Reklama

Geopolityka

Rosyjskie samoloty nękają amerykańskie drony nad Syrią

Myśliwiec wielozadaniowy Su-35 i bombowiec taktyczny Su-34. Te maszyny mogą być używane w atakach na Ukrainę
Myśliwiec wielozadaniowy Su-35 i bombowiec taktyczny Su-34. Te maszyny mogą być używane w atakach na Ukrainę
Autor. Mirosław Mróz/Defence24.pl

Rosyjskie myśliwce trzeci dzień z rzędu „nękały” amerykańskie drony operujące w przestrzeni powietrznej Syrii - poinformowała armia USA, cytowana w sobotę przez agencję Associated Press.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wojsko USA powiadomiło w oświadczeniu, że piątkowe "spotkanie" trwało około dwóch godzin, a trzy drony MQ-9 były "ponownie nękane" przez rosyjskie myśliwce.

"Rosyjskie samoloty wykonały 18 nieprofesjonalnie bliskich przelotów" - powiedział generał Alex Grynkewich, szef Centralnego Dowództwa Sił Powietrznych USA.

Reklama

Czytaj też

Przedstawiciele rosyjskiego wojska zwrócili z kolei uwagę na "systematyczne naruszanie procedur" przez drony zaangażowanej w Syrii koalicji kierowanej przez Waszyngton.

Do pierwszego w tym tygodniu "nękania" doszło w środę rano, kiedy rosyjskie samoloty wojskowe "zachowały się w niebezpieczny i nieprofesjonalny sposób" podczas amerykańskiej misji wymierzonej w tzw. Państwo Islamskie (IS) - przekazały siły zbrojne USA.

Czytaj też

Jak poinformowała AP, w wyniku piątkowej operacji amerykańskiej armii zginął mężczyzna, który w ocenie Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka był członkiem Państwa Islamskiego.

Rosja zaangażowała się w działania zbrojne w Syrii w 2015 roku, wspierając reżim Baszara el-Asada podczas trwającej w tym kraju od 2011 roku wojny domowej. Rosjanie walczą obecnie przeciwko rebeliantom utrzymującym kontrolę nad północno-zachodnią Syrią.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. rwd

  Jak to nękają drony i to amerykańskie? Sądy powinny tym się zająć! Jak można nękać amerykańskie drony!

  1. Rusmongol

   Kolego jakim prawem kacapskie f@szystowskie chordy zniszczyły ostatnio drona USA lecacego w strefie międzynarodowej? Czy to nie piractwo, terroryzm i bandyterka? A żołnierzy USA do syri zaprosiła opozycja assada tak jak obywatele donbasu Rosjan 😁. Dziwie się ze jeszcze kurdowie nie zrobili tam referendum na wzór tych rosyjskich z ukrainy hahahaha.

  2. Davien3

   @rwd jak te drony zwalczaja terrorystów to wyglada ze Rosja dalej broni ISIS:)

  3. VIS

   @Rusmongol tacy z nich faszyści że latają pod czerwona gwiazdą XD

 2. Koruptor

  Rosja powinna zestrzeliwać każdy amerykański złom nielegalnie latający nad Syrią, a nie tam nękać.

  1. Davien3

   @Koruptor po czyms takim to niedobitki rosyjskich besii wracalyby do mateczki Rassij wpław

 3. bezreklam

  Co tam robia amerykanie? Cos legalnego? Jakies misja ONZ?

  1. Rusmongol

   Co kacapy robią na ukrainie? A co robią w naddniestrzu? Jakąś misja ONZ? A tak osobna do tej w gruzji gdzie zl@dziej czający się na ziemię sąsiada został rozjemcą 🤪

  2. Wania

   Umowa z Rosją. Jest w artykule, że niby USA naruszyło procedury lotów nad Syrią. Tu umowa jest w przeciwieństwie do rosyjskiej napaści na Ukrainę. Tam jest zwykła rosyjska bandyterka.

 4. Davien3

  jak widac Rosja dalej wspiera ISIS

  1. młodygrzyb

   Może wskażesz jakiś aspekt prawa międzynarodowego zgodnie z którym, amerykańskie statki powietrze mogą się tam znajdować? Bo,może to szokujące, ale ruscy mogą. Ale tobie żadne prawo nie przeszkadza prawda? Kolego z z ....... .

  2. Rusmongol

   @mlodygrzyb. Fakt warty zauważenia bo ostatnio szczeksles wespół z rosyjską (twoja) propaganda że nikt nie wbił tego krzyża razem z morawieckim. "Prezydenci Polski i Ukrainy wspólnie oddali hołd ofiarom rzezi wołyńskiej. Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski zrobili to w katedrze świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku." czy Putin się wybiera może w najbliższym czasie do Katynia złożyć kwiaty pod grobami polskich oficerów jak to powiefzial" afiar tajnego rozlaxu".? No przecież nie ofiar ludobójstwa Rosjan. Prawda grzybku....

  3. Wania

   Do młodygrzyb. A może wskażesz jakiś akt prawa międzynarodowego zgodnie z którym rosyjskie statki powietrzne mogą znajdować się nad Ukrainą? I rosyjscy żołnierze tudzież rosyjskie bandy typu wagnerowcy tam są i strzelają?

 5. Rusmongol

  Rosja ma strukturę państwa mafijnego rządzonego przez agenturę. Poczynając od prezydenta po stanowiska w rządzie obsadzone przez kgb, FSB, Gru i ich kolesi. Ten kraj nie szanuję żadnych praw i wszystkie je złamał, wykorzystuje je co najwyżej żeby wytykać potknięcia innym. Używa kl@mstwa na kazdym kroku na co dzień, jak i w maskowaniu swych zbrodni w przekazie historycznym.

  1. bezreklam

   Raczej nie. Bledna ocena. Taka sama jak kiedys mowiles ze wszyscy Wagnerwcy co do jednego nie zyja. Poprstu bujasz w oblokacjh niesty.

  2. Chyżwar

   @bezreklam Oczywiście, że to błędna ocena. Rosja to oparta na mongolskim etosie azjatycka satrapia. Była nią za carów. Była za sowietów. Jest nią teraz. I długo jeszcze będzie.

  3. Rusmongol

   @chinol, ostatni, @asymetria, @bezreklam. Możesz mi wskazać gdzie ja coś takiego pisałem o wagnerowcach? Jak zwykle kl@miesz... To już nawet nie jest żenujące. Te twoje ciągle kl@mstwa są uciążliwe i szkodliwe.

 6. easyrider

  Z jednej strony... dlaczego miałyby nie nękać? Z drugiej... zestrzelić ze dwa ruskie samoloty, jak swego czasu Turcy Su 24 i przestaną latać.

  1. Chyżwar

   Najlepsza byłaby "awaria". Załóżmy, że taki MQ-9 "przypadkowo" odpaliłby AIM-9. Jak ruski samolot spadnie zawsze można "przeprosić"....

 7. kopacz033

  stracic jak to Turcja zrobila i nie cwaniakowali by tak, tylko by sie obsrali Ruskie

Reklama