Geopolityka

Starcia w Sudanie i Sudanie Południowym, Dżuba ogłasza plany budowy własnego rurociągu do eksportu ropy

Fot. http://www.leadership.ng
Fot. http://www.leadership.ng

9 lutego br. w obu państwach sudańskich doszło do zbrojnych starć, w których zginęły ponad 24 osoby.  Tymczasem Dżuba ogłosiła, że budowa rurociągu do eksportu południowosudańskiej ropy naftowej z pominięciem północnego sąsiada ma ruszyć w październiku br.Do nowych starć w pobliżu ciągle niespokojnej granicy między Sudanem i Sudanem Południowym doszło na terenie tego drugiego, w prowincji Górny Nil. Armia Sudanu Południowego starła się z rebeliantami wspieranymi przez Chartum.

W osobnym incydencie, po stronie Sudanu, rebelianci wspierani przez Chartum zaatakowali wioskę, zabijając 17 mieszkańców, jak podali rebelianci z SPLM-North walczący o obalenie sudańskiego rządu Omara al-Baszira.

Tymczasem południowosudański minister ropy naftowej i górnictwa zapowiedział, że budowa rurociągu, który umożliwi eksport nośnika energii z pominięciem terytorium Sudanu, ruszy w październiku. Wśród potencjalnych państw, przez które mógłby odbywać się transport nawet 350 tys. baryłek południowosudańskiej ropy wymienia się Etiopię, Dżibuti, Ugandę i Kenię.

Sudan Południowy zdecydował o zaprzestaniu produkcji ropy naftowej z powodu sporu z Sudanem, który oczekiwał zbyt wygórowanych opłat tranzytowych (nawet 36$ za baryłkę).

(MMT)

Komentarze