Geopolityka

Strefa Gazy: 690 palestyńskich rakiet, izraelski odwet i rozejm

Odpalenie pocisku systemu Iron Dome / Fot. Wikipedia CC.BY-SA 3.0 / Israel Defence Force/ Nehemiya Gershoni
Odpalenie pocisku systemu Iron Dome / Fot. Wikipedia CC.BY-SA 3.0 / Israel Defence Force/ Nehemiya Gershoni

Dwóch anonimowych przedstawicieli władz palestyńskich w Strefie Gazy poinformowało, że w poniedziałek nad ranem uzgodniono rozejm w wymianie militarnych ciosów między Izraelem i Palestyńczykami w rejonie Strefy Gazy. Strona izraelska nie potwierdziła tego, jednak Armia Izraela poinformowała w poniedziałek, że zniosła ograniczenia na południu kraju, co - według AP - sygnalizuje zawarcie rozejmu. 

Porozumienie rozejmowe miało zostać osiągnięte dzięki mediacji Egiptu o godz. 4.30, czasu lokalnego, w poniedziałek (3.30 czasu polskiego). Wiadomość potwierdziła stacja TV należąca do rządzącego w Gazie Hamasu. Przedstawiciele Izraela nie odnieśli się dotychczas do tej informacji. Jednak Israel Defence Force poinformowały o zniesieniu ograniczeń na południu kraju, nie sprecyzowano jednak o zniesienie jakich konkretnie restrykcji chodzi. Jak podaje "Guardian", informacje o zawarciu porozumienia pojawiły się wkrótce po tym jak premier Izraela, Beniamin Netanjahu, poinformował o skierowaniu dodatkowych sił wojskowych (piechoty, jednostek pancernych i artyleryjskich) w okolice granicy ze Strefą Gazy.

Reuter zauważa, że porozumienie byłoby w interesie obu stron bowiem zapobiegłoby dalszej eskalacji walk, co mogłoby doprowadzić do konfliktu na pełną skalę. Zarówno Izrael jak i Palestyńczycy chcieliby tego uniknąć. Do kolejnej fali walk między Izraelem i Palestyńczykami doszło tuż przed początkiem ramadanu - muzułmańskiego miesiąca postu oraz na tydzień przed 64. edycją konkursu piosenki Eurowizji, która ma się odbyć w Tel Awiwie.

Walki rozpoczęły się dwa dni temu kiedy snajper palestyńskiego Islamskiego Dżihadu oddał kilka strzałów w kierunku żołnierzy izraelskich raniąc dwóch z nich. Islamski Dżihad oskarża Izrael o opóźnianie realizacji poprzednich porozumień, które miały położyć kres przemocy i doprowadzić do rozluźnienia blokady ekonomicznej Strefy Gazy.

Według izraelskich źródeł wojskowych, ze Strefy Gazy od ub. piątku odpalono 690 pocisków rakietowych na państwo żydowskie, z czego izraelski system antyrakietowy Żelazna Kopuła przechwycił 240. Izraelskie media, w tym Globes, informują że skuteczność systemu wynosi ok. 90 proc. w stosunku do pocisków, które mają upaść na obszary gęsto zamieszkane lub elementy infrastruktury krytycznej, pozostałe - uznane za mniej niebezpieczne nie są przechwytywane. Zginęło co najmniej 4 Izraelczyków - w tym od ognia przeciwpancernego pocisku kierowanego. 

W odwecie wojsko izraelskie zaatakowało ponad 320 celów należących do bojowników palestyńskich. W niedzielę w izraelskich atakach odwetowych zginęło 12 Palestyńczyków, głównie bojowników Hamasu - podały władze enklawy. Od ub. piątku w Strefie Gazy zginęło łącznie 24 osoby, w tym 14 cywilów oraz dowódca Hamasu Hamad Abed Czudri, a ponad 80 osób miało odnieść obrażenia.

Jednym z obiektów ataku była też jednostka hakerów Hamasu.

BS/PAP/JP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.