Geopolityka

Putin: Polska powinna zrezygnować z eskalowania napięcia na granicy

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

W rozmowie telefonicznej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że UE powinna wpłynąć na Polskę, by zrezygnowała z kroków, które mogą prowadzić do eskalacji napięć na granicy polsko-białoruskiej - podały służby prasowe Kremla, cytowane przez agencje AFP, Reuters i EFE.

Michel i Putin opowiedzieli się za "koniecznością szybkiego rozwiązania kryzysu na granicy w oparciu o normy międzynarodowego prawa humanitarnego" - głosi komunikat Kremla.

Według oświadczenia Putin zwrócił uwagę Michela na stosowanie przez polskie służby wobec migrantów gazu łzawiącego, granatów hukowych i innych środków specjalnych.

Putin zaapelował ponadto do szefa Rady Europejskiej, by "nie pozwalano na akty przemocy wobec migrantów".

image
Reklama

Rosyjski przywódca również określił sankcje przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki, jakie rozważa UE, jako "przeciwskuteczne".

Michel i Putin rozmawiali też o sytuacji na wschodniej Ukrainie i prezydent "wyraził zaniepokojenie prowokacjami strony ukraińskiej, prowadzącymi do wzrostu napięć" w Donbasie, a także o uregulowaniu konfliktu o Górski Karabach oraz sytuacji w Libii i Afganistanie - poinformował Kreml.

W poprzedniej rozmowie telefonicznej z Putinem, która odbyła się 8 września, Michel potępił wykorzystywanie przez Białoruś migrantów jako broni przeciwko państwom członkowskim UE.

Źródło:
PAP

Komentarze