Reklama

Geopolityka

Rosjanie opuszczają Chersoń? Puste posterunki i znikające flagi

Autor. Mil.ru

Jak informuje opozycyjna białoruska telewizja Biełsat z budynku okupacyjnej administracji w Chersoniu zniknęła rosyjska flaga. W Internecie krążą zdjęcia oraz filmy wykazujące brak Rosjan we wcześniej okupowanych posterunkach.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Z nieoficjalnych krążących w Internecie materiałów wynika, że Rosjanie mogą opuszczać Chersoń. „Z budynku okupacyjnej administracji Chersonia zniknęła rosyjska flaga" – podał Biełsat. "Tajemnicze zniknięcie... Chersoń zawsze będzie tylko ukraiński" – telewizja cytuje przedstawiciela lokalnych władz.

Doniesienia o usunięciu rosyjskiej flagi z siedziby prokremlowskich "władz" potwierdził także lojalny wobec Kijowa wiceszef władz obwodu chersońskiego Jurij Sobołewski.

Reklama

Co istotne, na platformie Telegram pojawił się wpis informujący, że w okolicach Chersonia Rosjanie mieli zniszczyć anteny z nadajnikami GSM.

Czytaj też

„Brak flagi okupantów na budynku chersońskiej administracji jest bardzo znaczący. Ponadto mieszkańcy prawego brzegu Dniepru poinformowali, że rosyjskie siły opuściły posterunki w Czornobajiwce, Stepaniwce i Biłozerce (miejscowościach sąsiadujących z Chersoniem). W samym Chersoniu zauważalnie zmniejszyła się liczba żołnierzy wroga" – stwierdził Jewhen Ryszczuk, mer podchersońskiej miejscowości.

W Internecie pojawiło się nagranie z chersońskiego tramwaju. Pasażerowie zareagowali entuzjazmem i oklaskami widząc, że na jednym z posterunków nie stoją już okupacyjni rosyjscy żołnierze.

Czytaj też

Chersoń, większość obwodu chersońskiego i południowa część sąsiedniego obwodu zaporoskiego znajdują się pod rosyjską okupacją od początku marca. Pod koniec września na tych obszarach, a także na zajętych przez wroga terenach regionów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy odbyły się nielegalne referenda, sankcjonujące przyłączenie podbitych ziem do Rosji. Decyzja Kremla nie została uznana przez większość państw świata, w tym wszystkie kraje członkowskie UE i NATO.

W północnej części chersońszczyzny trwa ukraińska kontrofensywa. W ostatnich tygodniach rosyjskie władze okupacyjne zarządziły ewakuację cywilów z Chersonia.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (9)

 1. Niezorientowany

  Prawdopodobnie zbliża się zapowiadane skrócenie frontu. Najpewniej nastąpi to do końca roku. Potem, jeśli zima będzie dość ostra (ziemia stwardnieje), można się spodziewać w styczniu-lutym intensywnych walk w rejonie Zaporoskim (oczywiście na lewym brzegu). Obecnie obie strony się do tego przygotowują. Prawdopodobnie na ofensywę liczą ruski. Budowa fortyfikacji na północy, utrzymywanie nacisku na Bachmut w Dombasie i fortyfikowanie wybrzeża (a zapewne też brzegu Dniestru) na południu mają na celu zabezpieczenie skrzydeł, aby obsadzić je mobikami. Najlepsze siły skoncentrują się w centrum (rejon Zaporoski) i spróbują uderzenia na północ, aby oskrzydlić Dombas. Druga możliwość to atak z Białorusi, ale raczej mniej prawdopodobny.

  1. Calvin

   Czy na pewno miałeś na myśli Dniestr?? Czy może Doniec?

  2. Niezorientowany

   Słusznie, choć ani nie Dniestr, ani nie Doniec, a Dniepr. Chodzi o teren na południe oraz wschód o Zaporoża. Dzięki za słuszną uwagę :)

 2. Extern.

  Ja bym w to co sugerują Rosjanie nie szedł, w szachach często się na dłużej nie rusza figury która ma pewną pozycję. A jest oczywiste że Chersoń jest dla Rosjan na dłuższą metę i tak nie do obrony, a Ukraińcy mogą go wyizolować ogniowo i zająć w każdej chwili. Ukraińcy o ile oczywiście mają na to siły powinni teraz ruszyć raczej na Melitopol.

 3. GB

  Zmieniło się użycie systemów HIMARS i M270. Używano ich przedewszystkim do celów operacyjnych, do niszczenia magazynów amunicji i paliw na zapleczu oraz dowództw dywizji i brygad, mostow, lotnisk, stacji kolejowych itp. . Teraz biją w strefie taktycznej nawet do małych kolumn zaopatrzeniowych, baterii artylerii (ta bateria 5 2S19 MSTA to robota HIMARS) itp celów i obiektów taktycznych. Wynika to chyba też z tego że Rosjanie odsuneli magazyny poza doność rakiet, a po drugie Ukraińcy mają ich dużo....

 4. GB

  1. Pojawił się filmik na którym widać kilkudziesięciu ros6jskicj jeńców. Jak się okazuje poddali się i proszą o przetransportowanie do Rosji. Problem w tym że w Rosji grozi im kara więzienia za dezercję lub za dobrowolne poddanie się. Są to właśnie dopiero co zmobilizowani. Do końca nie wiadomo ilu icj jest na oko około 40 (tylko trzeba obejrzeć filmik do końca). 2. 24 października zginęło w Ukrainie 16 zmobilizowanych z Wołgogradu (jednego dnia). Być może więcej ale tych 16 znanych jest z imienia, nazwiska i wieku. W komentarzach piszą że zginęli na ciężarówce w którą trafił pocisk, ale są i inne komentarze że zginęli po prostu w walce zupełnie nieprzygotowani do niej.

  1. GB

   1. Tych ludzi było 90 (niepełna kompania), a zostało 39. Kurcze jeden rzut oka i podałem 40...

 5. Był czas_3 dekady

  Puste posterunki i znikające flagi... teren zaminowany.

 6. Trew

  Wygląda jak gdyby mieli użyć tam czegoś co będzie bardzo źle wyglądać wespół z flagą Rosji. Zastanówcie się czego tam użyją.

  1. GB

   Wody....

 7. Jaszczur

  Coś mi tu śmierdzi , coś tu nie pasuje . Sami z siebie uciekają , ściągają flagi itp . Bije zakład że to jakaś próba dezinformacji . Możliwe żeby ściągnąć siły UA w stronę Chersonia by pokazać jakcy to oni tam słabi nie są bo UA może szykuje atak w innym miejscu. Nie wiem bije zakład że to podpucha . Nikt nie zostawił by takiego przyczułka bez walki nawet pseudoruska armia

  1. GB

   Ukraińcy podejrzewają - jest taki wpis na Telegramie - że część żołnierzy siedzi po domach w ubraniu cywilnym i czeka na ukraiński atak. Kto wie. Niemniej okupacyjne władze opuściły Chersoń, może pozostały jakieś pojedyncze osoby. Czornobajiwka, Stepaniwka to w zasadzie przedmieścia Chersonia, bez walki takich miejscowości się nie oddaje. A zwłaszcza baza lotnicza i magazyny w Czornobajiwce powinny być bronione... Jak zobaczę ukraińskich żołnierzy w Czornobajiwce to uwierzę.

  2. Macorr

   Może rzeczywiście wysadzą tame w Kachowce.... Oby nie skończyło się brudna bombą lub czyms gorszym....

  3. Jaszczur

   GB - podobno ruskie wymyśliły sobie że będą nagrywać jak armia Ukrainy strzela do "cywilów" - ruskich żołnierzy przebranych za cywilów i będą to pokazywać w Rosji że "cywile z Chersonia się bronią własnymi rękoma u boku rosyjskich żołnierzy przed nazistami "

 8. Mireq

  Ruskie coś szykują. Być może będą chcieli zalać miasto i okolice gdy Ukraińcy tam wejdą. A być może dodatkowo spowodują skażenie tego terenu ( radioaktywne, biologiczne lub chemiczne), myślę że szykują coś większego. Pamiętajcie że Rosja jest państwem mafijnym a arsenał broni ABC mają ogromny. Na miejscu Ukraińców nie posyłał bym w to miejsce zbyt wielkich sił.

 9. GB

  Są po prostu zdjęcia zniszczonych anten GSM z informacją że zrobili to Rosjanie. Zdjęcie flagi z budynku okupacyjnej administracji wiąże się z tym że administracja została przeniesiona do innego miasta na wschodnim brzegu Dniepru. Pojawiła się informacja że Rosjanie niszczą statki, barki, łodzie, których nie mogą ewakuować na wschodni brzeg Dniepru. Pojawiła się też informacja o zniszczeniu kładki dla pieszych nad rzeką Ingulec w miejscowości Snigiriewka...

Reklama