Geopolityka

Stoltenberg: Rosja musi wiedzieć, że wojny atomowej nie da się wygrać

jens stoltenberg szczyt nato w madrycie
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej w trakcie szczytu w Madrycie.
Fot. NATO

Jakiekolwiek użycie broni atomowej jest bezwzględnie niedopuszczalne i zmieniłoby całkowicie naturę konfliktu, a Rosja musi wiedzieć, że wojna nuklearnej nie da się wygrać i nigdy nie będzie przyzwolenia na jej prowadzenie - oświadczył we wtorek szef NATO Jens Stoltenberg, cytowany przez agencję Reutera. W rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zaznaczył, że pseudoreferenda na Ukrainie są pozbawione legitymacji.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

"Gdy obserwujemy raz za razem ten rodzaj retoryki nuklearnej ze strony Rosji, prezydenta (Władimira) Putina, musimy brać to na poważnie. I z tego powodu mamy jasne przesłanie, że (użycie broni nuklearnej) pociągnęłoby za sobą dotkliwe konsekwencje dla Rosji" - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Czytaj też

Wcześniej we wtorek były prezydent Rosji, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew, powiedział, że Rosja ma wszelkie prawo do obrony przed Ukrainą przy użyciu broni atomowej, a NATO byłoby zbyt przerażone "apokalipsą nuklearną", aby w odpowiedzi bezpośrednio włączyć się do konfliktu.

Tego samego dnia szef NATO rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Właśnie rozmawiałem z prezydentem Zełenskim i wyjaśniłem, że sojusznicy NATO są niezachwiani w naszym poparciu dla Ukrainy, jej suwerenności i prawa do samoobrony. Fałszywe referenda przeprowadzone przez Rosję nie mają legitymacji i są rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego. Te ziemie to Ukraina" - napisał Stoltenberg na Twitterze. Jak dodał, "fikcyjne referenda" w sprawie przyłączenia okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji stanowią jasne pogwałcenie prawa międzynarodowego.

Czytaj też

Zełenski poinformował w mediach społecznościowych, że wraz z sekretarzem generalnym NATO dyskutowali na temat dalszej pomocy państw Sojuszu dla Ukrainy. Podziękował też za "zdecydowane potępienie rosyjskich nielegalnych "referendów"" przez Stoltenberga.

Źródło:
PAP

Komentarze (4)

 1. Valdi

  Przypomnijmy że sekretarz ma już nową pracę, szefa NBP Norwegii Czyli teraz tylko delikatnie A propos Boris Johnson może być następcą

 2. SpalicKreml

  Nie jest prawda ze wojny atamowej nie da sie wygrac. Oczywiscie ze da sie zjednoczony zachod (prawdopodobnie wsparty przez inne potegi do tej pory pozujace na neutralne) doprowadzilby do calkowitego starcia z powierzchni ziemi centrow aglomeracji moskiewskiej oraz St.Petersburg. Rosja jako panstwo przestala by istniec bo swiat nie pozwolilby na to.. Rozpad rosji jest zreszta i tak nieunikniony, obecny model nie daje obywatelom szansy rozwoju a wladze kremla nie sa zdolne do zmiany wektora swojej polityki (jedynej szansy na przertwanie FR)

  1. Jaszczur

   Oczywiście że da się wygrać . Tylko że za cenę anarchii globalnej. Rosja wali atom na zachód zachód na Rosję wygrywa ten co po nawale ognia pierwszy się podnosi... Rosyjska populacja liczy 30mln zmalała 5x europejska 200mln zmalała 3x amerykańska 100 mln zmalała 3x - wygraliśmy 😂. Przepraszam wygrały Chiny bo zagarniają wszystkich

  2. Bender

   @Jaszczur: znów nie tak, bo Rosja nie dysponuje sprawną obroną przeciw ICBM i mimo większego terytorium w porównaniu do USA czy UE ma niewielką liczbę ośrodków miejskich. Poza tym w scenariuszu, który forsujesz, czyli wymianie ciosów atomowych na całego, to występują takie efekty poboczne jak radioaktywna chmura i zima nuklearna, więc Chiny, Indie i właściwie cały świat też obrywają. Dlatego ani Chińczycy, ani Hindusi nie byliby zachwyceni pomysłem Putina na eskalacje. Rozpętanie wojny atomowej to przepis na fizyczny koniec Rosji (na 100%) i być może cywilizacji w obecnym kształcie (z 50% prawdopodobieństwem).

 3. Bender

  Mówisz, że jak Rosja uderzy bronią masowego rażenia, a ogólnie pojęty Zachód adekwatnie odpowie, to będzie wina Zachodu, że Rosja zaczęła wojnę i ją eskalowała to poziomu broni ABC? Ciekawa logika...

  1. Jaszczur

   Logika gościa co jedzie samochodem a na jego pasie z przeciwka mknie samochód na niego ... - czemu nie hamujesz ? Bo to on łamie przepisy ... Super na nagrobku ci napiszą że zginąłeś zgodnie z przepisami....

  2. Bender

   @Jaszczur: raczej po autostradzie jedzie pijany pod prąd, czy jadący poprawnie kierowcy powinni go przepuścić i nie reagować, czy wezwać policję i/lub próbować go zablokować? Konsekwencje przyzwolenia na łamanie obowiązujących norm były znacznie gorsze, bo pojedynczy incydent zmieniłby się w regułę.

 4. Jaszczur

  Rosja wie że wojny atomowej nie da się wygrać ... Ale jeżeli udezy jednostronnie na UA to może wygrać jeżeli zachód nic nie zrobi a jak zrobi i przesądzi to już wtedy może być wojna atomowa