Reklama

Geopolityka

Spotkanie ministrów obrony państw Unii Europejskiej

Fot.mon.gov.pl
Fot.mon.gov.pl

W dniach 4 - 5 marca w Zagrzebiu odbyło się spotkanie ministrów obrony państw UE. Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej reprezentował podsekretarz stanu Paweł Woźny.

W trakcie spotkania podpisane zostało porozumienie o współpracy z szefami resortów obrony Chorwacji, Estonii, Litwy, Holandii i Rumunii, dotyczące projektu Cyber Rapid Response Teams, realizowanego od 2018 r. w ramach Stałej Współpracy Strukturalnej UE (PESCO).

Jak podaje MON, obrady pod przewodnictwem Josepa Borrella, nowego wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa służyły omówieniu głównych kierunków rozwoju Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, najważniejszych europejskich inicjatyw obronnych i relacji UE-NATO. Druga sesja poświęcona była przygotowaniom do strategicznej debaty na temat rozwoju wymiaru obronnego UE, która ma się rozpocząć w połowie tego roku.

Chorwacja przejęła rotacyjną prezydencję Rady Europejskiej 1 stycznia 2020 roku, a jednym z priorytetów pozostaje bezpieczeństwo i wzmocnienie wiodącej roli Europy na arenie międzynarodowej.

Chorwacja jest państwem kontrybuującym do Batalionowej Grupy Bojowej stacjonującej w Polsce jako element wzmacniania wschodniej flanki NATO. Utworzenie eFP było jednym z najważniejszych osiągnięć szczytu NATO, który odbył się w Warszawie w 2016 roku. Państwem ramowym eFP w Polsce są Stany Zjednoczone, a państwami kontrybuującymi - Wielka Brytania, Rumunia.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Wojmił

    I gadali, i ustalali, i każdy miał swoje interesy, i tak nic nie mogą podejmować żadnych decyzji przecież muszą się zwrócić do szefa rządu i ustalać z innymi ministerstwami... tak podzielona europa nie da rady.... tylko USE może sprawnie działać i czas już na to aby w tym kierunku pójść...

  2. Żołnierz

    Kiedy zostaną zniesione kontrakty na rzecz stałej ? Przez kontrakt nie ma szans wzięcia kredytu na mieszkanie !

Reklama