Rosjanie wezwali na konsultacje swojego ambasadora z USA

21 marca 2021, 13:13
1080px-Vice_President_Joe_Biden_greets_Russian_Prime_Minister_Vladimir_Putin
Spotkanie Putin Biden w 2011 r., fot. White House David Lienemann, domena publiczna, commons.wikimedia.org
Reklama

Ambasador Rosji w Waszyngtonie Anatolij Antonow przybył w niedzielę do Moskwy, gdzie został wezwany przez MSZ na konsultacje. Przed wylotem dyplomata powiedział, że w planie ma spotkania w kilku resortach. Nie wiadomo, jak długo potrwa jego pobyt w Rosji.

Jak podała w niedzielę agencja TASS, samolot, którym podróżuje dyplomata wylądował na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. Przed wylotem Antonow komentując wezwanie do Moskwy powiedział, że Rosja jest zainteresowana rozwijaniem stosunków z USA na tyle, na ile chce tego strona amerykańska. Dyplomata nie wyjaśnił, jak długo może pozostać w kraju. Wcześniej rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa mówiła, iż konsultacje potrwają "tyle, ile będzie trzeba".

Antonow został wezwany do kraju w środę. MSZ Rosji oświadczyło, że celem konsultacji jest przeanalizowanie, "co robić i dokąd podążać w kontekście relacji z USA". Zapowiedziało, że prócz resortu dyplomacji w konsultacjach będą uczestniczyć przedstawiciele innych ministerstw.

Wezwanie ambasadora nastąpiło krótko po wypowiedzi prezydenta USA Joe Bidena, który w wywiadzie telewizyjnym odpowiedział twierdząco na pytanie, czy uważa prezydenta Rosji Władimira Putina za "zabójcę". MSZ Rosji nie odniosło się wprost do tej wypowiedzi, ale oświadczyło, że administracja prezydenta Bidena blisko 100 dni znajduje się u władzy, co jest "stosownym powodem, by ocenić, co udaje się ekipie Bidena, a co niezbyt" jej wychodzi.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/trolle-putina/
Reklama 

Rzeczniczka resortu podkreśliła później, że nie pamięta przypadku, gdy Moskwa wzywała ambasadora w USA na konsultacje do kraju. Antonow jest ambasadorem w Waszyngtonie od 21 sierpnia 2017 roku. Wcześniej - w latach 2011-2016 - był wiceministrem obrony w stopniu generała armii.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 33
Reklama
ito
środa, 24 marca 2021, 21:06

Niesamowicie zabawne jest czytanie komentarzy mędrków nie mających pojęcia, o czym piszą. Zgodnie z dyplomatycznym zwyczajem "wezwanie na konsultacje" jest tylko o stopień niżej od odwołania ambasadora i zamknięcia ambasady, czyli obniżenia stopnia stosunków, a stąd już tylko mały kroczek do zerwania stosunków. Co z kolei nader często kończy się otwartym konfliktem. Rosjanie po prostu uznali za stosowne zamanifestować, że zaczyna im się kończyć cierpliwość do najeżdżania o wszystko przez USA, i protekcjonistycznych (delikatnie mówiąc) praktyk Waszyngtonu w handlu międzynarodowym. A Amerykanie wpędzili się w sytuację, w której ich sankcje, nie mówiąc już o zapewnieniach i zabiegach dyplomatycznych straciły jakąkolwiek wartość. Pomału zostają im już wyłącznie kanonierki, tyle że gadka nie będzie z mamelukami uzbrojonymi w dzidy, a jakiekolwiek działanie, nawet sukces, może na skutek międzynarodowych powiązań gospodarczych i finansowych boleć.

bropata
poniedziałek, 22 marca 2021, 09:31

Poruszanie się Bidena po schodach i w polityce jest podobne i może skutkować tym samym. Połamaniem sobie zębów. Widać, że obecny prezydent USA niedomaga nie tylko fizycznie. Odwołanie ambasadora na konsultacje, jest poważnym ostrzeżeniem dyplomatycznym wobec USA, gdyż jest obniżeniem rangi stosunków dyplomatycznych miedzy państwami. Możliwe, że w ślady Rosji pójdą Chiny, gdyż żadne państwo o tej pozycji w świecie nie może sobie pozwolić na ciągłe razy bez odpowiedzi. Niewykluczone też, że polityka administracji Bidena zaostrzy konfrontację miedzy tymi państwami na innych frontach, a ostatnie działania militarne w Syrii mogą być tego sygnałem. Jednak cios największy prestiżowy cios w wizerunek mocarstwa number one zadadzą USA Niemcy, które dokończą budowę NS2, mimo ciągłej groźby amerykańskich sankcji. Trzeba jednak pamiętać, że Niemcy to nie Ukraina, której USA mogą nakazać nacjonalizację Motor Sicz, aby nie został przejęty przez chiński Skyrizon Aircraft Holding.

Davien
sobota, 27 marca 2021, 16:41

Jak na razie to Rosja się bezsilnie miota strzelając focha za fochem, na które nikt w USA większej uwagi nie zwraca tylko robia swoje. No ale wam pozostało popodniecać się potknieciem Bidena na schodach bo to wszystko co Rosja może:)

Spying
poniedziałek, 22 marca 2021, 00:03

Wezwali bo może jest szpiegiem i już nie wróci spowrotem. A dwa każdy urzędnik Rosji w Stanach Zjednoczonych raczej jest uwikłany w szpiegowskie sprawy...ale tu mógł być najprawdopodobniej grubą rybą. Czuję,że już nie wróci. W Bułgarii kilka dni temu wyłapano siatkę szpiegów Rosji więc tu sytuacja może być podobna i poprostu chcieli go szybko usunąć z placówki.

Jabadabadu
poniedziałek, 22 marca 2021, 12:41

Misiaczku, widzę, że piszesz o sprawach o których nic nie wiesz. Przyjmuj zatem do "akceptującej i bezdyskusyjnej wiadomości", że w każdej - bez wyjątku - ambasadzie każdego pańsrwa jedynym w 100% "czystym" jest ambasador. O reszcie dyplomatów nie wypowiadam się.

droma
niedziela, 21 marca 2021, 20:30

dlugo nie pociagnie / nowiczok w akcji / kasy pelno ,obietnic jeszcze wiecej a efekty -gawno nielzia ...

ZXC
niedziela, 21 marca 2021, 20:04

Pora aby odpowiednik tego antonowa z Polski tez wybrał sie do domu . A potem oczyścić te wysunietą placówkę szpiegowską zwaną ambasadą Rosji z reszty szpiegów , zaminowac granice z Rosję i zapomnieć o istnieniu tego kgbowskiego bantustanu

sża
poniedziałek, 22 marca 2021, 10:09

@ZXC, niezłe pomysły macie na tej Ukrainie, ale może najpierw zastosujcie je u siebie...

Palmel
poniedziałek, 22 marca 2021, 09:59

to oni z naszą ambasadą w Moskwie zrobią to samo o reszcie to nawet nie piszę o latach Lotu do Chin i Japonii oni polecą do Europy przez Słowację i Węgry - które nie miały przemysłu lotniczego a teraz zaczynają produkować samoloty Iły 103

Davien
poniedziałek, 22 marca 2021, 14:39

Palmel, co ty bredzisz?? Bo wiesz chyba że Ił-103 to nieduża awionetka która bez zachodniego silnika by nawet nie istniałą:) A powstało tego"cuda" całe 66 sztuk od 1994r:))

Rain Harper
niedziela, 21 marca 2021, 21:08

Odciąć jeszcze od SWIFT

Fak sejk
poniedziałek, 22 marca 2021, 13:25

A tam SWIFT, przesłonić im słońce! I odciąć tlen!;))))

Palmel
poniedziałek, 22 marca 2021, 09:56

oni mają już własny z Chinami i co w walizkach będziemy wozić kasę za gaz [ do 2022 - bo później będziemy płacić Niemcom "taniej" za rosyjski gaz jak Rosjanie zamkną Jamala i gazociągi przez Ukrainę ( jak to powiedział ostatnio Putin że nie jest zainteresowany utrzymywaniem bandyckiego kraju ) bo nie będą zainteresowani sprzedawać go bezpośrednio nam powód stale im mieszamy ] i ropę to my i nasi rolnicy mają interesy z Rosją

prawdziwy itd.,itd.
poniedziałek, 22 marca 2021, 14:07

Jakie interesy mają rolnicy z Rosją? Embargo na wyr.miesne, nabiał? Chiny biorą wszystko z pocalowanuem ręki.Rosja importuje polskie sadzonki drzew owocowych ,poprzez pośredników, by całkowicie uniezależnić się od naszych owoców.Robi to systematycznie od końca ubiegłego wieku.To samo z nasionami warzyw ,sadzeniakami ,nasionami buraka cukrowego.Ten import będzie sukcesywnie malał bo na bazie polskich nasion ,drzewek macie juz własne podkłady i mrozo i wirusoodporne odmiany.

Konsultacja
niedziela, 21 marca 2021, 19:26

Tego się nie dowiemy ale fakty mówią same za siebie. Ruskie nie zmienią nastawienia więc konsultacja zbędna. Stare wytyczne obowiązują :) a skoro do niej doszło, znaczy to że ruskie dali z czymś ciałał a konsultacja to nic innego jak przesłuchanko. Ale tego się nie dowiemy :)

mzs
poniedziałek, 22 marca 2021, 09:36

Ciekawe czy wróci do USA czy wybierze się na przymusowy turnus rehabilitacyjny do syberyjskiego gułagu. Chyba że metoda na Stalina ;)

Tani
niedziela, 21 marca 2021, 19:11

Nie jestem pewien,wg mnie beda rozmowy pomiedzy USA i Rosja i ambasador bedzie dostawal osobiste instrukcje od osob ktore bedzie reprezentowal. Rozmowy beda wazne ale beda na dosyc niskim szczeblu. Byc moze jest to przygotowywanie gruntu pod cos wazniejszego. Mysle ze juz niedlugo cos sie wyjasni. Ja osobiscie pamietam jak juz kilkukrotnie ambasador FR byl wzywany na konsultacje a ja to pamietam z TVP. Wiec dziwi mnie ze ktos nie pamieta. Dla mnie ta forma to instrukcje bezposrednie z gwarancja ze nic nie wycieknie.

viper
poniedziałek, 22 marca 2021, 08:54

Pod co można położyć grunt nazywając drugą stronę "mordercą"? Na pewno nie pod współpracę, a której kombinujesz jak koń pod górę.

laik
poniedziałek, 22 marca 2021, 02:07

To jest zwyczajnie pokazówka, tak sie robi dyplomacje, jak chcesz pokazac drugiemu panstwu niezadowolenie, to wzywasz ambasadora na konsultacje

viper
poniedziałek, 22 marca 2021, 09:27

No i co z tego? Myślisz, że Biden tego nie wiedział? Pusty gest bezsilności Rosji, nic więcej.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 21 marca 2021, 20:16

Raczej Ławrow postanowił dać USA pstryczka w nos i jak powiedział "Rosja wróci do rozmów jak Zachód wydorośleje". Rosja USA nie potrzebuje, za to USA uważa, że za sam fakt rozmowy z USA kogoś spotyka niesamowite szczęście i łaska. Teraz USA będą potrzebowały Rosji do np. rozmów w sprawie wycofania się z Afganistanu, do rozmów z Iranem czy Koreą Północną, do sytuacji w Libii i Syrii - i nie będą miały z kim rozmawiać. Ostatnio Biden w ONZ organizował jakąś wideokonferencję ze swoim udziałem - wszyscy łączyli się premierami i prezydentami a Rosja "była zajęta" i jakaś urzędniczka niskiego szczebla z MSZ brała udział. NATO strasznie chce reaktywować komisję NATO-Rosja, którą rozwiązało w ramach sankcji "za Ukrainę" - zobaczymy z kim się im uda to uzgodnić... USA, które najpierw powołało Radę Arktyczną a potem zaczęło ją negować "bo dawała Rosji sprzeczny ze swobodą nawigacji wpływ na Północne Przejście" (i tak samo USA są przeciw kanadyjskiej kontroli nad tamtejszym szlakiem) nagle zaczyna się zastanawiać czy nie lepiej zaakceptować status quo i rosyjskie tam zwierzchnictwo w zamian za niedopuszczenie Chin do Arktyki, co bez Rosji się nie uda... I jeszcze jest z 1000 innych spraw. Jak w 2014 oświadczył Ławrow Amerykanom po "izolacji Rosji" - "Zobaczycie co bez nas uda wam się załatwić i sami do nas wrócicie"... Po prostu amerykańska wersja Breżniewa musi do tego "dojrzeć" a Rosja ma w zanadrzu niezliczoną ilość możliwości uprzykrzania USA życia! :D

Etrr
poniedziałek, 22 marca 2021, 07:29

Jak widać USA nie zależy na stosunkach z zabójcami jak Putin i reszta. Ruscy rozmawiają o tym sami ze sobą i wzywają sami swojego szpiega/dyplomatę.

Davien
niedziela, 21 marca 2021, 23:24

Ale wiesz ze USA ma to w nosie czy Putin z ławrowem stzrelą focha czy nie:) A juz najlepsze te bajki o przejści Północnym czy o fochu ławrowa że nic bez Rosji nie załatwią. no to USA powieddziało sprawdzam i jak widac to Rosja lezy i kwiczy na całego:0

Gość
niedziela, 21 marca 2021, 17:20

W mojej opinii na rządach Putina postawionych na fundamentach oligarchów i KGB zaczynają się poznawać i w USA.

viper
poniedziałek, 22 marca 2021, 08:42

Demokraci już w 2016r. wskazywali na wpływ Rosji na wyniki wyborów prezydenckich w Stanach. Skoro sytuacja powtórzyła się w 2020 r. to Putinowi nie odpuszczą.

Ech
niedziela, 21 marca 2021, 16:20

Biden realozuje swoj program wyborczy poprostu. Mowil przeciez ze 1. Rosja to dla niego wrog 2) z Chinami trzeba inaczej niz Trump (lagodniej i oskarzyc ich o brak praw czlowika) 3) Z Iranem moze wrocic do porozumienia. Zobaczmy jak mu pojdzie ale narazie stara sie realizwac plan.

viper
niedziela, 21 marca 2021, 15:09

Wypowiedź Bidena wyjaśnił pytania odnośnie woli jego administracji wciągania Rosji w jakiekolwiek koalicje.

SAS
niedziela, 21 marca 2021, 16:18

Biden albo jest niedoinformowany, albo udaje Greka, bo oczywiste jest, że Nawalnego otruli konkurenci Putina do schedy, jak to w Rosji.

Davien
wtorek, 23 marca 2021, 08:59

Ale wiesz ze właśnie zrobiłes z Putina zdziadziałego tetryka niezdolnego nawet do kontroli własnych słuzb??

viper
poniedziałek, 22 marca 2021, 08:50

Biden to nie populista i ignorant jak Trump. Jest dobrze poinformowany i nikogo udawać nie musi. Ta wypowiedź dotyczy zresztą szerszego kontekstu niż samego Nawalnego. Putin ma na rękach krew wielu przeciwników politycznych, o czym łatwo w Rosji zapomnieć, a których pamięta się na Zachodzie.

czytelnik D24
niedziela, 21 marca 2021, 18:19

Oczywiste jest? Mhm.

wert
niedziela, 21 marca 2021, 17:29

konkurenci putina z fsb. Ocień interesna. "tak, tak a świstek te sreberka".

Tweets Defence24