Reklama

Geopolityka

Rosyjski samolot wywiezie złoto z Wenezueli?

Fot. María Alejandra Mora (SoyMAM) /Wikipedia/ CC BY-SA 3.0
Fot. María Alejandra Mora (SoyMAM) /Wikipedia/ CC BY-SA 3.0

Wenezuelski parlamentarzysta Jose Guerra oskarżył kierownictwo banku centralnego Wenezueli o próbę wywiezienia do Moskwy 20 ton złota z krajowych rezerw. Według niego złoto ma być wywiezione samolotem, który we wtorek przyleciał do Caracas.

"Otrzymaliśmy informacje od pracowników BCV (Banku Centralnego Wenezueli): Boeing 777, który przyleciał z Moskwy, obecnie znajduje się na miejscu postojowym stołecznego lotniska. Na jego pokładzie z kraju planują wywieźć do Rosji 20 ton złota z państwowych rezerw... Zwróciliśmy się do kierownictwa banku centralnego o wyjaśnienie tego, co się dzieje. To złoto nie jest własnością Calixto Ortegi (szefa banku centralnego), to własność publiczna" - powiedział deputowany.

Rosyjskie media odnotowały we wtorek, że z lotniska Wnukowo w Moskwie 28 stycznia do Caracas odleciał samolot bez pasażerów, ale z dwiema załogami; był to czarterowy rejs firmy Nordwind Airlines, która nigdy dotąd nie latała do Wenezueli. To Boeing 777, który może przewozić nawet 400-500 pasażerów. 

Lot ten określa się jako zagadkowy w sytuacji, gdy MSZ Rosji nie zaleca Rosjanom wyjazdów do Wenezueli, a rosyjskie biura podróży nie sprzedają wycieczek do tego kraju. Rejs przyciągnął także uwagę mediów, w tym Defence24.pl, w świetle doniesień agencji zachodnich o pojawieniu się w Wenezueli najemników z Rosji. Według agencji Reutera mieli oni wzmocnić ochronę prezydenta Nicolasa Maduro.

Rząd Maduro od ubiegłego roku próbuje wywieźć z Wielkiej Brytanii 31 ton złota - podaje portal Głosu Ameryki. W Banku Anglii wenezuelskie władze przechowują 15 proc. państwowych rezerw złota o wartości około miliarda dolarów.

Defence24.pl/PAP

Reklama

Komentarze (14)

 1. Yugol

  Panie PiotrEl kieszonkowa opozycja wszystko odda a nawet więcej jeśli tylko obejmie władze to USA dostanie słomkę do picia(chlania) ropy.

 2. Kiks

  @maksencjusz Było nie inwestować tam, gdzie ryzyko było kolosalne. Każda inwestycja związana jest z ryzykiem.

 3. PiotrEl

  Chinom wiszą 50 - 70 mld USD, Rosji 7 mld USD a Anglosasi ukradli już 11 mld USD. Kieszonkowa opozycja USA już mówi że nie odda. To kto jest złodziejem?

 4. PiotrW.

  Czyżby miał się powtórzyć scenariusz z Janukowiczem ? Teraz wenezuelskie władze powinny poprosić Rosję o interwencję, w celu przywrócenia pokoju...

 5. Marek1

  Dziwne jest, że legalny w końcu rząd Wenezueli NIE może odzyskać od Angoli zdeponowanego złota ? Czyżby powtarzał się casus z polskim złotem wywiezionym do WB w 1939r ?

 6. maksencjusz

  Jeżeli Rosja i Chiny zainwestowały w Wenezuelę a widzą ,że kraj już całkiem pogrążył się w chaosie to nic dziwnego ,że zabierają to co zainwestowali...

 7. Kiks

  Jeżeli to prawda to ruscy proszą się bardzo, aby dostać po łapach. Widocznie malo mają wrogów.

 8. lld

  Tutaj mamy jasna informacje dlaczego nie powinniśmy trzymać złota w londynie

 9. Pirat

  Mauduro gwarantuje sobie ucieczki do Moskwy.

 10. Wojciech

  I to jest najlepszy argument za sprowadzeniem naszego złota do kraju. O ile w ogóle jeszcze mamy jakieś złoto :-)

 11. Dawo

  Rosja jak prawdziwy przyjaciel... pomoże w trwodze.

 12. Rex

  Pewnie się okaże, że żołnierze z Grupy Wagnera polecieli na prywatną wycieczkę krajoznawczą ;)

 13. MAX13

  Czyżby Maduro następnym Janukowyczem coby tu jeszcze zwinąć .

 14. tak tylko... (Michał Rakowski)

  Rosja wspiera każdego, kto ze skradzionym złotem ucieka przed własnym narodem. Janukowycz, Maduro, Putin pomaga kolesiom z mafii, ciekaw jestem kto jego przygarnie...

Reklama