Reklama

Geopolityka

Rosyjskie okręty przewożą sprzęt na okupowaną Ukrainę [WIDEO]

BTR-82 uloading
Autor. Mil.Ru

Rosyjskie media zaprezentowały rozładunek okrętu desantowego Orsk (Projekt 1171) w Berdiańsku, gdzie wyładowano znaczną liczbę pojazdów, oznaczonych niesławną literą „Z”. Pojazdy przerzucono drogą morską z innych odcinków południowego kierunku działań. Rosjanie koncentrują siły wokół Mariupola.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rozładunek okręty należącego do Floty Czarnomorskiej zaprezentowały rosyjskie kanały informacyjne, m. in. RT i Zvezda TV. Razprezentowano jednostkę Projekt 1171, która może przewieźć do 40 pojazdów opancerzonych lub 20 czołgów podstawowych. Jednak na nagraniach nie widać ani krzątających się ludzi, ani wyładowanych czy też stojących jeszcze na pokładzie pojazdów.

Czytaj też

Co ciekawsze, oba materiały wideo jak się wydaje przedstawiają rozładunek dokładnie tego samego egzemplarza pojazdu opancerzonego BTR-82.

Reklama

Jednostka ma być pierwszą jaka zawinęła do Berdiańska z transportem sprzętu niezbędnego w atakach na sąsiedni Mariupol, jednak wiele wskazuje na to, że jej rejs ma przede wszystkim znaczenie propagandowe. Faktem natomiast potwierdzonym przez niezależne źródła jest to, że z tego portu rosyjskie holowniki zabrały 5 statków do przewozu zboża na których znajdowały się dziesiątki tysięcy ton ukraińskiego ziarna.

Czytaj też

Z drugiej strony warto odnotować, że okręty desantowe nie są wykorzystywane do przerzutu wojsk na "uzbrojony brzeg" a do transportu wojska pomiędzy obszarami kontrolowanymi przez Rosję. W ten sposób rosyjska flota może odciążać lądowe linie komunikacyjne.

Reklama

Komentarze (3)

 1. DA(łn)VIEN

  Rosja przewietrzyła magazyny...wyjdzie im to na dobre. Tracąc 200 czołgów czy ile tam stracili to jest mega oszczędność...za te 300 czołgów ,zrobią sobie 200 kindzalow,pensje zaoszczędzą,paliwo,transport,szkolenie... najbardziej się wciąż dziwię,że Rosja nie wykorzystała an 2 z 500kg ładunkiem jako wabika,który i tak trzeba zniszczyć.

  1. DIM

   @DA(łn)VIEN Raczej tysiące (czołgów i innego sprzętu pancernego). I nie wiem, czy na tej wojnie "Rosja zaoszczędziła" ? Taka operacja i straty, to setki miliardów dolarów do tyłu. Plus masa sierot i wdów do utrzymywania i zatykania rublami buzi.

  2. Wania

   Przewietrzyła magazyny... Strata 500 najnowszych czołgów jest oszczędnością. Nową ekonomię wynalazłes. Niech resztę przetopią w hutach to dopiero będą mieć oszczędności. A tak na serio, to te z magazynów zaczynają wyciągać i remontować żeby wysłać na front. Każda kolejna dostawa to coraz większy złom. I coraz większe koszty dla Rosji. Bo wojna kosztuje. A przy sankcjach, które są dobre dla Rosji bo może wreszcie być samowystarczalna można powiedzieć wojna to największy rozwój rosji. I to nieprawda, że ludzie stoją w kolejkach w Rosji i zaczyna wszystkiego brakować. W rosyjskiej tv na pewno tak mówią. I z tego dobrobytu możecie wyjechać na wycieczkę do unii, bo rubel dzięki wojnie też silny jak nigdy. Tak jak giełda.

 2. ACAN

  Bo to rosja właśnie. po co otwierać dziób dla jednego BTR

 3. ginawa

  1. Dlaczego nie desantują przez furtę dziobową ? 2. Dlaczego nie stosują odciągów (BTR bezwładnie się obraca) ?

  1. QVX

   Bo to tylko pokazówka, że wojska poruszają się bezpieczną drogą morską, a nie rzeczywisty przerzut.

Reklama