Reklama

Geopolityka

Rosja wysyła kolejne okręty do Syrii

Niszczyciel klasy Udaloy I /wikimedia/opensource
Niszczyciel klasy Udaloy I /wikimedia/opensource

Rosja wysłała flotyllę okrętów wojennych, w skład w której wchodzą niszczyciel rakietowy Admirał Czabanienko oraz 3 okręty desantowe, do bazy morskiej w syryjskim Tartus, podała AFP za rosyjską agencją Interfax.Okręty, których portem macierzystym jest Seweromorsk w Północnym Kole Podbiegunowym, są w drodze na Morze Śródziemne, gdzie dołączy do nich fregata rakietowa Jarosław Mudryj stacjonująca na co dzień w Bałtyjsku.

Niecały miesiąc wcześniej, świat obiegła wiadomość, iż Rosjanie wysyłają dwa okręty desantowe, na pokładzie których mogło znaleźć się nawet 600 żołnierzy piechoty morskiej i 24 czołgi.

Oficjalnym powodem dyslokacji tych sił w pobliżu Tartus jest chęć ochrony rosyjskich obywateli tam przebywających (w tym doradców uczących Syryjczyków jak obsługiwać sprzedany im rosyjski sprzęt wojskowy).

Stany Zjednoczone wyraziły obawę, iż sprzęt i żołnierze dostarczeni do jedynej rosyjskiej bazy morskiej u wybrzeży Morza Śródziemnego mogą posłużyć do krwawego tłumienia antyrządowego powstania.

Źródło: AFP, The Globe and Mail

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama