Geopolityka

Putin w rozmowie z Macronem zażądał gwarancji ws. zatrzymania ekspansji NATO

Putin i Macron
Autor. kremlin.ru

We wtorkowej rozmowie z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem prezydent Francji Emmanuel Macron podkreślił wagę suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy - poinformował Pałac Elizejski. Jak podał Kreml Putin zażądał gwarancji ws. zatrzymania ekspansji NATO.

Przywódcy rozmawiali telefonicznie we wtorek na temat sytuacji na Ukrainie oraz na granicy polsko- białoruskiej. „Prezydent Macron potwierdził swoje przywiązanie do suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz determinację, by realizować porozumienia mińskie w ramach formatu normandzkiego" - podał w komunikacie Pałac Elizejski we wtorek w nocy.

„Prezydent Francji podkreślił, że w kwestii konfliktu na Ukrainie popiera wdrożenie działań humanitarnych, jak zwolnienie więźniów, otwarcie przejść granicznych, potwierdzenie zawieszenia broni, które prawdopodobnie zostaną uzgodnione przy okazji obchodów świąt" -- głosi oświadczenie.

Czytaj też

Putin ponownie zażądał gwarancji prawnych zapobiegających dalszej ekspansji NATO na wschód.

„Odnosząc się do sytuacji na Białorusi i instrumentalnego posłużenia się migrantami, Macron z satysfakcją odnotował, że środki podjęte przez Unię Europejską oraz działanie podjęte we współpracy z instytucjami międzynarodowymi pozwoliły na ograniczenie zorganizowanych przepływów (migrantów) i niesienie pomocy ludziom porzuconym na granicy" -- napisano w komunikacie.

Prezydent „zachęcał swojego rosyjskiego odpowiednika do kontynuowania działań w tym kierunku we współpracy z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców i Międzynarodową Organizacją ds. Migracji". -- poinformowano.

Czytaj też

„Prezydent wyraził wolę działania na rzecz poszanowania praw podstawowych na Białorusi" -- czytamy w komunikacie.

„W odniesieniu do napięć między Armenią a Azerbejdżanem Macron omówił z Putinem starania Grupy Mińskiej, mające na celu umożliwienie stronom uzgodnienia środków budowy zaufania, w szczególności w sferze humanitarnej. Obaj prezydenci potwierdzili wolę wspólnych działań" - podał Pałac Elizejski.

Prezydenci uzgodnili, że będą ponownie rozmawiać przed końcem roku.

Agencja Reutera poinformowała, cytując komunikat Kremla, że „prezydent Rosji podkreślił znaczenie natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji międzynarodowych w celu wprowadzenia prawnych gwarancji, które zapobiegną ekspansji NATO na wschód i rozmieszczeniu uzbrojenia w krajach sąsiednich".

Czytaj też

Putin wystąpił z podobną prośbą podczas wideokonferencji z prezydentem USA Joe Bidenem w zeszłym tygodniu oraz w rozmowie telefonicznej z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem w poniedziałek.

Źródło:PAP

Komentarze (4)

 1. wert

  francja na szybko może wysłać 2.5(dwa i pół) batalionu. W ciągu miesiąca może uszykować 5 następnych. francja NIE przewiduje wojny z sowietami. Modernizacja dotyczy TYLKO zdolności ekspedycyjnych. francja POdobnie jak niemce są BEZBRONNE wobec sowietów, Spodziewajmy się kolejnego Monachium

  1. Valdore

   No i znowu wert bredzisz jak zwykle.

  2. Prezes Polski

   Oj niuniu, a wystarczy wyguglać...Na szybko Francja może wysłać 3-6 eskadr samolotów wielozadaniowych i dostarczyć sporą ilość sprzętu natychmiastowego zastosowania - ppk, broń ręczna, amunicja, żywność. Jeśli chodzi o siły ekspedycyjne, jedna brygadę zbiorą na szybko, część jednostek jest gotowa w ramach francuskiego kontyngentu do europejskich sił szybkiego reagowania. O Monachium możecie towarzysze pomarzyć...

  3. wert

   Bartosiak z Budziszem też są "ignorantami". Ciekawe

 2. Jozef

  Jezeli Wojewodztwo Krolewic pod tymczasowa admisnistracja FR i Bialorus zostana calkowicie zdemilitaryzowane to Polska nie zakupi wiecej niz 200 taktycznych glowic nuklearnych.

 3. Wewo

  Wygląda na to, że im bardziej Putin się domaga gwarancji, tym bardziej NATO i ogólnie zachód ma to gdzieś.

  1. Chyżwar

   Oby.

  2. rozbawiony

   Oby to się nie skończyło podobnie jak w przypadku żądań Adolfa przed 1 września 39 roku .

  3. Extern.

   @rozbawiony: Jak to mówi stare przysłowie, "Kto nie pamięta historii skazany jest na jej powtarzanie".

 4. Antonioo

  Rozumiem, że w zamian za gwarancje ze strony NATO, Rosja wycofa wojska z Białorusi i Kaliningradu. Białoruś przestanie być częścią ZBIR, Putin nie będzie prowadził żadnych ćwiczeń wojskowych na Białorusi.