Reklama

Geopolityka

Rosja główną przeszkodą do zakończenia konfliktu na Ukrainie

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Courtney E. Austrian, chargé d’affaires Stanów Zjednoczonych przy OBWE, powiedziała w czwartek na posiedzeniu Rady Stałej OBWE w Wiedniu, że Rosja jest główną przeszkodą w pokojowym uregulowaniu konfliktu we wschodniej Ukrainie.

Aktywność militarna Rosji na Ukrainie i wokół niej, wraz z coraz bardziej wrogą retoryką Kremla w ostatnich miesiącach, jest bezpodstawna i niebezpiecznie prowokacyjna. Główną przeszkodą na drodze do pokoju jest Rosja. To konflikt, który rozpoczęła Rosja, a teraz jest w pełni odpowiedzialna za jego zakończenie – powiedziała Austrian.

Amerykańska dyplomatka przypomniała, że trwająca od ośmiu lat rosyjska agresja na Ukrainę doprowadziła już do ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych, dziesiątek tysięcy rannych, przesiedlenia około 1,6 mln osób i ogromnych szkód w krytycznej infrastrukturze cywilnej.

„Wzywamy Rosję do zaprzestania agresji, przestrzegania zawieszenia broni, wypełnienia zobowiązań mińskich i wycofania swoich sił z suwerennego terytorium Ukrainy” – powiedziała przedstawicielka USA w OBWE.

Wezwała też Rosję do umożliwienia OBWE wypełniania mandatu i monitorowania całego terytorium Ukrainy, w tym kontrolowanego przez Rosję terytorium na wschodzie oraz okupowanego przez Rosję Krymu.

„Wzywamy Rosję do wzięcia konstruktywnego udziału w Trójstronnej Grupie Kontaktowej i do otwarcia wszystkich przejść wzdłuż linii kontaktu, aby zapewnić swobodny przepływ ludności cywilnej” – dodała Austrian.

image
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (9)

 1. Niuniu

  Panie Juras - a pomyślał Pan przez chwilę czym by była RB ONZ bez Chin? A, że w RB ONZ brak dziś kilku Państw nie budzi większych kontrowersji. Ale co tam jałowe dyskusje. Opowiem historyjkę. Była sobie taka rajska wyspa na Karaibach - Grenada. A na niej setka studentów i wykładowców amerykańskich. Po kolejnych demokratycznych wyborach nastał tam rząd trochę mniej pro-amerykański. A do tego chętny do kooperacji z Kubą. Postanowił zmodernizować lotnisko. Do modernizacji zaprosił kubańskich pracowników. Co stanowiło zagrożenie dla amerykańskich obywateli przebywajacych na wyspie (studenci i wykładowcy). No to Regan wysłał misję pokojową z amerykańskimi turystami - dwa lotniskowce i 20 tysięcy marines. Amerykanie odwieźli na Kubę tych sposród kubańczyków którzy przeżyli odwiedziny turystów amerykańskich. Turyści ci zorganizowali nowe przedterminowe wybory i kolejne. Wybierani demokratycznie od tego czasu przywódcy grenady ani myślą zapraszać kubańczyków. Można? To dla czego nie można dziś podobnie postąpić z Kijowem? W końcu na Ukrainie jest znacznie więcej rosyjskich obywateli niż kiedyś było amerykańskich na Grenadzie. Amerykański dyplomata przy OBWE ma wyjątkowe luki w wiedzy z niedawnej historii. I jak widać z jego wypowiedzi o Mińskich Porozumieniach też nie słyszał.

  1. a

   Dodaj tylko, że amerykańskie jednostki - elitarne dostały solidne lanie od Kubańczyków. A potem Grenadą rządzili psychopaci których sami Amerykanie musieli usuwać.

  2. Davien

   Niuniu, sam chciałes:) Bez ChRL w składzie RB ONZ byłby Tajwan. Na Grenadzie Niuniuś doszło do komunistycznego zamachu stanu , zamachowcy zaczeli mordować ludzi a o interwencje USA poprosił gubernator Grenady. USA pozbyła się zamachowców i popatrz mordy i gwałty się skończyły. Jakieś jeszcze kłamstwa wymyslisz?

 2. Fanklub Daviena i GB

  Rosja wzywała USA do nienapadania na Jugosławię, Irak, Syrię, Libię i do nierobienia puczów na Ukrainie i Gruzji. Teraz Rosja ma wezwania USA tam, gdzie USA miały wezwania rosyjskie... :D

  1. Davien

   Rosja napadła na Ukrainę, Gruzje, Czeczenię, morduje cywilów w Syrii i wspiera terrorystów wiec juz milcz .

  2. Trzcinq

   Ok ale co do Syrii to wybacz ale piszesz bzdury. Jakich terrorystów?

  3. Davien

   Z Al Nusry, ratowała tych z ISIS przed SDF i USA ,Hezbollah wiec daruj sobie te bzdury.

 3. rob ercik

  Tik tak, pan Austrian chyba zapomniał iż w 2013 Ukraina miała legalnie wybranego prezydenta i to USA udzieliło wsparcia neobanderowskim przewrotowcom. 30 000 ukraińskich żołnierzy nie chciało walczyć z kilkuset " zielonymi ludzikami" na Krymie, do czasu interwenci wojsk neobanderowskich nikt w Donbasie nie ginoł ... Więc kto ponosi odpowiedzialność?

  1. rmarcin555

   @rob ercik. Rozumiej, że z tym prezydentem to taki sarkazm?

  2. Valdore

   Nie, on naprawdę w to wierzy.

 4. Andrettoni

  Kto jest gorszy? USA, Rosja, czy Rwanda? Fakty są takie, że mamy obecnie politykę silniejszego. ONZ nie funkcjonuje, a wygrywa silniejszy. Potrzebna jest po prostu reforma. Koniec prawa weta. Trudno jak USA zawini, to trzeba Amerykanów ukarać - np. za fałszywe dowody o broni atomowej w Iraku. Teraz każdy z krajów z prawem weta ma coś przeskrobane, a do tego są kraje, które rozrabiają wiedząc, że mają poparcie krajów z prawem weta. Powinna decydować większość. Może nawet być wymagane 90% głosów, ale nie może być wetowania. Szukanie "bardziej winnego" nie pomoże.

 5. Rain Harper

  Trzeba wywalić Moskali z Rady Bezpieczeństwa ONZ i wprowadzić siły pokojowe do Donbasu.

  1. Sarmata

   No to na co czekasz? Do roboty.

 6. Herr Wolf

  Ponieważ broni swoich obywateli

  1. Grom

   Broni? W żadnym wypadku nie chodzi im o obronę swoich ludzi. Jakby chcieli bronić swoich ludzi to już dawno zabrali by ich do siebie . Rosjanie prowadzili akcje osadnicze na Ukrainie na Lotwie chcieli też w Finlandii ale Finowie w porę się połapali . Rosja wykorzystuje ludzi do zaogniania sytuacji pod pretekstem ochrony ludzi .

  2. seb

   No fajnie. Jakby rzeczywiście wszyscy mieszkańcy mający pochodzenie rosyjskie chcieli się przenieść z Ukrainy do Rosji to populacja Ukrainy zmniejszyłaby się o co najmniej 1/3.

  3. Polon64

   Tak samo jak polska zasiedlala tereny wschodnie przed II Wojna Światowa. Ukraina to nie jest państwo i nigdy nie będzie.

 7. Juras

  Od czasu przyjecia Chin, za sprawa Rosji, do RB ONZ, ONZ stal sie wydmuszka czegokolwiek … jeszcze tylko Niemcow tam brakuje aby zaczela sie walka o pokoj swiatowy …?!

 8. Dawo

  Wzywać ten bandycki naród do czegokolwiek, jest pozbawione sensu. Tylko sankcje, na oligarchów.

 9. juruk

  A Rosja bardzo sie tym przejęła....

Reklama