CC BY 4.0
Szef BBN Paweł Soloch /Fot. Fot. WarsawForum/Wikimedia, CC BY 4.0

W dniach 15-18 stycznia br. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Paweł Soloch przebywał z wizytą w Turcji. Szefowi BBN towarzyszył doradca Prezydenta RP Bogusław Winid.

Celem wizyty było wzmocnienie współpracy bilateralnej w sprawach bezpieczeństwa, a także omówienie tematów dotyczących polityki NATO, relacji transatlantyckich oraz bezpieczeństwa regionu Morza Czarnego i Bliskiego Wschodu. Polska obecnie zwiększa swoją obecność na Bliskim Wschodzie, co dotyczy m.in. udziału w Globalnej Koalicji do Walki z tzw. Państwem Islamskim, operacji NATO w Iraku, jak i planowanego powrotu do udziału w operacjach pokojowych ONZ. Szef BBN odwiedził także Centrum Eksperckie NATO ds. Obrony przed Terroryzmem.

Symbolicznym punktem wizyty było złożenie wieńca na grobie byłego ambasadora RP w Turcji, Michała Sokolnickiego (1880-1967), a także spotkanie z O.H. Woberem, darczyńcą który przekazał stronie polskiej archiwalne materiały dyplomatyczne ambasadora M. Sokolnickiego.

Mając na uwadze znaczną wartość historyczną przekazanych materiałów, Szef BBN wręczył O. H. Woberowi list z podziękowaniami od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w którym podziękował za zabezpieczenie i przekazanie spuścizny po ambasadorze, ważnej postaci dla historii Polski, ale i symbolu przyjaźni i współdziałania polsko-tureckiego.

Wizyta szefa BBN odbyła się na zaproszenie sekretarza generalnego Rady Bezpieczeństwa Narodowego Turcji Seufyllaha Hacımüftüoğlu, Szef BBN spotkał się z ministrem obrony narodowej Turcji Hulusim Akarem, prezydentem Podsekretariatu ds. Przemysłów  Obronnych İsmailem Demirem, a także dyrektorem generalnym MSZ Turcji ds. Bezpieczeństwa Międzynarodowego Alperem Coşkunem.

Reklama

Komentarze

    Reklama