Geopolityka

Rosja nakazała wyjazd dyplomatom Litwy, Łotwy, Estonii i Słowacji

Fot. www.mid.ru
Fot. www.mid.ru

MSZ Rosji nakazało wyjazd z kraju w ciągu tygodnia trzem pracownikom ambasady Słowacji, dwóm - ambasady Litwy, a także po jednym - ambasad Łotwy i Estonii. Poinformowało o tym rosyjskie ministerstwo w wydanym w środę w komunikacie.

Wcześniej w środę do MSZ wezwani zostali przedstawiciele placówek dyplomatycznych czterech państw w Moskwie.

MSZ podało, że dyplomatom przekazano "stanowczy protest w związku z prowokacyjnymi i nieuzasadnionymi działaniami dotyczącymi wydalenia pracowników ambasad rosyjskich w tych państwach".

Trzy kraje bałtyckie - dodało ministerstwo - "nadal prowadzą jawnie wrogi kurs" wobec Rosji.

Litewskie MSZ w środowym komunikacie zwraca uwagę, że „pracownicy ambasady Litwy wydaleni z Rosji nigdy nie prowadzili działań niezgodnych z obowiązkami dyplomatycznymi”. Wilno liczy, że „Rosja zmieni kierunek agresywnej polityki zagranicznej, przestanie winić inne państwa za eskalację sytuacji i wreszcie usłyszy sygnały ze strony zachodniej społeczności”.

Łotwa, Litwa, Estonia i Słowacja uznały za osoby niepożądane dyplomatów rosyjskich w geście solidarności z Czechami. Praga 18 kwietnia nakazała wyjazd przedstawicielom Rosji, którzy - według władz czeskich - pracowali dla rosyjskich służb specjalnych. Moskwa w reakcji nakazała wyjazd 20 Czechom.

Reklama
Reklama

Jednocześnie poinformował w środę szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow, że rząd Rosji wkrótce sporządzi listę "krajów nieprzyjaznych" wobec Moskwy W wywiadzie dla agencji RIA Nowosti zapewnił też, że istnieją "konkretne kryteria", kórymi kieruje się rząd przy ustalaniu tego wykazu.

"(Na listę) nie trzeba będzie czekać długo" - powiedział minister. Wspomniał, że rząd "ma konkretne zalecenia" w tej sprawie, a kryteria, którymi się kieruje "są zrozumiałe". Wcześniej MSZ Rosji podało, że na liście "krajów nieprzyjaznych" znajdą się Stany Zjednoczone.

Według dziennika "Izwiestija" mogą się w tym wykazie znaleźć także: Polska, Czechy, państwa bałtyckie (Litwa, Łotwa, Estonia). Gazeta powołuje się na źródło w rosyjskich strukturach państwowych. Drugie takie źródło nie wykluczyło, że na liście będą też: Wielka Brytania, Kanada, Ukraina i Australia.

23 kwietnia Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o odpowiedzi Rosji na "nieprzyjazne działania innych państw", który ogranicza możliwość zatrudniania przez ambasady i konsulaty takich krajów obywateli Rosji. Putin polecił, by listę "nieprzyjaznych" krajów określił rząd Rosji.

Źródło:
PAP

Komentarze (2)

  1. Alexy

    Jawnie nastawiona wrogo do Zachodu (?) Rosja przygotowuję listę wrogo do niej nastawionych krajów. Na tej liście nie będzie Niemiec i Francji!! W 1941 Stalin nie mógł uwierzyć i popadł w depresję gdy go Adolf zaatakował!! To pokazuje dogmaty w rosyjskiej myśli geopolitycznej i dlaczego budowany jest NS 2. My musimy zawsze zdawać sobie z tego sprawę.

  2. Tak jest

    Rosja ma niższą średnią życia niż Bangladesz...