Reklama

Geopolityka

Skandynawska broń przeciwpancerna już na Ukrainie

Broń przeciwpancerna
Autor. SZ Ukrainy

W sieci pojawiły się fotografie wyrzutni i granatników przeciwpancernych wyprodukowanych w Norwegii i Szwecji.

Reklama

Na publikowanych fotografiach widać dostarczone Danii, ale wyprodukowane w Norwegii granatniki M72 EC (Enhanced Capacity) zdolne do penetrowania do 450 mm stali pancernej, dostarczone z Wielkiej Brytanii kolejne systemy NLAW (Next Generation Light Anti-tank Weapon) produkcji szwedzkiej, kolejne amerykańskie pociski systemu Javelin i szwedzkie granatniki przeciwpancerne AT-4 w wariantach Pansarskott 86 i Pansarskott 86BU. Oznacza to, że na Ukrainę dotarła przynajmniej część z uzbrojenia, którego dostarczenie państwa europejskie deklarowały w ostatnim tygodniu.

Reklama
Reklama

Przypomnijmy, że władze Norwegii obiecały 28 lutego dostarczenie 2 tysięcy granatników M72 LAW, Finlandia – 1500 granatników przeciwpancernych, Szwecja 5000 sztuk broni przeciwpancernej, a Dania kolejnych 2700. Poza tym Niemcy obiecały granatniki Panzerfaust-3, a kolejne 400 egzemplarzy miała dostarczyć Holandia. Estonia dostarczyła też kilkaset pocisków przeciwpancernych Javelin. Oprócz tego z krajów Europy i Stanów Zjednoczonych płyną dostawy innej broni i elementów wyposażenia.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (8)

 1. sTERNIK PODLODOWY

  Gdzie do qqqqqq nędzy są Piraty????

 2. Snicky

  Kiedy Polska bedzie miec 2000 rakiet przeciwpancernych

  1. AdSumus

   Potrzeba nam minimum 10k.

  2. pomz

   No jak to kiedy? Wtedy gdy nas zaatakują ruscy. Tak,wtedy dostaniemy (kupimy) jakies granatniki ppanc!

  3. Orthodoks

   Chyba jak nas zaatakuje Rosja i pomogą nam podobnie jak Ukrainie.

 3. Greg

  Polska przekazała pioruny i sobie super radzą !

 4. Jato

  A co przekaże Polska ? Nic, bo praktycznie sama ma tego sprzętu śladowe ilości. Tu widać, jak wygląda wyposażenie wojska polskiego w broń przeciwpancerną. Gdyby Polska wysłała do Ukrainy, na przykład 2 tysiace Spike`ów i kilkaset Javelinów, a inni takie ilości wysyłają, to praktycznie zostałaby bez broni przeciwpancernej.

  1. KfromKrk

   Smutne, ale prawdziwe.

  2. pomz

   gdyby wyslala 2 tys Spikow i kilkaset Javelinow? Chlopie my mamy 250 Spikow i ponizej 100 Javelinów. O czym ty piszesz?

  3. Hamak

   Zeby wyslac kilkaset Javelinow trzeba by je najpierw kupic. My nawet 200 sxtuk nie mamy. Z czym do ludzi. Przy takim konflikcie wychodzi cala mizeria naszej armii. Miliardy w sprzet defiladowy a podstawowej bronii brakuje.

 5. AntyChe

  Każdy przekazany Ukrainie sprzęt to realnie zmniejszenie sił Rosji o wiele droższego sprzętu. Latwiej taniej I szybciej nam kupić kolejne dwa lub trzy kolejne granatniki niż faszystowskiej Rosji zbudować nowy czołg. Poza tym powinniśmy dać Ukrainie te Migi a nie cackać się z Pentagonem. Z Białorusi jakoś latają samoloty i nawet rakiet nad Ukrainę a oficjalnie nie jest strona wojny. Powołać się na ten casus i wysłać albo zaprosić ukraińskich pilotów niech podarowanym sprzętem sami polecą do siebie.

 6. DA(łn)VIEN

  Nieźle , nieźle robi wrażenie. Pytanie...czy jest możliwe użycie atomu na Ukrainie? Czy ,gdy Rosja stanie w obliczu klęski lądowej użyje atomu? Teraz pytanie kolejne jak zrobić by Rosja wyszła z twarzą z tej wojny. Uważam,że należy być realistą i państwa atomowego nie powinno się upokarzać.

  1. pomz

   jakiej kleski ladowej? Tzn ze co? Ukraincy stana nagle u bram Moskwy? Nie troluj, nie buduj paniki i psychozy strachu! Bron atomowa nie jest na takie potegi jak Ukraina...

  2. Švejk

   @DA(łn)VIEN nie wiem czy tenacje znają słowo kompromis. Skoro fragment Serbii gdzie żyło 90% Albańczyków jest teraz nawet takim quasipaństwem Kosowo to niech Rosja zrezygnuje z tworzenia rzekomo niepodległych bantustanów donieckiego i ługańskiego gdzie Ukraińców mieszka po ledwie kilka procent a Ukraina niech się zgodzi na ich autonomię w ramach swojego państwa tych dwóch terytoriów. Rosja ma takich obszarów u siebie sporo, Ukraina też może mieć. Krym to inna bajka tam trzeba zrobić referendum niech tubylcy decydują. Niestety obie nacje okopały się na swoich pozycjach wręcz zabetonowały.

  3. RadamelFalcao

   Pytanie też jaki jest koszt żeby Rosja wyszła beż twarzy i czy Ukraincy będą w stanie go ponieść?

 7. Ramno2039

  Polska powinna posiadać dziesiątki tysięcy takiego sorzętu a my mamy taką ilość javellinów i spyków że śmiech

 8. Gandharwa

  Podziwiam małą Estonię, że mimo zagrożenia potrafią tyle przekazać Ukrainie, no i że ogólnie mają aż tyle Javelinów.

  1. Był czas_3 dekady

   Mają aż tyle bo myślą i nie są krótkowzroczni.

Reklama