Reklama

Geopolityka

Szczyt Trójmorza w Wilnie. Tematem przewodnim bezpieczeństwo

Spotkanie Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie
Spotkanie Inicjatywy Trójmorza w Bukareszcie
Autor. Klaus Iohannis/Twitter.com

Dziś w Wilnie odbywa się szczyt Inicjatywy Trójmorza, na której po raz pierwszy osobiście pojawi się prezydent Ukrainy. Tematami przewodnimi będą kwestie bezpieczeństwa, obronności oraz zacieśniania wielopłaszczyznowej współpracy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w czwartek z roboczą wizytą na Litwę, aby wziąć udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza i podpisać nową dwustronną umowę o bezpieczeństwie. Informację o tym prezydent zamieścił na platformie X.

„Najważniejszą rzeczą jest teraz zrobienie wszystkiego, aby wzmocnić naszą obronę powietrzną, zaspokoić pilne potrzeby ukraińskich sił obronnych i skonsolidować międzynarodowe wsparcie, abyśmy mogli pokonać rosyjski terror” - oświadczył prezydent Ukrainy.

Czytaj też

Zełenski zaakcentował, że pochodzące z Rosji zło jest zagrożeniem nie tylko dla Ukrainy, ale także dla każdego narodu graniczącego z Rosją i dla każdego, kto ceni wartość prawa międzynarodowego.

Prezydent Ukrainy dodał, że „głównym zadaniem na chwilę obecną jest dołożenie wszelkich starań w celu wzmocnienia naszego systemu obrony powietrznej, zaspokojenia pilnych potrzeb Sił Obronnych Ukrainy i konsolidacji międzynarodowego wsparcia, abyśmy mogli przezwyciężyć rosyjski terror.”

W szczycie Trójmorza będzie uczestniczył także prezydent Andrzej Duda. Jak poinformowała kancelaria prezydenta RP, głowa państwa udała się do Wilna wczoraj wieczorem. Ma również wziąć udział w Forum Biznesu.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (2)

 1. Milutki

  Jeszcze dwa lata temu jednym z ważniejszych państw Trójmorza były Węgry, dzisiaj państwo to postrzega się jako źródło kłopotów dla Europy , Trójmorze w formie jaką je wyobrażano wcześniej jest nie do odtworzenia , a być może na zawsze pozostanie luźnym związkiem państw, związkiem bez realnego znaczenia.

  1. pawelv

   Z Polski w projekt trójmorza zaangażowany jest tylko prezydent. Ponieważ projekt ten nie odpowiada Niemcom , nasz obecny premier wraz z rządem są temu projektowi przeciwni i za kilka lat w trójmorzu możemy znaczyć mniej niż obecnie Węgry

 2. DanielZakupowy

  Czy ktoś może mi wyjaśnić w jaki sposób Ukraina może polepszyć poziom bezpieczeństwa państw Trójmorza? To tak jakby przyjąć do spółki bankruta i mówić, że kapitał zakładowy się zwiększa :)

  1. bezreklam

   Moze nas np wciągnąć do wojny

  2. bezreklam

   A slow że się to robi dla bezpieczeństwa to dla pospulstwa

Reklama