Reklama

Geopolityka

Sekretarz Generalny ONZ wzywa Izrael i Hamas do rozejmu

Autor. Faces Of The World / Flickr

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres wezwał ponownie do natychmiastowego rozejmu pomiędzy Izraelem a Hamasem.

„Powtarzam mój apel, który jest też apelem świata, o natychmiastowy rozejm w wojnie Izraela z Hamasem i uwolnienie wszystkich zakładników bez warunków wstępnych” - powiedział w niedzielę sekretarz generalny ONZ António Guterres w przesłaniu do uczestników międzynarodowej konferencji darczyńców w Kuwejcie.

W ocenie Guterresa potrzeba niezwłocznego zawieszenia broni jest podyktowana względami humanitarnymi. Szef ONZ wezwał do zwiększenia dostaw pomocy materialnej dla cywilów ze Strefy Gazy.

Czytaj też

„Zawieszenie broni będzie jednak tylko początkiem. To będzie długa droga powrotna po zniszczeniach i traumie tej wojny” - przyznał Guterres w nagraniu adresowanym do uczestników konferencji. Wypowiedź sekretarza generalnego przytoczyły agencja AFP i portal Times of Israel.

Rządzący w Strefie Gazy Hamas dokonała 7 października 2023 roku zbrojnego najazdu na Izrael, w wyniku którego śmierć poniosło około 1200 osób, w większości cywilów, a około 240 zostało uprowadzonych. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela zginęło prawdopodobnie blisko 35 tys. Palestyńczyków, a co najmniej 90 proc. mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. sprawiedliwy

    Jeszcze nie dawno jesli w ONZ ktos gloswal za zawiszniem broni byl nawzwany Antysemita

  2. szczebelek

    Kiedy będzie wezwanie do natychmiastowego opuszczenia Ukrainy przez wojska rosyjskie?

Reklama