Reklama

Geopolityka

Su-35 dla Egiptu mimo sprzeciwu USA?

Fot. Oleg Belyakov/CC BY-SA 3.0
Fot. Oleg Belyakov/CC BY-SA 3.0

Jak poinformowały rosyjskie media, pierwsza partia myśliwców wielozadaniowych Su-35 jest już w drodze do Egiptu. Informacja ta nie została oficjalnie potwierdzona przez resorty obrony obu państw, jednak realizacja tego zakupu może spotkać się z zapowiedzianymi wcześniej sankcjami ze strony władz USA.

Egipskie ministerstwo obrony 18 marca 2018 roku zawarł kontakt na dostawy 24 egzemplarzy Su-35 z pakietem szkoleniowym i wsparcia o wartości ok. 2 mld USD z terminem dostaw w latach 2020-2021. Zakup ten spotkał się jednak ze stanowczym sprzeciwem ze strony rządu Stanów Zjednoczonych. W listopadzie 2019 roku sekretarz stanu USA Mike Pompeo ostrzegł egipskiego ministra obrony Sidki'ego Subhi przed możliwymi sankcjami w przypadku realizacji zakupu rosyjskich myśliwców oraz powiedział, że wpłynie to na przyszłe potencjalne umowy z amerykańskim przemysłem zbrojeniowym. Jako podstawę podał amerykańską ustawę CAATSA, która zakazuje zakupu broni i amunicji od rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego przez sojuszników USA.

Jednym z dodatkowych powodów, o jakim nieoficjalnie mówi się w kontekście stanowczej amerykańskiej reakcji na ten kontrakt, jest zachwianie równowagi w rejonie poprzez zakup tego typu myśliwców przez Egipt, co nie jest korzystne z punktu widzenia interesu Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi na swoje słowa egipski resort obrony stwierdził, że USA nie może naciskać na Egipt w sprawie anulowania tej umowy ze względu na to, że żadne inne państwo nie było gotowe zaoferować sprzedaży analogiczne systemu uzbrojenia dla egipskiego lotnictwa.

W ostatnim czasie jednak obok pogłosek na temat podtrzymania realizacji umowy, w internecie pojawiły się zdjęcia maszyn tego typu, które nie posiadają żadnych oznaczeń identyfikacyjnych, a jedynie numery ogonowe od 9210 do 9214. Według nieoficjalnych informacji miały wystartować 23 lipca br. z Komsomolska nad Amurem w stronę europejskiej część Rosji z międzylądowaniem na lotnisku Nowosybirsk-Tołmaczewo (gdzie wykonano ich zdjęcia), po czy mają już wkrótce wyruszyć w dalszą drogę do Egiptu.

Zdaniem egipskich wojskowych maszyny Su-35 mają pozwolić na znaczące uzupełnienie i zwiększenie potencjału egipskich sił powietrznych, które obecnie eksploatuje już aż cztery różne modele myśliwców wielozadaniowych pochodzących od kilku różnych państw i producentów. Wśród nich można wymienić 41 egzemplarzy MiG-29 (w tym 30 zamówionych), 19 egzemplarzy Mirage 2000, 24 egzemplarze Dassualt Rafale i 218 egzemplarzy F-16 Fighting Falcon (w kilku różnych wersjach). Egipt jest również drugim eksportowym odbiorcą Su-35 po Chinach, które odebrały 24 zamówione egzemplarze tych maszyn w latach 2016-2018.

Reklama

Komentarze

    Reklama