Reklama

Geopolityka

Amerykanie odpierają kolejny atak Huti na statek handlowy na Morzu Czerwonym

Niszczyciel USS Gravely (DDG 107) zestrzelił dwa pociski przeciwokrętowe wystrzelone w kierunku kontenerowca Maersk Hangzhou.
Niszczyciel USS Gravely (DDG 107) zestrzelił dwa pociski przeciwokrętowe wystrzelone w kierunku kontenerowca Maersk Hangzhou.
Autor. U.S. Central Command/X

Śmigłowce marynarki wojennej USA zatopiły w niedzielę trzy małe łodzie, z których bojownicy wspieranego przez Iran jemeńskiego ruchu Huti atakowali statek handlowy w południowej części Morza Czerwonego – poinformowało Dowództwo Centralne Stanów Zjednoczonych (U.S. Central Command - CENTCOM) na platformie X.

Reklama

Śmigłowce z lotniskowca USS Eisenhower i niszczyciela USS Gravely w odpowiedzi na wezwanie pomocy przez statek Maersk Hangzhou ostrzelały w samoobronie cztery łodzie Huti i zatopiły trzy z nich.

Reklama
Reklama

Duński koncern transportowy Maersk potwierdził, że załoga statku Maersk Hangzhou poinformowała o „błysku” na pokładzie w sobotę, gdy jednostka znajdowała się 55 mm na południowy zachód od jemeńskiego miasta Al-Hudajda.

Czytaj też

Maersk ogłosił też, że wstrzymuje na 48 godziny ruch swoich statków przez Morze Czerwone.

Wcześniej CENTCOM podał, że siły amerykańskie strąciły w sobotę dwa pociski wystrzelone z obszarów Jemenu kontrolowanych przez Huti w kierunku statku handlowego na Morzu Czerwonym. Pływający pod banderą Singapuru, należący do duńskiej firmy kontenerowiec zgłosił, że został uderzony pociskiem, a na zgłoszenie odpowiedziały amerykańskie okręty USS Gravely i USS Laboon. Był to 23 atak Huti na statek handlowy o 19 października.

Czytaj też

Bojownicy Huti przedstawiają swoje ataki jako formę wsparcia dla oporu palestyńskiego Hamasu przeciwko inwazji sił izraelskich na Strefę Gazy. Nastąpiła ona w odpowiedzi na brutalny atak Hamasu na Izrael 7 października.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama