Reklama

Geopolityka

Soloch i Kumoch na rozmowach z USA ws. bezpieczeństwa

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Biuro prasowe ćwiczenia Dragon-21/ZOOM

Szef BBN Paweł Soloch oraz szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch wzięli udział w telekonferencji doradców ds. bezpieczeństwa z Francji, Niemiec, Polski, USA, Wielkiej Brytanii oraz Włoch związanej z obecnym kryzysem bezpieczeństwa w regionie – poinformowało BBN we wtorek.

Polska dołączyła do dotychczas istniejącego formatu USA plus cztery (Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy).

Konsultacje, zorganizowane przez doradcę prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’a Sullivana, miały na celu omówienie stanowisk przed przyszłotygodniowymi rozmowami w formatach USA-Rosja (10 stycznia), NATO-Rosja (12 stycznia) oraz w ramach OBWE (13 stycznia).

Czytaj też

"Omówiliśmy kierunki wspólnego działania w obliczu wywołanego przez Rosję kryzysu, wobec którego NATO musi mówić jednym głosem" - powiedział PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Jak podkreśliło BBN w przekazanej PAP informacji, "stanowisko prezentowane przez Polskę zostało wcześniej skonsultowane z przedstawicielami państw Bukaresztańskiej Dziewiątki".

"Strona polska podkreśliła m.in. konieczność utrzymania jedności sojuszniczej wobec groźby rosyjskiej agresji na Ukrainę, a także wzmocnienia polityki odstraszania i obrony NATO" – przekazało Biuro.

Czytaj też

Podczas rozmów podniesiono również rolę OBWE – w której Polska od 1 stycznia br. objęła przewodnictwo – w deeskalacji napięcia w Europie Środkowo-Wschodniej.

Przed telekonferencją szef BBN spotkał się z przebywającym w Warszawie ambasadorem Stanów Zjednoczonych przy OBWE Michaelem Carpenterem. Jak poinformował Soloch, także w tej rozmowie jednym z głównych tematów była groźba rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Pucin:)

  @Leo tłumacz to sobie tak tłumacz a rzeczywistość jest zupełnie inna/odmienna!!!!! Pomyśl zanim, wrzucisz kartę do głosowania w następnych wyborach parlamentarnych!!!! :)

 2. Pucin:)

  Polska przewodniczy tylko w 2022 jak dobrze zauważyłeś. Świat toczy się dalej i trwa trochę dłużej (czytaj nie kończy się na tym roku i Polska nie jest pępkiem świata) - krótkowzroczność to przywara obecnej władzy oraz tzw. propaganda sukcesu. Sprawa Europy i Ukrainy to sprawa Niemiec, Francji, USA, WB, Włoch i Turcji my nadal jesteśmy tu tylko dodatkiem mało znaczącym. A Panowie Biden i Blinken to inna liga - to super liga - tak na marginesie. W tej lidze niestety nie gramy i nigdy grać nie będziemy. Dlaczego? Odpowiesz sobie sam.

  1. Leo

   To twoje minimalistyczne marzenia ... Polska zmienia się .. Dlachcącego nic trudnego... Najgorsze jest nie to że nie stawiasz sobie wysokich planów i w 100% ich nie zrealizujesz ... Najgorsze jest to gdy stawiasz sobie plany bliskie zera i je realizujesz .. A zatem to że jesteśmy w tej grupie yo pierwszy krok we właściwym kierunku naszego bezpieczeństwa...

 3. Fakty

  Teraz jak Polska przewodniczy OBWE to nienawidzący Polski Biden i Blinken nie mogą już bezczelnie pomijać Polski bo daleko nie zajadą

 4. Logik

  No proszę, uznali, że Polska też się liczy w tej sprawie. Wkiytuje mnie to paternalistyczne stanowisko starej Europy. O USA nie wspomnę.

  1. Rain Harper

   Mamy największą, choć nie najmocniejszą, armię NATO w rejonie.

  2. Extern.

   Dopiero jak w naszej sprawie tupnęła nogą Estonia. Cieszę się oczywiście że wielcy w końcu sobie o nas przypomnieli, ale mam jakieś poczucie zawodu że to nie my potrafimy szarpnąć tą kotwicą o której tak często mówi Bartosiak.

Reklama