Reklama

Geopolityka

Rosja: trwa przerzucanie kolejnych irańskich dronów na Białoruś

Shahed-136
Irańska amunicja krążąca Shahed-136. To prosta ale skuteczna konstrukcja.
Fot. ANA

Dnia 11 października ukraiński wywiad wojskowy pomiadomił, że Rosja w dalszym ciągu przerzuca na terytorium Białorusi irańskie drony kamikadze Shahed-136, które są przeznaczone do ataków na Ukrainę. Ponadto Białoruś zaopatruje Rosję w sprzęt wojskowy ze swoich magazynów.

Reklama

„Na Białoruś przekazywane są irańskie drony kamikadze Shahed-136 (oznaczane przez Rosjan jako Gerań-2). Na 10 października przywieziono 32 bezzałogowce. Do 14 października ma być dostarczone kolejne osiem" – podał w komunikacie we wtorek Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR).

Reklama

Czytaj też

Reklama

Ponadto, jak powiadomiono, Białoruś przekazuje rosyjskim wojskom sprzęt wojskowy i amunicję ze swoich magazynów. M.in. na stację kolejową Kirowska na okupowanym Krymie przybył pociąg złożony z 12 wagonów, który wyruszył z Dobrusza w obwodzie homelskim, gdzie znajduje się białoruski 43 arsenał, będący składem pocisków i amunicji.

Czytaj też

W najbliższym czasie planowane jest przemieszczenie 13 pociągów z uzbrojeniem i sprzętem wojskowym (219 platform kolejowych) i amunicją (28 wagonów) z białoruskich baz rezerwowych. Jak podano, mają one przewieźć ładunki do obwodu rostowskiego.

Źródło:PAP

Komentarze (2)

 1. Chyżwar

  Irańskie drony średnio się nadają do niszczenia celów wojskowych dlatego mniemam, że zbrodniarz wojenny Surowikin będzie wykorzystywał je do dalszych ataków na ludność cywilną. Kołchoźnik zaś wyniszcza i rozbraja swój własny kraj. Białoruś nie jest szczególnie zasobnym państwem a ruscy nie oddadzą jej tego, co im teraz wysyła. Nikt inny tym bardziej ręki rządzonej przez niego Białorusi nie poda.

  1. Al.S.

   Coś z tym Iranem też powinni zrobić. Zamieszki i protesty po zabiciu Kurdyjki przez siepaczy reżimu wciąż trwają i się rozszerzają. Wczoraj do protestów przyłączyli się pracownicy przemysłu petrochemicznego. Żeby zapobiec masakrze cywili przez reżim ajatollahów, NATO powinno zareagować, tym bardziej że sytuacja humanitarna jest odpowiednim powodem. Parę dni precyzyjnych ataków w obiekty Strażników Rewolucji, władzy, wojska i policji dałoby protestującym przewagę i pozwoliło obalić rządy brodatych starców.

 2. Extern.

  Najśmieszniejsze z tego jest że Białoruś przekazuje swoją broń Rosji. Czyli akurat jedynemu krajowi na świecie, który ma w planach odebrać Białorusi jej niepodległość, a jej tereny przyłączyć do siebie. Powiedzieć że są to działania mało rozsądne, to jakby nic nie powiedzieć.

  1. bc

   Zwykli Białorusini raczej powinni mieć trochę instynktu. Sprzęt przecież ze składów to rożne rzeczy mogą tam się zepsuć po chwili. Zapalniki do arty też mogły przecież przemarznąć czy tam się przegrzać na słońcu.