Geopolityka

Putin wiecznym prezydentem. Kryzys po wygranym referendum?

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

W Rosji po głosowaniu w sprawie poprawek do konstytucji nadal rozwijał się będzie kryzys polityczny, ponieważ obywatele nie będą mieli nawet kosmetycznej możliwości wyrażania swojej opinii o sytuacji w kraju - ocenia w czwartek niezależna "Nowaja Gazieta".

Gazeta w komentarzu na stronie internetowej podsumowuje środowe głosowanie, poprzedzone sześciodniowym głosowaniem przedterminowym. Zdaniem autora artykułu "przewidzieć wyniki głosowania z dokładnością do 5 proc. można było jeszcze na początku kampanii". Wielu ekspertów mówiło o frekwencji w granicach 60-65 proc. i 75 procentach głosów za zmianami.

"Nowaja Gazieta" uważa, że formalnie władze odniosły zwycięstwo w kwestii liczenia od nowa kadencji prezydenckich Władimira Putina (jedna z przyjętych poprawek zezwala obecnemu prezydentowi na kolejne kadencje). To "formalne zwycięstwo" - pisze komentator - "zapewniono poprzez bezprecedensową przymusową mobilizację w miejscach pracy i rozciągnięte na tydzień głosowanie przedterminowe". Gazeta uważa, że na głosowaniu zabrakło obserwatorów, kampania informacyjna w mediach państwowych była w istocie kampanią za poprawkami, a organizowane podczas głosowania loterie - pośrednim przekupywaniem wyborców.

"Takie zwycięstwo nie zapewnia legitymizacji nowej konstytucji, a raczej podaje w wątpliwość obecny porządek. Mogą w niego wątpić nie tylko miliony osób, które głosowały przeciwko, jak i przedstawiciele elity rosyjskiej. Zamiast zniwelowania kadencji prezydenckich uruchomiono proces niwelowania zaufania do Kremla" - ocenia "Nowaja Gazieta". "Na przestrzeni ostatniego tygodnia wszyscy mogli zobaczyć, w jaki sposób tworzona jest większość (opowiadająca się za Putinem) i jak szybko się ona rozbiegnie, gdy będzie okazja" - przekonuje komentator.

Prognozuje on, że władze wykorzystają procedury zastosowane podczas głosowania nad konstytucją podczas wrześniowych wyborów regionalnych. Będą one przebiegać - według gazety - "bardzo nieczysto, przedterminowo i zdalnie, bez najmniejszej wzmianki o kandydatach alternatywnych". Władze "zrezygnują z walki o prawomocność na tego rodzaju wyborach, a będą się martwić tylko o minimalne przestrzeganie procedur" - przewiduje autor artykułu.

Jego zdaniem "w rezultacie nadal będzie się rozwijał kryzys polityczny, ponieważ obywatelom nie pozostawi się nawet kosmetycznej możliwości wyrażania swojego zdania na temat tego, co dzieje się w kraju". Zdaniem komentatora "polityczne polowanie na czarownice nabierze szerszego zasięgu" i przed końcem br. nastąpią "próby zlikwidowania w kraju resztek mediów niezależnych, organizacji pozarządowych i politycznych".

"Nowaja Gazieta" uważa, że gdyby nie bezpośrednie polecenie prezydenta, jego kancelaria zrezygnowałaby z organizowania ogólnokrajowego głosowania. Formalnie nie było ono niezbędne - ustawę o zmianach w konstytucji przyjął wcześniej parlament i zaakceptowały ją regionalne zgromadzenia ustawodawcze.

Po ogólnokrajowym głosowaniu ustawa wejdzie w życie wraz z publikacją jego wyników. Przy tym prezydent powinien podpisać dekret o oficjalnej publikacji przeredagowanej konstytucji, w którym będzie wskazana data wejścia jej w życie.

Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 100 proc. głosów podała w czwartek, że 77,92 proc. obywateli poparło w głosowaniu poprawki w konstytucji, a przeciwnych było 21,72 proc. Frekwencja wyniosła 65 procent.

Zmiany w konstytucji zainicjował w styczniu br. sam Putin. Pierwotnie chodziło o wprowadzenie do konstytucji zapisów o gwarancjach socjalnych oraz o nowy podział kompetencji między prezydentem, parlamentem i rządem. Jedna z poprawek przewidywała, że ta sama osoba może pełnić urząd prezydenta maksymalnie przez dwie kadencje. W trakcie głosowania nad poprawkami w parlamencie niespodziewanie wprowadzono do tego zapisu podpunkt głoszący, że w przypadku osoby zajmującej stanowisko prezydenta w momencie przyjęcia poprawek jej kadencje zaczynają być liczone od nowa.

Komentarze (42)

 1. Drzewica

  Mydlą oczy przedłużaniem prezydentury Putina, a po cichu szykują ustawienie przywrócenie caratu w Rosji, carat uznają za podstawę kulturową rosyjskiej tradycji opartej na rosyjskiej duszy, takiej jak u Putina.

 2. taka prawda

  GENERAŁ G. PATTON TAK ZDIAGNOZOWAŁ TEN NARÓD: .... "Problem w zrozumieniu Rosjanina jest taki, że nie bierzemy pod uwagę faktu że on nie jest Europejczykiem, ale Azjatą i dlatego myśli pokrętnie. My nie możemy zrozumieć Rosjanina bardziej niż Chińczyka czy Japończyka i od kiedy mam z nimi do czynienia, nie miałem żadnego szczególnego pożądania zrozumienia ich poza obliczeniami jak dużo ołowiu lub stali trzeba zużyć, aby ich zabić. W dodatku, poza innymi cechami charakterystycznymi dla Azjatów, Rosjanie nie mają szacunku dla ludzkiego życia i są sukinsynami, barbarzyńcami i pijakami."

  1. znamy,znamy...

   Ulubiona wklejka Starego Grzyba.

  2. kown

   Masz rację, jest prawda, prawda i goowno prawda. Takich patonow to sobie mozesz powiesić nad łóżkiem. Na pewno nie wiesz co powiedział Kościuszko.

  3. spoko

   On tak wkleja specialnie zeby ciebie i innych z rownowagi wyprowadzac

 3. PiotrEl

  Patton jak widać był rasistą - jego pomniki też wkrótce polecą na bruk. Poprzednią "amerykańską" konstytucję przyjęto w 93 po rostrzelaniu parlamentu z T-80. Nie był referendum tylko "głosowanie". 7 regionów zagłosowało przeciw. Są fragmenty do których napisania nikt się nie przyznaje (np. Ten który umożliwił prywatyzcją ropy, niklu itd) jednym słowem demokracja była! No a teraz znika...

  1. Kot nr 398

   Jeśli będąc w Rosji naprawdę chce się mieć nieprzyjemności towarzysko-alkoholowe, to warto pochwalić lata Jelcyna, czasy "karnawału demokracji" i przyjaźni z USA, gdy wypłaty były w trumnach, ziemniakach albo i wcale. Putin nie może tak po prostu odejść, Breżniew po wylewie w 1976 zamierzał ustąpić ale otoczenie go za wszelką cenę chciało utrzymać bo to była gwarancja stabilności. Andropow wtedy jeszcze nie był chory i mógł namieszać z reformami. Ale czy teraz jest "zastoj" jak za Breżniewa? Pod wieloma względami nie, poza tym teraz jest inna sytuacja. Nawet jeśli Rosja z grubsza stoi na tym samym poziomie, to o Zachodzie nie można tego powiedzieć. Coraz większe kłopoty. Trzeba po prostu czekać. Na Ukrainie wojna jest nieistotna, ustąpił prezes banku narodowego wskutek "nacisków politycznych", czyli "defolt" się zbliża?

  2. spoko

   Kot Ty sprawdz ceny na rope za Jelcyna iPutina

 4. mzs

  Demokracje dzielą się na dwie kategorie, demokracja i demokracja ludowa. W przypadku Rosji ta druga powróciła i mają ponownie jak za komuny a nawet lepiej bo dziś niewygodne osoby wypadają z okien lub są częstowane napojami z polonem. Kiedyś była możliwość opuszczenia kraju i życia względnie bezpiecznie na tzw. zgniłym zachodzie.

  1. szm

   chcesz demokracji zapraszamy do USA ........ raz dwa Cię uleczą ....

  2. spoko

   Powiedz toRosjanom:))) W ostatniej loterii na green card Rosjanie wylosowali 5118 green card Polacy 348 Jak myslisz ile Rosjan zlozylo aplikacje na Green Card?

 5. BUBA

  Takiego czlowieka potrzeba w Polsce. Nie bylo by wtedy zlomu w WP i PMW

 6. tyle

  A przy okazji coraz więcej młodych Rosjan chce emigrować z rosyjskiego raju do normalnych krajów. Polska powinna z tego skorzystać , ułatwiając osiedlenie młodym ,pracowitym i inteligentnym. Na pewno będą bardziej pożyteczni , niż inżynierowie i doktorzy którzy masowo napłynęli do Niemiec.Przy czym i to dotyczy wszystkich emigrantów, uzyskanie pełnego polskiego obywatelstwa powinno być trudne i obwarowane licznymi wymaganiami.

  1. hodowca

   Będa robić przy uprawie pieczarek , glowny hit Polandii.

  2. robo

   Raczej niedoceniasz młodych wykształconych Rosjan? Poza tym nawet uczciwa praca przy pieczarkach to bardziej godne zajęcie niż prostytucja w trollowni alfonsa Prigozina?

 7. Asd

  Płacz bo oddala się mokry sen zachodu o opanowaniu rynku rosyjskiego. Żeby u nas taki wódz się trafił, to może zrobiłby porządek z tymi partyjkami obcych agentur...

  1. Użytkownik

   Znowu ten płacz o złym z chodzie.... Czemu się sami pchacie na zachód, ze swpim gazem, ropą, energią?

  2. Pat

   Na waszym miejscu koledzy Rosjanie bardziej bym się martwił mokrym snem wschodu. Dla Europy 120 milionowy rynek i to dość płytki bo góra 20% żyje dobrze a reszta z miesiąca na miesiąc. Natomiast 1,5 miliarda Chińczyków potrzebuje przestrzeni i surowców.

 8. PiotrEl

  Przecież wybory w Polsce nic nie zmieniają. Cóż z tego że zmieniają się partie. Gdy rządzi ta sama klika, podzielona sztucznie na 2 obozy, podział biegnie po linii towarzyskiej. Poza zmianą obsady stanowisk nic się nie zmienia. O teraz PiS jedynie rozwalił sądownictwo w drobny mak, trójpodział władzy i co z tego? Życie się toczy jak to czy. Polityka ta sama, łapczywiej kradną. Polska innych poucza. Ogólne samozadowolenie.

 9. Łukasz

  czy w poprawce uwzględniono przekazanie władzy córce???

 10. AWU

  Niepodległe państwo moskiewskie istnieje formalnie od 1489r a praktycznie od "impasu ugryjskiego" w 1480r. Do dziś jedynym flirtem z demokracją w historii tego państwa było kilka miesięcy w 1917r i lata 1990-te. Obydwa zakończone niepowodzeniem. Poczet władców Kremla to generalnie poczet masowych morderców, psychopatów, syno ojco i matkobójców. Dochodzi do tego że dzisiejsi Rosjanie nie mogą znaleźć odpowiednich patronów dla swych okrętów i próbują na siłę "podczepiać" się pod władców Rusi Kijowskiej. Jednym z najlepszych filmów ukazujących chorą mentalność lokatorów Kremla jest bez wątpienia niedawna czarna komedia Armando Ianucciego "Śmierć Stalina" (oczywiście film zakazany w Rosji). Najzabawniejsze i jakże adekwatne jest że w filmie tym główni bohaterowie: Chruszczow, Beria, Malenkow, Mołotow czy Mikojan, mówią po angielsku językiem i z akcentem charakterystycznym dla kryminalnych środowisk doków Londynu czy Liverpoolu :)

  1. robo

   Odn: "Śmierci Stalina", jedną z głównych postaci w tym filmie jest "genialny" Żukow, i to on chyba najlepiej z nich wszystkich grypsuje :))))))

 11. Asf

  Niedługo również w Polsce

  1. Marek1

   CO w Polsce ?? Głupoty piszesz na zamówienie, czy to takie twoje hobby ??

  2. fifi

   Będziecie mogli poprosić o azyl na bratniej...

  3. Użytkownik

   TO jeden z "rozumiejących Rosję".

 12. Kot nr 398

  Systemy polityczne USA i Europy Zachodniej też chyba nie umożliwają wyrażenia niezadowolenia, skoro obywatele muszą protestować w czasach pandemii, przewracać pomniki...

  1. Użytkownik

   Następny piewca rosyjskiej wolności? Co tam jakieś zabójstwa opozycjonistów, znikanie dziennikarzy, media będące właśnością Gazpromu i Kremla....

 13. Użytkownik

  Szkoda,że Jamal 2 nie powstał tylko jakiś nord strim

  1. Użytkownik

   No. I tylko płakać wam zostało i miliony oszkodowania płacić PGNiG...

 14. Kołacz

  "kampania informacyjna w mediach państwowych była w istocie kampanią za poprawkami, a organizowane podczas głosowania loterie - pośrednim przekupywaniem wyborców." W miejsce "poprawek" wstawić "prezydent" a w miejsce "loterii" "wozy strażackie ". Brzmi znajomo ?

  1. dim

   jeszcze w miejsce "wolne media" wstaw ciągłe aresztowania i przetrzymywania, w miejsce "wolność zgromadzeń" wstaw pałowania, na zapleczu ustaw niespotykane w skali świata jeszcze nigdzie indziej wielkie ciężarówki z gigantycznych rozmiarów "łyżkami spychacza" do spychania tłumu z ulic, gdyby policja nie wystarczyła, bezczelne zabójstwa strzałem w głowę dziennikarzy usiłujących prowadzić własne dochodzenia i wyróżniających się charyzmą osób z opozycji i chyba jednak zupełnie przestanie to przypominać ci Polskę.

  2. Użytkownik

   Brakuje mi "analogów" do zabójstwa Borysa Niemcowa, i wyroków sądowych za "malwersacje finansowe" na innych opozycjonistów.

 15. yaro

  Niech def24 napisze ile % obywateli Rosji brało udział w referendum, niech def24 napisze ile % wypowiedziało się pozytywnie o zmianach i o możliwości tego, że Putin będzie dalej prezydentem, a dopiero potem niech def24 robi analizę .... i wtedy zobaczymy jaka ta analiza będzie .... fakty są miażdżące dla niwisimej gazety i poprosimy o analizę tego ....

  1. dim

   Nawet greckie media to zauważają, że urny w niektórych okręgach poprzepełniały się kartkami, obserwatorów brakowało ani nie zapewniono dyskrecji oddawania głosu.

  2. gango

   Fakty są takie, że wybory w Rosji są ustawiona jak wybory w Rosji. O losie opozycjonistów coś wspomnisz?

 16. Tadziu

  Prawie jak PREZES NA CAŁE ZYCIE POZDRAWIAM TROLLE PISU

  1. Troll pisu

   Prezes nie miał problemu, żeby dość do władzy w sposób demokratyczny. Prezes wygrał wybory. Twoi ulibieńcy przegrali. Będziesz to kwestionował?

 17. Wwp

  Było tyle czasu na wybory że można było 5 razy zagłosować...

  1. Użytkownik

   Tylko nie miało to sensu, to wynik był ustalony przed "wyborami".

 18. Ruski A2/AD

  Po co szukać dalej PREZES forever

  1. Trelek

   Pocieszaj się dalej ...

  2. Veritas

   Prezesa do władzy dopuścili obywatele Polski. Kwestionujesz to? Kwestionujesz wynik wyborów? Odpowiedz wprost.

 19. Tengu

  I oni chcą nas uczyć wolności... ludzie litości jesteście pod butem Putina i nic z tym nie zrobicie! Jak psy na smyczy - coraz krótszej.

  1. Macocha

   PREZES w Lublinie uczyl WOLNOŚCI MŁODZIEŻOWKE PISU

  2. Wwp

   Co ty porownujesz - zastanów się...

  3. Użytkownik

   Co to ma wspólnego z Putinem?

 20. PiotrEl

  Qrczę, nie wiedziałem, że na defence24 jest tylu zwolenników Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej! 3/4 z 21% głosów przeciw to zwolennicy tej partii! Jak rozumiem większość się zgadza z zastrzeżeniami komunistów Rosji do nowej Konstytucji! Ciekawe. Natomiast Polski wkład do demokracji to 3 podział władzy a'la Polone : " trzy najważniejsze osoby w Państwie PODZIELAJĄ poglądy szeregowego posła wybranego głosami warszawki na żoliborku. 202 tysiącami głosami. Gdzie Ruskim do naszej demokracji - tam rządzi Prezydent wybrany w wyborach Powszechnych kilkudziesięcio milionami głosów - ponad 75 procent

  1. robo

   Przecież wiemy że u was poparcie poniżej 100 procent a najlepiej 110pct to wyborcza klęska. Zapewne te 25 pct które nie wykazało obowiązkowego entuzjazmu jest już znane FSB z imienia otczestwa i nazwiska i wkrótce zmienią miejsce zamieszkania? A wyniki tej farsy właśnie skomentowała UE w oficjalnym komunikacie: ""We are aware of reports and allegations of irregularities during the vote, including voter coercion, double voting, violation of secrecy of the vote, and allegations of police violence against a journalist who was present to observe. We expect these reports to be duly investigated because these are serious allegations." Ale generalnie to nie nasz cyrk i nie nasze małpy. Skoro wam w takim systemie dobrze to wasz problem.

  2. Veritas

   Chcesz powiedzieć że wybory w 2015 zostały sfałszowane? Bo przecież poprzednicy "nie mieli z kim przegrać".... Czy to nie świaczy o sile polskiej demokracji - naród zmienił władzę bo się rozczarował na aktualnej (mniejsza z tym na kogo)? Jak to porównać do Rosji gdzie wiadomo, że wygra Putin, ponieważ niema innych kandydatów, niema liderów opozycji? A nawet jeśli się pojawiają, to szybko zostają "malwersantami finansowymi", albo robią im się dziury w plecach :)

 21. Luke

  Polska powinna sie szybciej zbroic, ten czlowiek ma bardzo zle plany na Polske!

  1. fifi

   Też się martwię i nasze Biedronki.

 22. realista

  no coz bedziemy miec drugiego lenina tylko kilkanascie lat pozniej ten kraj nigdy sie nie zmieni i wladza tez

  1. sża

   U nas za to rządzi niepodzielnie jeden "szary poseł" i jest demokracja.

  2. Tomasz33

   Nie przeceniaj prezesa. Różnica pomiędzy Polską a Rosją jest taka że u nas są legalne wybory i nikt przy nich nie majstruje. I co 4 lata władza możę się zmienić(w przypadku prezydenta co 5 lat), wszystko zależy od ludzi. W Rosji raczej nie bardzo.

  3. Anty-Che

   Ale w Rsoji te zmiany w takim kierunku zachodziły przez ostanie 20 lat. U nas też zachodzą ale dopiero od pięciu. I z każdym rokiem przybliżamy sie do Rosji. Za chwilę być moze będzie ostatnia szansa zagłosować na kogos innego niż kandydata wyznaczonego przez prezesa - bez cudów nad urną , bez aresztowan innych kadyndatów. Niestety jesteśmy na "ostatniej prostej": do takiego włąśnie stanu.

 23. czasami trzeba myśleć a nie ptrzepisywać .......

  "W Rosji po głosowaniu w sprawie poprawek do konstytucji nadal rozwijał się będzie kryzys polityczny, ponieważ obywatele nie będą mieli nawet kosmetycznej możliwości wyrażania swojej opinii o sytuacji w kraju - ocenia w czwartek niezależna "Nowaja Gazieta". --- skomentujmy to tak .... HA HA HA HA HA powód jest prosty gdyby Rosjanom to się nie podobało, to nie było by takiej frekwencji zezwalającej na te zmiany. Śmiech i tyle ....

  1. ehh, ręce opadają.

   Jakby rosjanie mięli coś do gadania :) Faktycznie śmiech i tyle...

 24. Niuniu

  A Pani Merkel w RFN to ile lat już jest u władzy? Ma jakieś ograniczenia poza własnym wiekiem i stanem zdrowia? To tak tylko przy okazji. Proponuje bardziej skupić się na stanie demokracji w Polsce a dopiero później martwić się Rosją.

  1. QDark

   Co ma piernik do wiatraka, już rosje stać tylko na takich ułomów ?

  2. dim

   Akurat Pani Merkel ma prawdziwą demokrację, prawdziwą nie prześladowaną, nie zamykaną co chwila do więzień opozycję, wolność zgromadzeń i rzeczywiste wybory osób do pełnienia władzy. Nic z tego w Rosji nie występuje.

  3. Użytkownik

   Merkel wybrywała wybory. Wybory których uczciwości nikt nie kwestionuje.

 25. Baner

  Po co rosji jakiekolwiek zgromadzenie narodowe czy Duma jak jeden człowiek trzyma w garści cały naród. Mistyfikacja demokracji.