Geopolityka

Putin: Polska powinna zrezygnować z eskalowania napięcia na granicy

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

W rozmowie telefonicznej z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę, że UE powinna wpłynąć na Polskę, by zrezygnowała z kroków, które mogą prowadzić do eskalacji napięć na granicy polsko-białoruskiej - podały służby prasowe Kremla, cytowane przez agencje AFP, Reuters i EFE.

Michel i Putin opowiedzieli się za "koniecznością szybkiego rozwiązania kryzysu na granicy w oparciu o normy międzynarodowego prawa humanitarnego" - głosi komunikat Kremla.

Według oświadczenia Putin zwrócił uwagę Michela na stosowanie przez polskie służby wobec migrantów gazu łzawiącego, granatów hukowych i innych środków specjalnych.

Putin zaapelował ponadto do szefa Rady Europejskiej, by "nie pozwalano na akty przemocy wobec migrantów".

image
Reklama

Rosyjski przywódca również określił sankcje przeciwko reżimowi Alaksandra Łukaszenki, jakie rozważa UE, jako "przeciwskuteczne".

Michel i Putin rozmawiali też o sytuacji na wschodniej Ukrainie i prezydent "wyraził zaniepokojenie prowokacjami strony ukraińskiej, prowadzącymi do wzrostu napięć" w Donbasie, a także o uregulowaniu konfliktu o Górski Karabach oraz sytuacji w Libii i Afganistanie - poinformował Kreml.

W poprzedniej rozmowie telefonicznej z Putinem, która odbyła się 8 września, Michel potępił wykorzystywanie przez Białoruś migrantów jako broni przeciwko państwom członkowskim UE.

Źródło:
PAP

Komentarze (44)

 1. komisarz UE

  najciekawsze ze UE uwaza tak samo.

  1. Davien

   Jak Polska w tej sprawie? Ano tak tez uwazaja że to robota Putina:)

 2. Jagoda

  Z powodu swej mocarstwowości „gospodarczej” Rosja została określona przez niemieckiego polityka Helmuta Schmidta w latach '80 jako Górna Wolta z rakietami. Jest to określenie do dziś obowiązujące a jedyne, co się w nim zdezaktualizowało to fakt, że nie istnieje już takie państwo jak Górna Wolta. Obecnie bowiem znane jest ono jako Burkina Faso.

  1. Davien

   Nieda sie, w Burkina Faso jest lepsza demokracja niz w Rosji, więc zostańmy przy Górnej Wolcie.

 3. Jagoda

  Zmieniając ustawę zasadniczą, na dodatek łamiąc prawo i fałszując wolę obywateli, Władimir Putin przekroczył ostatnią granicę dzielącą państwo z przynajmniej resztkami demokracji i trójpodziału władzy w satrapię podobną choćby do tych środkowoazjatyckich. Z tej drogi odwrotu już nie ma. Ale Putin musiał to zrobić, jeśli chce dalej rządzić. Nie przez parę najbliższych lat, ale właściwie do końca życia.

 4. Jagoda

  Przypomina mi się kawal: co to jest interes po rusku, ano interes po rusku jest to ukraść skrzynkę wódki, sprzedać za pół ceny, a pieniądze przepić.

 5. Rafał

  Biedna ta Rosja, ciągle atakowana... Ma gość poczucie humoru.

 6. 44

  Ogólny przekaz z Rosji jest taki, że to my jesteśmy winni napływu emigrantów, ponieważ razem ze stanami napadliśmy na Irak, który był państwem stabilnym. Wprowadzaliśmy tam demokrację i nie możemy się dziwić, że ci ludzie nauczeni demokracji chcą przyjechać do demokratycznej UE.

 7. M

  "Słońce Narodu" kiedyś zgaśnie. Kto go wtedy zastąpi? Szojgu już przebiera nogami, a jest to twardogłowy zupak kochający wojnę. Co wtedy? Może zatęskmnimy za pragmatycznym, de facto, pułkownikiem? A co jeżeli Baćka planuje zdobyć fotel po Putinie (w ramach ZBIR-a)? Wyobrażacie sobie Białorus z własną bronią jądrową?

 8. ktos

  Dokladnie Polska powinna zaprzestac przywozic bialoruskimi liniami lotniczymi imigrantow do Minska po czy organizowac ich i prowadzic do granicy z pomoca bialoruskiego wojska. A juz wogole pownna zaprezestac przetrzymywania imigrantow w hali magazynowej po bialoruskiej stronie granicy. No jak ci Polacy tak moga...

 9. Ben ten

  Zachowuje się jak pospolity bandyta lub gangster. Jednak coraz bardziej skłaniam się ku przekonaniu, że oni rozumieją tylko prawo pieści. Polska musi się zbroić, nie ma na co czekać. Możemy być następni po Ukrainie.

  1. wachmistrz Soroka

   Nie możemy tylko będziemy. Wszystko w naszych rękach.

  2. Wawiak

   Dobrze, że do ludzi to wreszcie dociera. Szkoda tylko, że tak późno.

 10. Geo

  kasa mu się kończy? musi szybko uruchomić ns2, ale możliwe, że rurociąg wybuchnie wcześniej lub później, bo znając podejście ruskich i niemców do Bałtyku, to nie oczyścili za dobrze dna z chemii i min, a te wcześniej czy później spotkają się z rurami.

 11. Buczacza

  Faktycznie czasy są ciekawe. Nigdy bym nie przypuszczał że będą takie czasy. Ryglujesz drzwi w swoim domu. A bandyta,który za tym wszystkim stoi publicznie twierdzi, że to niedopuszczalne. Mijają 2 tyg a następny bandyta oskarża o eskalowanie napięcia. Może czołowy historyk i miłośnik wszystkiego co rosyjskie hehe . Jakoś to spuentuje... Śmiało to taki real polityk...

  1. jerry

   Z Rosją było tak zawsze.Uchyliłeś drzwi a już buciora wciskali

 12. Obywatel

  wszyscy już wiedzą kto eskaluje i kto mówi bzduryyy.

  1. jerry

   Zdziwiłbyś się. Część ludzi ogląda TVN i tam nawet się nie wspomina o wydarzeniach na granicy w "Faktach"

 13. WeaponX

  Puti będzie eskalować żeby związać jak największe siły WP na granicy Białoruskiej żeby im nie przyszło do głowy pomagać Ukrainie kiedy zacznie się inwazja. Wszystko jest raczej czytelne.

 14. Jozef

  Wniosek po rozmowie z panem prezydentem Putinem jest jeden: 5% PKB na unowoczesnienie polskich sil zbrojnych tak szybko jak to mozliwe. Pozdrawiam.

 15. sade

  nawet sie zasmialem xd

 16. vi-hajster

  Drodzy czytelnicy.Co oczekiwaliście z ust Putina? Po co to w ogóle komentować.

 17. BUBA

  Niech odesla "Migrantow" tam skad ich wzieli to nie bedzie zadnego napiecia ... proste - proste ... w czym problem ...

 18. ACAN

  Deeskalacja napięcia według Putina to 1. Ukraina musi się rozbroić i pozwolić zainstalować na fotelu prezydenta kremlowską marionetkę 2. Polska musi się rozbroić kupować ruski gaz ropę węgiel i najlepiej jeszcze prąd 3. Państwa Bałtyckie mają wyprosić ze swojego terytorium wojska NATO No i wtedy nastąpi prawdziwa deeskalacja napięci

  1. realizm

   Na chwilę, do czasu uzyskania przez Kreml kolejnych "gwarancji bezpieczeństwa".

 19. Andrju

  Czyli można się spodziewać ze będzie gorzej zanim będzie lepiej.

 20. Zbuta

  Ależ ten gość jest groteskowy. Typowy przedstawiciel ludów stepowych.

 21. Aro

  Europejskie cipy nie powinny dzwonić tylko tu wysłać pieniadze, materiały na płot i sprzęt.

 22. IP.Wawa

  Przecież w Rosji jest więcej muzułmanów niż w całej Europie to niech się nimi zajmą.A tak nawiasem to Antypolski portal radio Sputnik powinien być już dawno zamknięty bo w Rosji żaden tego typu polski czy Litewski portal nie może istnieć ( cenzura Kremla)

 23. sysak

  A może by tak powstrzymał swojego dobermanna z Mińska i przestał nim szczuć na Polskę

  1. Czytelnik

   To nie doberman, tylko kundel ze wścieklizną.

  2. dr666

   Doberman to niemiecki pies rasowy. Co ten białoruski łysiejący kundel z kołchozu ma w sobie choć trochę rasowego?

 24. ROLA

  I tak od setek lat, ciągle to samo na jedną nutę. Miłujący pokój Związek Radziecki vel Rosja

  1. g-t

   No :) Swiat byłby lepszym miejscem jakby ten kraj się w końcu ucywilizował.

  2. zeus89

   albo znikł

  3. Wawiak

   To nie portal S-F... Pozostaje współczuć mieszańcom Rosji. W końcu nikt sobie miejsca, w którym się urodził nie wybierał.

 25. Asa

  Bezczel.

  1. Wawiak

   nie, polityko-KGB-ista... Wiadomo, że prawdę powie co najwyżej przez pomyłkę 8-]