Reklama

Geopolityka

Soloch: Polska ma propozycje dla UE ws. Białorusi. Rozmowy także z Turcją

Fot. 16 Dywizja Zmechanizowana/Twitter
Fot. 16 Dywizja Zmechanizowana/Twitter

Prezydent Andrzej Duda omawiał z premierem Mateuszem Morawieckim oczekiwania wobec UE i szefa RE, chcemy sankcji nie tylko wobec Białorusi; weryfikujemy też deklaracje strony tureckiej, której linie lotnicze zajmują się przerzutem migrantów, chcemy likwidacji tego przerzutu - poinformował szef BBN Paweł Soloch.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w środę złoży wizytę w Polsce w związku z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim.

Soloch pytany w środę w Polskim Radiu 24, co premier Morawiecki powinien powiedzieć Michelowi o naszych oczekiwaniach, poinformował, że we wtorek prezydent rozmawiał o tym z rządem na porannym spotkaniu. Jak dodał, "trudno zdradzać szczegółową taktykę", ale - zaznaczył - mamy konkretne propozycje działań dla Unii Europejskiej "przede wszystkim o charakterze sankcji".

"Oczekujemy solidarności nie tylko wobec (ataku hybrydowego) Białorusi" - zaznaczył szef BBN. Pytany o rolę Turcji w przerzucaniu samolotami migrantów do Mińska mówił, że są już działania w tej sprawie, podejmowane w kontakcie ze stroną turecką. "Weryfikujemy deklaracje strony tureckiej, która twierdzi, przedstawia nam fakty ograniczeń lotów. Ale my oczekujemy w ogóle likwidacji linii przerzutowych. Oczekujemy też pewnych bardziej zdecydowanych działań wobec kompanii lotniczych, które tymi przerzutami się zajmują" - poinformował Soloch.

W kontekście środowych rozmów szefa RE i szefa polskiego rządu, Soloch dodał, że "oczekujemy również pewnych działań również związanych z sankcjami bezpośrednio wobec reżimu Łukaszenki". "Jest tam parę punktów, które pan premier wczoraj przedstawiał panu prezydentowi, które zamierza w dzisiejszych rozmowach poruszyć i później na forum UE podjąć działania, żeby przynajmniej część tych naszych postulatów została wdrożona" - powiedział. Dodał, że ta akcja jest koordynowana ze Litwą i Łotwą, które mają "taki sam interes, jak my, żeby ten kryzys zdławić i zatrzymać".

Po uwadze, że niedawno prezydent Duda zadeklarował podczas wizyty w Turcji zakup ich dronów bojowych, szef BBN został zapytany, czy plany te powinny zostać zweryfikowane "w związku z tym, że Turcja jest podejrzewana o to, że bierze udział w tym działaniu przeciwko Polsce przeciwko Unii Europejskiej w przerzucie tych migrantów".

"Takie działania zostały podjęte. Otrzymaliśmy deklarację, że Turcy podejmą jakieś działania. My je weryfikujemy i oczywiście interweniujemy w momencie, kiedy mamy informacje o na przykład o zwiększeniu liczby lotów. Więc takie działania podejmujemy w stosunku do Iraku, do wszystkich kierunków, z których ci imigranci są przewożeni" - zaznaczył.

Pytany o plany zwołania przez prezydenta Rady Bezpieczeństwa Narodowego, o co postuluje opozycja, odparł, że Andrzej Duda na co dzień konsultuje się z rządem, i "poszczególnymi parlamentarzystami", w tym z parlamentarzystami opozycyjnymi. "Natomiast gdyby prezydent chciał przekonsultować jakąś dużą decyzję, którą chciałby podjąć, to oczywiście taką Radę Bezpieczeństwa zwoła" - odpowiedział Soloch

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (17)

 1. Matołek

  Należy w EU wprowadzić zakaz lotów dla samolotów z lotnisk z których belavia i inni sprowadzają emigrantów. Które lotnisko po takim zakazie pozwoli lądowsć takiemu przewoźnikowi? Natomiast emigrantów z granicy odesłać do domu wojskowym transportem. Proste?

  1. Pilot Wojskowy

   Dokładnie

  2. C

   Odesłać do domu powiadasz? A co zrobisz jak nie wydadzą Ci zgody na lądowanie?

  3. MK

   Jakoś Litwini to potrafili załatwić i odsyłają niepożądanych gości do domu.

 2. BUBA

  Polska Misja Wojskowa w Turcji drony kupione a oni na dziekuje .....

 3. Jagoda

  Od zawsze twierdzę, że islamistyczna Turcja nigdy nie powinna znaleźć się w NATO i UE.

  1. Milutki

   Ale Turcja od zawsze jest w NATO , Polska skolei jest od niedawna.

 4. Lo

  Zapraszali erdogana bratali się z nim mimo że wszyscy ostrzegali... niech w końcu zaczną szanować prawdziwych sojuszników i szukać przyjaciół na zachodzie

  1. Polish blues

   W punkt

  2. Milutki

   Ale przecież Erdogan spełnił do czego się zobowiązał. Polska nic więcej nie dała i nie dostała w związku z tym

 5. Polish blues

  Tak się kończy przyjaźń z dyktaturą (Turcją). Czekamy na podobnie przyjazne działania nowych sojuszników naszego rządu tj. Marine Le Pen, Salviniego i największego przyjaciela Polski - Orbana. Ciekawe czy już sobie podzielili Polskę na swoje strefy rozbiorowe?

  1. To nie tat

  2. Milutki

   Prezydent Turcji został wybrany demokratycznie, przegrał wybory w kilku miejscach w Turcji. Ale ogólnie wygrał

  3. A w 1939 roku nasi demokratyczni przyjaciele bardzo nam pomogli. Forma rządów jest mniej istotna od interesów.

 6. prawda

  Pierwsze co trzeba było zrobić to wezwać na dywanik Ambasadora Turcji. I sobie z nim ładną rozmowę przeprowadzić.

 7. Polska była, jest i będzie sama. Ogólnie nikt nas nie chce w Europie jako państwa. Każdemu przeszkadzamy. Możemy sobie żyć jako siłą robocza bądź auxilia w sojuszach militarnych. Zamknąć grwnice z Białorusią dla rosyjskich i białoruskich ciężarówek. To na początek a potem powiedzieć niemcom, że potrzebujemy wsparcia politycznego,albo ich puszczamy

  1. Wojak

   Ruskich też nikt nie chce...he he

 8. Ulan

  Super

  1. Żołnierz

   Nawet extra

 9. dmxo

  linie lotnicze, które pomagają w terroryźmie państwowym Łukaszenki powinny być wpisane na listę linii wspomagających terror białoruski i zakaz wlotów nad Europę.

 10. ribik

  Niech turecki linie lotnicze lądują od razu, u cioci Angeli.

  1. Polish blues

   Rybik to taki wstrętny robal łazienkowy - dobra ksywa dla ruskiego trolla

 11. sefewfr

  każdy nielegalny migrant ekonomiczny ma zakaz wjazdu na teren ue przez 15 lat. proste i bez żadnych sanckji dla białorusi

 12. Polish blues

  Oczekujemy, żądamy - język pychy może nie znaleźć zrozumienia wśród tych, dla których to problem gdzieś daleko stąd...

 13. pugh

  No masz, Turków zauważyli a Rosję jakoś przeoczyli. Widzę że "strusiowanie" Unijne udzieliło się również nam.

 14. Takze

  Turcy zaczęli się macać z ruskimi już dawno, zakup s400, wspólne patrole w Syrii itp.. Pytanie czy nasze tb2 będą miały jakąś wartość bojową? Czy wszelkie wrażliwe dane, o których wiedzą turcy nie są już na kremlu?

 15. Kermit

  Obecność Turcji w NATO jest żartem tak w ogóle. Co więcej, jak widać teraz - NATO co najwyżej, może rozdawać kredki dzieciom do malowania serc z napisem "Poland be strong" na chodniku pod swoją siedzibą. Nic więcej. Proszę nie mieć złudzeń. Zostaliśmy sami, a zachód w tym Niemcy wbijają nam nóż w plecy.

 16. ad_vocemPL

  To jest ekspert?. Nie potrafi nawet tak przedstawić prostej analizy: aby powstrzymać Rosję w agresji do Nas, wprowadzić blokadę wszystkich przejść granicznych z Białorusią - skończą się pieniądze na handlu z UE tą drogą. Putin sam powiedział o tym: chcecie zagłodzić Białoruś - "wychylił" się i powiedział co mamy robić. Zamiast zarabiać na przychodźcach, tracić będzie na finansowaniu Batiuszki, a na to już nie starczy kasy. Ale co by na to powiedziała UE?, nie byłbym przyjmowany na Ich salonach.

 17. rob ercik

  Tik tak, atak i okupacja Iraku została przeprowadzona wespół z USA ... Dzisiaj o naszych "sojusznikach" nic nie słychać ...

Reklama