Reklama

Geopolityka

ŚDM: Żandarmeria Wojskowa z uprawnieniami policji

Fot. Archiwum Żandarmerii Wojskowej
Fot. Archiwum Żandarmerii Wojskowej

Podczas trwania Światowych Dni Młodzieży żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą policji pomocy w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, tym samym otrzymując uprawnienia policyjne.

Zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów nr 98 z dnia 21 lipca 2016 r. w sprawie użycia żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy policji, w związku z przewidywanym na terenie kraju zagrożeniem bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas trwania Światowych Dni Młodzieży, w okresie od dnia 24 lipca 2016 r. do dnia 1 sierpnia 2016 r., żołnierze Żandarmerii Wojskowej udzielą policji pomocy w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. 

Czytaj także: Policja prowadzi operację Rubin. Zabezpieczenie ŚDM

Policja jako jeden z podmiotów odpowiedzialnych za zapewnienie i utrzymanie szeroko pojętego bezpieczeństwa stale współdziała z Żandarmerią Wojskową będącą również istotnym ogniwem systemu bezpieczeństwa Sił Zbrojnych RP i państwa. Wspólne realizowanie zadań stało się jednym z elementów działalności funkcjonariuszy obu służb.

Współpracę policji z Żandarmerią Wojskową określają przepisy prawne, w tym ustawa a także zarządzenia i porozumienia pomiędzy obydwoma formacjami. Na podstawie art. 18a ust. 2 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2015 r. poz. 355, z późn. zm.) żołnierzom Żandarmerii Wojskowej przysługują, w zakresie niezbędnym do wykonania zadań, wobec wszystkich osób, uprawnienia policjantów określone w art. 15 i art. 16 wymienionej ustawy. Korzystanie z tych uprawnień następuje na zasadach i w trybie określonych dla policjantów.

Czytaj także: Płk Pawlikowski: 800 funkcjonariuszy BOR zabezpieczy wizytę papieża

 

Reklama

Komentarze

    Reklama