Reklama

Geopolityka

Rosyjskie Su-35 atakują obronę powietrzną Ukrainy [WIDEO]

Su-35 R-77
Rosyjski Su-35S startujący nad Ukrainę. Pod kadłubem rakiety R-77, pod skrzydłem widać głowicę pocisku Ch-31.
Autor. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało nagranie mające przedstawiać samoloty Su-35S operujące nad Ukrainą. Widać, że maszyny latają w konfiguracji mieszanej, przenoszą zarówno pociski powietrze-powietrze jak i powietrze-ziemia. W nagraniu zamazano numery taktyczne i seryjne, aby uniemożliwić identyfikacje jednostek z których pochodzą maszyny.

Reklama

Samoloty Su-35S na tym materiale na swój sposób udowadniają to, że są maszynami wielozadaniowymi, choć trzeba przyznać, że ich konfuguracja jest nader osobliwa. Pod kadłubem przenoszą 4 pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu R-77 z aktywnym naprowadzaniem radiolokacyjnym. Na zewnętrznych podwieszeniach podksrzydłowych znalazły się pociski naprowadzane termiczne R-73.

Reklama

W Antalyi rozpoczęło się spotkanie Kułeba-Ławrow. Rosyjskie okręty wojenne zawróciły spod Odessy na Krym - NA ŻYWO

Najciekawsze jest jednak uzbrojenie powietrze-ziemia, na które składają się dwa pociski Ch-31P służące do zwalczania stacji radiolokacyjnych. Jest to rakieta osiągająca prędkość do 3 Macha, która wyewoluowała z uzbrojenia przeciwokrętowego. Może ona być naprowadzana na cel namierzony przez systemy pokładowe samolotu lub też głowicę rakiety, która jest w stanie naprowadzać się na źródło sygnału nawet po jego wyłączeniu zachowując w pamięci dane o jego położeniu. Ma to uniemożliwić unikniecie trafienia poprzez wyłączenie radaru. Zasięg rakiet Ch-31P to ponad 100 km.

Reklama
YouTube cover video

Zastosowanie tego typu uzbrojenia na samolocie operującym nad Ukrainą wskazuje jasno, że nebezpieczeństwem nadal są zarówno samoloty przeciwnika jak też jego systemy przeciwlotnicze. Wynika z tego, że pomimo obecności rosyjskich myśliwców i atakowania baz lotniczych samoloty ukraińskie nadal stanowią istotne zagrożenie dla sił rosyjskich a obrona przeciwlotnicza również nie została wyeliminowana w obszarze średnich i dużych wysokości. Oznacza to, że Rosyjskie samoloty aby uniknąć bardziej zaawansowancych systemów nadal operują na niskich wysokościach narażając się na ręczne wyrzutnie MANPADS a nawet przeciwlotnicze systemy artyleryjskie.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (7)

 1. Koro

  Rosyjski sprzęt jest wiele słabszy.. A najbardziej widoczne jest to w broni pancernej T72 czy T 90 i wszystkie ich modyfikacje to tak naprawdę rupiecie.. Które nie mogą nawet stanąć przy abramsach czy leopardach... Javeliny czy NLAWy zamieniają je w trumny..

 2. Chyżwar

  Z ostatnich filmów wynika, że ukraińskie drony, w tym nawet całkiem spore TB2 latają w biały dzień. Wychodzi więc, że coś nie tak z rosyjską wspaniałą awiacją.

  1. Rudy

   Nie chcę cię denerwować, ale głównie filmy z Bayraktar TB2 powstają między 25 а 27 lutego, podczas wdrażania części rosyjskich. Sklasyfikowano tylko sześć udanych ataków z zniszczeniem lub obezwładnieniem od 13 do 20 różnych urządzeń. Po nasyceniu i rozmieszczeniu rosyjskich systemów obrony powietrznej na Ukrainie filmy szybko się skończyły, a skuteczność Bayraktar TB2 dąży do zera, co pośrednio potwierdza pośpieszne dostawy nowych dronów z obecności tureckich sił zbrojnych, między 1 а 2 marca, w celu zrekompensowania ich strat. Jak wielu się spodziewało, stało się oczywiste, że dzięki nasyconemu systemowi Obrony Powietrznej Bayraktar TB2 ma niewielkie szanse na przetrwanie i poważne szkody dla strony przeciwnej.

  2. wert

   nie do końca. TB-2 latają tylko nad frontem północnym tam gdzie sowieci są mocno nieudolni. Nad frontem południowym gdzie sowiecka OPL działa tak jak powinna unikają latania nawet samolotami

 3. Bryxx

  prawnik ,Su-35 jak i reszta ruskiego sprzętu wygrywa wojnę na Ukrainie tak samo jak F-15 i reszta amerykańskiego/zachodniego sprzętu z Abramsami na czele wygrywa wojnę w Jemenie. Choć trzeba przyznać że ruskiej produkcji opl sprawuje się dużo lepiej niż amerykańskiej produkcji w AS. Człowiek na szczęście jednak ma duże znaczenie wręcz największe. Teraz także widać dlaczego żydzi atakują cele w Syrii znad swojego terytorium albo znad Libanu ewentualnie z przestrzeni międzynarodowej chowając się za cywilnymi samolotami. Proste bo każda wizyta w przestrzeni Syryjskiej kończy się booom i trzeba tłumaczyć że piloci byli niedoszkolenia albo kończy się spotkaniem z bocianami. Ta wojna weryfikuje dużo spraw.

  1. Piotr Skarga

   Ile Kreml teraz płaci za takie teksty?

  2. Bryxx

   Coś sugerujesz?

 4. maras2

  a dokładnie R-77-1 które to od jakiegos czasu produkuja w znacznej ilosci (jak na Rosję).

  1. Valdore

   Maras, dalej to pocisk o mozliwosciach mniejszych od AIM-120 C-5. Aha ciekawe czym zastapia amerykańskei procesory z Texas Instruments uważane przez Rosjan za supernowoczesne, a na Zachodzie wycofane w latach 90-tych:)

 5. Jameson

  Nie cierpię kacapów i uważam ich za zbrodniarzy wojennych ... ale ten samolot jest piękny, wybaczcie nie ma piękniejszego odrzutowca od rodziny Su-27, na drugim miejscu Mig-29. Pamiętam kiedy zobaczyłem pierwszy raz te maszyny i ich szalone pokazy akrobacji w latach 90-tych to był szok dla wszystkich. F-15 wygląda przy Suchoju jak zrobiony w warsztacie samochodowym ....

  1. Valdore

   @Jameson, i ten "brzydki" F-15 jest maszyną znacznie lepszą od Su-27/35 . Zresztą Su-27 powstał własnei jako dość kiepska odpowiedż na F-15 podobnie jak MiG-29 jest kiepska odpowiedzia na F-16. A najładneijszy to jest akurat Rafale.

  2. prawnik

   Pamiętam je z Powidza w 1990 albo 1991 ....Faktycznie zrobiły na mnie /obok Mirage 2000 / wrażenie .Pisz e o pokazach dynamicznych .....Co do F 15 to koń roboczy maszyna o dużo większych zdolnościach niż Su ...i jak to pokazała historia nie piękne ale skuteczne uzbrojenie wygrywa wojnę.....pomijając inne czynniki jak dowodzenie motywację do walki itd

  3. Rus (dałn)ol

   Samolot nie ma być piękny, ma być skuteczny. Rosyjskie wojska jak i sprzęt są zazwyczaj skuteczne przeciw cywilom i jeńcom wojennym.

 6. Rudy

  Dzisiaj, 10.03.22 roku w rejonie miejscowości Nowa Kachówka zniszczył kolejny samolot szturmowy Su-25 Sił Powietrznych Ukrainy. Samolot szturmowy Su-25 o numerze burtowym 31 (niebieski) wchodził w skład 299 Brygady Lotnictwa Taktycznego.

 7. Byrrbyć

  To niech jeszcze Tu-22 wyślą, jak w Gruzji.

Reklama