Reklama

Geopolityka

Siemoniak i Dikoviĉ chcą umocnienia polsko-serbskiej współpracy wojskowej

  • Fot. Facebook
    Fot. Facebook

30 sierpnia br. minister obrony Tomasz Siemoniak i przebywający z wizytą w Polsce szef Sztabu Generalnego Wojsk Serbii gen. broni Ljubiša Dikoviĉ rozmawiali o umocnieniu współpracy wojskowej między oboma krajami.Gen. Dikoviĉ przyjechał do Polski na zaproszenie szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysława Cieniucha. 29 sierpnia br. odwiedził 17 WPZ w Międzyrzeczu, oraz Sztab Generalny WP. Dzień później spotkał się z ministrem Siemoniakiem i ponownie z gen. Cieniuchem.

Tematyka spotkania dotyczyła przede wszystkim wzajemnej współpracy m.in.: wymiany doświadczeń na poziomie jednostek wojskowych, edukacji, a także w dziedzinie przemysłu obronnego. 

W 2012 roku po raz pierwszy został podpisany "Plan współpracy dwustronnej." na ten rok. Przewiduje on realizację 10 przedsięwzięć (5 w Polsce, 5 w Serbii) m.in. wizytę szefa SG SZ Serbii w Polsce, spotkania przedstawicieli służb prasowych oraz służb zdrowia.

Minister Siemoniak podkreślił, że resort obrony jest zainteresowany zintensyfikowaniem wzajemnych kontaktów.

"Liczę, że do końca roku uda się podpisać umowę, która będzie określała nasze wzajemne stosunki i obszary współpracy w dziedzinie obronności. (...) Warto, aby plan naszej współpracy na najbliższy czas zacząć realizować. Z naszej strony jest zielone światło"  - powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas spotkania z Dikoviciem.

Polski minister zaznaczył również, że nasz kraj zainteresowany jest stałym dialogiem politycznym z Serbią i przypomniał o zaangażowaniu Polski, polskich żołnierzy i policjantów w natowską misję KFOR i misję UE - EULEX.

Serbski gość wyraził zadowolenie z powodu istnienia fundamentów współpracy polsko - serbskiej. Podkreślił jednak, że trzeba teraz określić jej szczegóły - o konkretnych obszarach współpracy wojskowej rozmawiał dzień wcześniej z gen. Cieniuchem.

"Jesteśmy zainteresowani m.in. wymianą doświadczeń dotyczących operacji międzynarodowych. Rozmawialiśmy także o Grupie Bojowej UE, przemyśle zbrojeniowym, a także wojskowej służbie zdrowia i edukacji" powiedział gen. broni Ljubiša Dikoviĉ.

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama