Reklama

Geopolityka

Stany Zjednoczone solidaryzują się z Polską

Fot. Maciej Nędzyński/CO MON
Fot. Maciej Nędzyński/CO MON

USA solidaryzują się z Polską przeciwko wojnie hybrydowej Łukaszenki i próbom destabilizacji Europy. Obserwujemy co się dzieje i w razie potrzeby nie zawahamy się zareagować - oświadczył w piątek chargé d’affaires USA w Polsce Bix Aliu.

"USA solidaryzują się z Polską przeciwko wojnie hybrydowej Łukaszenki i próbom destabilizacji Europy. Obserwujemy co się dzieje i w razie potrzeby nie zawahamy się zareagować. Białoruski reżim musi przestać narażać życie ludzi i zakończyć hybrydowy atak" - napisał w piątek Bix Aliu na Twitterze.

Do wpisu dołączył wywiad Robin Dunnigan z Departamentu Stanu dla piątkowej "Rzeczpospolitej". Dunnigan była w nim pytana m.in. o kryzys związany z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. "Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją na granicy. Wielokrotnie apelowaliśmy do (Alaksandra) Łukaszenki, aby przestał wykorzystywać migrantów. To niezwykle nieludzki, bezduszny proceder" - podkreśliła w wywiadzie.

Pytana o to, że - mimo sankcji nakładanych przez UE na Białoruś, kryzys nie słabnie oraz "czy Ameryka ma pomysł, jak go przezwyciężyć", odparła, że - jej zdaniem - "sankcje przynoszą efekty". "Razem z Unią pracujemy nad kolejnymi. Nie złagodzimy naszej presji dopóty, dopóki Łukaszenko nie rozwiąże kryzysu na granicy, ale też uwolni więźniów, pozwoli na wolne i uczciwe wybory pod kontrolą międzynarodowych obserwatorów oraz podejmie dialog z białoruską opozycją" - zadeklarowała.

Reklama
Reklama

Na uwagę, że eksperci ostrzegają, że białoruski kryzys ma odciągnąć uwagę świata od przygotowań Rosji do inwazji Ukrainy, odparła: "Jesteśmy bardzo zaniepokojeni doniesieniami o gromadzeniu się rosyjskich wojsk na granicy z Ukrainą. Tu też blisko koordynujemy nasze działania z partnerami w NATO i UE".

"Chcę powtórzyć, bo jest na to dobry moment, że amerykańskie gwarancje dla ukraińskiej suwerenności i terytorialnej integralności są nienaruszalne" - podkreśliła Dunnigan.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (30)

 1. Konfederata

  Gdyby USA solidaryzowały się z Polską, to zwróciłyby nam suwerenność po 1989 r. a nie przewerbowywały agentów sowieckich, sprawujących tutaj władzę w PRL-u pod swoje rozkazy, podobnie jak Niemcy. I nie destabilizowałyby Białorusi rękami Polski, kosztem naszego bezpieczeństwa i polskiej racji stanu, w celu realizowania własnych celów. Taka Ci to solidarność mocarstwa okupującego.

  1. kmdr

   Gdyby USA solidaryzowały się z Polską, to góra do 2005 roku mielibyśmy w większości przezbrojoną armię na sprzęt Amerykański, a nie w 2021 używali jeszcze sprzętu wojskowego zdiełanego w ZSRR. Dostawalibyśmy pomoc wojskową większą jak Egipt, mniejsza niż Izrael, a nie kilka C130 starszych ode mnie. A przejęcie Mielca nie można nazwać?

  2. Anonim

   Egipt ma kanał Sueski. Izrael ma żydów tyle samo co USA, wiec pomagają swoim. A co ma Polska ? Jest jedynie rynkiem zbytu na broń z Ameryki.

 2. POlski patriota którego nie można kupić

  Zrobili sobie z Europy Środkowej poligon i napuszczają kraje słowiańskie na siebie w celu podpalenia Europy. W Azji mniejszej bawili się 20 lat, a teraz chcą zrobić to samo Europie

  1. wza

   Ktoś Rosję napuścił na Ukrainę? Putin?

 3. Piotr ze Szwecji

  Republika Polska nie może tłumaczyć sobie, tej USA solidarności, jako US żołnierzy umierających za Polskę, kiedy ta Republika nie ma najmniejszego zamiaru tego robić sama. Jak Republika Afganistanu swojego czasu? 4% PKB na Wojsko przebija możliwości polityki w naszej ojczyźnie. Kto mógł to już uciekł z tego tonącego ni królewskiego okrętu, ni królewskiego statku, ni królewskiego kutra, lecz takiej, podle kleconej ze słomy od 1918 roku, republikańskiej łupinki przypominającej łódkę? Zawsze i wiecznie tonącej od 1918.

  1. xhz

   Od kiedy Polska to republika?

  2. RAE

   Znajdź na Wikipedii, co znaczy słowo Rzeczpospolita. Nie dziękuj i proszę czytać więcej.

  3. fifi

   widzę tutaj dezinformację.

 4. dim

  A łukaszka przeczytawszy ten wpis na twitterze wystraszył się nie na żarty :(

 5. obserwator

  Szanowna USA będąca jednocześnie w NATO obiecuję , że tak jak Wy tak i rząd Polski i nasi żołnierze będziemy się solidaryzować i głęboko niepokoić, a nawet bardziej niz Wy w sytuacji kiedy to USA i NATO będą potrzebować bezpośredniej obecności do walk czy innych działań.

  1. BUBA

   Tak jest ... bedziemy bardzo ubolewac i was pocieszac i zapewniac o naszej solidarnosci ... jak USA dostalo w du...e to Polska zaraz wystawila kontyngent wojskowy a nie bawila sie w ubolewania ...

  2. Murf fanem Polski

   Czy ktoś jeszcze stacjonował brygadę pancerną w twoim kraju? Albo brygada lotnicza z 12 Apachami? Lekka eskadra pancerna? Druga brygada pancerna? Dowództwo na poziomie dywizji i korpusu? Obiekt przechwytujący rakiety balistyczne? Dodatkowo, kto jeszcze sprzedaje Ci swoją najbardziej zaawansowaną technologię wojskową? Stany Zjednoczone doceniają entuzjazm, lojalność i poświęcenie, jakie okazali nam nasi polscy partnerzy. Razem budujemy polską armię, która obezwładni tupanie Rosjan, jeśli wystawią nos przez granicę.

 6. KPPL

  W ramach gestu "resolidarnosci" Polska może wysłać do Moskwy stanowisko, że Polskie Wojska nigdy nie przekroczą linii korytarza Suwalskiego. I co na to Ameryka? Chcą nas wprowadzić w konflikt bez wsparcia sprzętowego i finansowego jakie nawet Egipt i Turcja otrzymują. Polska odmówiła współpracy przy budowie gazociągu przez nasz kraj i zgotowała sobie Mord Stream. Do tego po cichu oddano Danii sporną część dna Bałtyku w zamian za co?

 7. Rakietki

  Wielu jest zapatrzonych w USA, jakby to było najważniejsze. Zapomnieliście już co mamy napisane na sztandarach? Bóg Honor Ojczyzna - kolejność nie jest przypadkowa.

  1. Russkij Troll

   Jaki Bóg - czyj Bóg, jaki Honor? (prawacki), jaka Ojczyzna - gdzie i dla kogo

 8. Marek1

  heheheh ... juz mi lepiej. Przestałem w związku z tym komunikatem zbierać chrust, pornole, zapałki. Nadal zbieram wodę, konserwy i ammo 223 i 308, Ale może jestem panikarzem i należy mnie tradycyjnie zbanować ...

  1. Perlica Sępia

   Ja bym cię zbanował i to od razu, bo jesteś panikarzem. Jakby coś, to zbieraj też tytoń - nie palę, ale jak to wszystko pierd... to sobie zapalę. Będę patrzył jak politycy tradycyjnie spier... na zachód kreśląc białe smugi na niebie. Jak zwykli ludzie ludzie są zaskoczeni brakiem "teleranka" w TVP. Jak po raz kolejny przyjdzie rozkaz "z zagranicy" aby stawiać czynny opór. Gdy okaże się, że to, co masz fizycznie - to wszystko co masz. Pozdrawiam Redakcję.

 9. Pret

  Wasze gadanie, czy tez zapewnienia nie są nic warte. Nie można na was liczyć. Jak na dziś nic na to nie wskazuje.

  1. Pozdro

   Dokaładnie i w punkt.

 10. Mike Texas USA

  To są puste oświadczenia i Polska powinna powiedzieć sprawdzam hegemona. Ta administracja jest nie wiarygodna i na waszym miejscu bym uważał na ładne słówka bez przełożenia, pokrycia ! Uważam ze Polska za mało ugrała żeby tak dupe nadstawiać.

  1. Franz

   Nie jestescie towarzu ani z teksasu ani z nikad indziej jak tylko z rosyjskiej fabryki troli. Nic wam towarzyszu nie pomoze zaklinanie rzeczywistosci. Na razie to Polska nie musi ( i miejmy nadzieje ze w przyszlosci tez nie bedzie musiala) " sprawdzac hegemona". Zdaje sie ze ta cala akcja obrzydzenia i dezawuowania naszego sojuszu z USA nie bardzo sie podoba? a najbardziej niepodoba niemieckorosyjskim mutantom najlepszy i najnowoczesniejszy sprzet wojskowy swiata w polskich rekach to was chyba najbardziej boli i rozjusza!

 11. grzesiek

  Co nam z tej solidarnosci. Wyslijcie jakichs żólnierzy amerykańskich na polską granicę a nie wydajecie tylko oswiadczenia.

  1. viper

   A po co? Polskich nie wystarcza?

 12. zeneq

  amerykańskie gwarancje dla ukraińskiej suwerenności i terytorialnej integralności są nienaruszalne - czy ona wie że Krym jest w rękach Rosjan a w Donbasie trwa walka od paru lat? Bo w tym kontekście słowa o solidaryzowaniu się z Polską brzmią mało wiarygodnie.

 13. Lee

  A to ciekawostka bo jakieś dwa tygodnie temu komisje senackie w USA rozważały wprowadzenie sankcji przeciw Polsce!

  1. 123

   Brednie jakich malo.

  2. WAL 2

   Trzeba przestać czytać bzdury. I trzeba przestać wypisywać bzdury. No chyba że jesteś Wania czy Borys wtedy odwrotnie. Im więcej ruskich bzdur napiszesz tym więcej ludzi staje się przeciwnikiem ruskich.

 14. Strzelec

  Cyt.""Chcę powtórzyć, bo jest na to dobry moment, że amerykańskie gwarancje dla ukraińskiej suwerenności i terytorialnej integralności są nienaruszalne" - podkreśliła Dunnigan." Noo Donbas, Lugansk i Krym juz sa nienaruszalne, pytanie jak z reszta. Najwiekszym bledem Ukrainy bylo pozbycie sie glowic. Dla nas to poniekad dobrze, wystaczy ze Ruscy maja, dodatkowy problem ze strony Ukraincow nam odapada, ale okupowana w calosci Ukraina to tez nic dobrego:/

  1. fefe

   bo ta umowa została źle spisana , mowa w niej o zobowiązaniu się do nienaruszalności a nie zagwarantowaniu jej , efekt taki że Rosja która podpisała tą umowe złamała ją i najechała Ukraine i tyle reszty umowa nie zobowiązuje do pomocy ukrainie czy coś , i zgadzam się gwarantem pokoju to jest broń atomowa a nie jakieś kawałlki papieru( umowy)

 15. Zbysław

  Dr Bartosiak mówi, że jakby co ,to nas puszczą przodem, a sami?-się zobaczy...Taką taktykę pochlebstw Anglosasi mają na Polsce przećwiczoną w 39. Oficjalnie są z nami, a pod stołem urabiają Rosję na Chiny (my jesteśmy tylko żetonem w grze).

 16. 39 bis

 17. budyń

  Jak Amerykanie mogą się solidaryzować z Polską skoro Biden powiedział ,że w Polsce rządzi taki sam reżim jak na Białorusi i na Węgrzech!

  1. źródło?

  2. Zawisza_Zielony

   A co kłamał ?

 18. rozczochrany

  Niech sobie wsadzą swoją "solidarność" z nami. USA podczas rozmów Biden-Merkel "przekazało" Polskę Niemcom. Podczas rozmów z Putinem, prezydent USA Biden zgodził się na Nord Stream i na zwiększenie wpływów Rosji w środkowej europie. Wszystko co dzieje się teraz w Europie jest konsekwencją ustaleń władz USA, Rosji i Niemiec.

  1. Przytomny

   I wiesz to wszystko, bo tam byłeś i wszystko słyszałeś? Ciekawe dlaczego tak jest, że ciągle wszyscy Polskę zdradzają i zdradzają.

  2. vi-hajster

   A mnie sie wydaje że rozbioru Polski dokonaja USA i Izrael.Niemcy nic nie dostana.

 19. Andrettoni

  Jestem pewien, że są tak pełni chęci pomocy, że mogą nam coś sprzedać. Na półce leży dużo gotowych produktów.

 20. tak

  Uuu to Davien pewnie nie zasnie dzis:)

 21. Tentonieto

  A ja się solidaryzuję z wks wszędobyły. I dokładnie tyle samo z tego wynika.

 22. Polska w UE albo w Rosji

  To w przyszłości może być scenariusz na rozwiązanie polskiego kryzysu

 23. RP23

  Jak widać sukces ma wielu ojców. Jak się sytuacja znów zaostrzy to zamilkną ponownie.

  1. Radek

   Błąd, piłka jest w grze nie ma co na laurach spoczywać. Wg mnie to 1 runda z wielu, wielu innych.... Wyciągnąć wnioski, wprowadzić zmiany, szykować się na kolejne potyczki.

 24. Hanys

  Świnie amerykańskie, przyjdzie na was bat niedługo.

  1. Tom

   Och Wania spakojna

  2. spad

   Odezwał się miłujący pokój gentelman "zza Uralu"

  3. x

   jeśli "na was", to i na nas. Ja jestem za stary, aby "kupować" takie p.....

 25. antytroll

  Czekam na pisowskich trolli co twierdzą, że taki sojusz nam nie jest potrzebny.

  1. Odezwał się lepszy sort z tvn

Reklama