Geopolityka

Rzecznik Pentagonu: Pomyliłem się mówiąc, że Ukraina otrzymała myśliwce

Fot. Ministry of Defense of Ukraine

Rzecznik Pentagonu John Kirby odwołał w środę swoje słowa o tym, że Ukraina otrzymała myśliwce. Jak uściślił, Kijów otrzymał części zamienne, dzięki którym mógł zwiększyć liczbę funkcjonujących maszyn w swojej flocie.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

"Myliłem się mówiąc, w czasie przeszłym, że oni (Ukraińcy) otrzymali całe samoloty. Żałuję tego błędu" - powiedział dziennikarzom Kirby, odnosząc się do swojej wtorkowej wypowiedzi, w której stwierdził, że Ukraina otrzymała od niezidentyfikowanych partnerów zarówno całe myśliwce, jak i części.

Czytaj też

Rzecznik Pentagonu wytłumaczył, że błędnie myślał, że "inny kraj złożył (Ukrainie) ofertę". Dodał jednak, że Ukraina otrzymała części zamienne do samolotów, dzięki którym ukraińskie siły powietrzne były w stanie zwiększyć liczbę sprawnych samolotów.

Czytaj też

Wcześniej informacje Pentagonu zdementował Kijów, również przyznając, że otrzymał jedynie części do samolotów.

Jak pisze w środę Politico, oficjele w Waszyngtonu sugerują, że przekazanie Ukrainie myśliwców może być "czerwoną linią" dla Władimira Putina i - jak spekuluje portal - "mogą mieć na ten temat informacje wywiadowcze".

Źródło:
PAP

Komentarze (5)

 1. Honker Haker

  Podniebnej przepychanki ciąg dalszy. Najpierw zapewnienia o gotowości przekazania, niemal debaty publiczne,potem szukanie "osła" do wysyłki, zdziwienie sojuszników, zrzucanie winy na Niemców, dementowanie, w końcu potwierdzenie wysłania składaków i znów dementowanie oraz skrucha za przejęzyczenie. Dla kogo te z pozoru nieudolne podchody? Bo chyba wróg też ma satelity, prawda? A może celowo któryś z sojuszników celowo upublicznia krępujące informacje by storpedować ryzykowną grę innych?

  1. arokey

   HONKER "A może celowo któryś z sojuszników celowo upublicznia krępujące informacje by storpedować ryzykowną grę innych?" W PUNKT, a może to nasi zachodni "sojusznicy" ?

 2. AdSumus

  Myślę że samoloty poszły, ale państwa :) które przekazały sprzęt. Powiedziały, że nie życzą sobie aby ta informacja poszła w świat...

  1. arokey

   W punkt, po co mówić co się wysyła ? Niech orki będą zaskoczone , że Ukraina ma jakiś sprzęt.

 3. inżynier zbrojmistrz

  Kirby udaje Greka.W ogóle USA nie wie jak postąpić, choć to Rosja zaatakowała Ukrainę. W tej sytuacji nie należy udawać ale INFORMOWAĆ,że dostarczono samoloty czyli tak jak inne uzbrojenie.. Kogo się Stany boją? Jeśli boją się Rosji, to niepotrzebnie w ogóle wchodzą w temat.

  1. Honker Haker

   Chodzi o stwierdzenie precedensu, którym będą odtąd mogli posługiwać się rosjanie dozbrajajac konkretną bronią (jest różnica pomiędzy manpadsem a myśliwcem), a to Białoruś (atomówki) ,a to afrykańskie państewka (samoloty), a to bliskowschodnich partnerów (znów atomówki i technologie ich przenoszenia). rosjanie chcą "wielobiegunowego" świata, czyli ogólnego chaosu i mogą to osiągnąć.

 4. rozbawiony

  Co to USA/NATO tak boi się słabej i bitej na Ukrainie Rosji , że dementuje wcześniejsze informacje . Ale jak to ktoś powiedział ; ,, Wierzę tylko w dementowane wiadomości ''.

 5. Thorsten

  "Myliłem się mówiąc, w czasie przeszłym, że oni (Ukraińcy) otrzymali całe samoloty. Żałuję tego błędu" - powiedział dziennikarzom Kirby... ale amatorka, aż trudno uwierzyć w takie niekompetencje, coś tu nie gra...

  1. Extern.

   Niestety boję się że Amerykanie robią to celowo, bo uwierzyć w kolejny taki przypadkowy lapsus, znowu w wykonaniu zawodowca aż trudno.