Reklama

Geopolityka

Przywódca Chin zapewnia o dalszej współpracy z Białorusią

Autor. president.gov.by

Przywódca Białorusi w trakcie swojej wizyty zapewnił o dalszym rozwijaniu stosunków z Chinami oraz o bliskich relacjach z Xi Jinpingiem.

Reklama

Chiny chcą nadal wzmacniać strategiczną i pragmatyczną współpracę z Białorusią – oświadczyło chińskie MSZ w poniedziałek po drugim w tym roku spotkaniu białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki z przywódcą Chin Xi Jinpingiem.

Reklama

Przywódca Chin Xi Jinpin stwierdził podczas przyjęcia w Pekinie, że „wzajemne zaufanie polityczne” i „współpraca międzynarodowa” między oboma krajami wzmocniły się od czasu poprzedniej wizyty Łukaszenki w chińskiej stolicy w lutym tego roku.

Czytaj też

Chiny chcą nadal wzmacniać strategiczną współpracę z Białorusią, zdecydowanie wspierać się nawzajem, promować pragmatyczną współpracę i nadal pogłębiać stosunki chińsko-białoruskie” – mówił Xi.

Reklama

„Białoruś jest, była i będzie wiarygodnym partnerem dla Chin” – stwierdził Łukaszenka, według komunikatu wydanego przez jego biuro. „Dawno temu zdecydowaliśmy, że będziemy współpracować (…) i przyjaźnić się z Chinami. Ta przyjaźń ma ponad 30 lat i nigdy nie zboczyliśmy z tego kursu”.

Łukaszenka przekonywał o gotowości „zapewnienia zdecydowanego wzajemnego wsparcia” oraz „promowania dalszego rozwoju wszechstronnego partnerstwa strategicznego między Białorusią a Chinami”.

Czytaj też

Białoruś, bliski sojusznik Moskwy, w dużym stopniu polega na Rosji w zakresie wsparcia politycznego i finansowego, a także odegrała kluczową rolę w planach Kremla dotyczących ataku na Ukrainę w lutym 2022 r., w tym poprzez udostępnienie swojego terytorium rosyjskim wojskom.

Władze ChRL nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie i wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją. Pekin sprzeciwia się również sankcjom nakładanym na Moskwę.

Chiński przywódca zapewniał o wzmocnieniu koordynacji i współpracy między Pekinem i Mińskiem w ramach mechanizmów wielostronnych, takich jak ONZ i Szanghajska Organizacja Współpracy.

Czytaj też

„Chiny i Białoruś są ważnymi siłami w reformie i budowie globalnego systemu zarządzania” – stwierdził Xi.

Białoruś coraz bardziej pod wpływem od Chin?

Już wcześniej pojawiły się informacje o finansowym uzależnieniu Mińska od Pekinu za pośrednictwem pożyczek udzielanych przez Chiny. Ze względu na sankcje nałożone na państwo białoruskie chińskie inwestycje trafiają tam na podatny grunt. Rodzi się jednak pytanie, czy wpływy chińskie nie zaczną w niektórych segmentach wypychać rosyjskich. Niemniej dla Zachodu jest to zły sygnał, ponieważ to tylko pokazuje, że oddala się szansa na wyrwanie Białorusi spod wpływów Moskwy, jak też i Pekinu.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (6)

 1. bezreklam

  W Rosji , po wyjsciu zachdnich firm prdukajacych auta - wezszli chinczcy. Zachod starcil biznes, Dla Rosji moze bez znacznia. DLa CHin zarobek

 2. rwd

  Powoli krystalizują się wrogie sobie sojusze. Będzie krótka i gwałtowna czy długa i wyczerpująca?

  1. Extern.

   Po działaniach na Ukrainie i w Gazie widać że główni gracze czyli USA i Chiny postępują ostrożnie i takiej otwartej, nie kontrolowanej konfrontacji raczej jednak nie chcą. O ile więc sprawy nie wymkną się spod kontroli, będzie to prawdopodobnie raczej długa seria wyczerpujących mniejszych konfliktów i działań hybrydowych na wysuniętych krańcach wzajemnych wpływów. A to niestety może oznaczać że również i w Polsce. Choć przed nami w kolejce do destabilizacji są Izrael, Iran, Mołdawia, Kazachstan, Korea, Tajwan i inne kraje będące poza oficjalnymi sojuszami. Wcześniej myślałem że również Finlandia i Szwecja, ale rzutem na taśmę w ostatniej chwili uciekli spod kosy.

 3. Rusmongol

  Póki co Białoruś w pełni zwasalizowana jest kacapi, ale kalaszenka przy każdej wizycie u xi żebrze o pożyczki. Tak kończą się interesy z kacapia która wyssa z ciebie wszystko a później jak padniesz cie wchłonie.

 4. szczebelek

  Na zasadzie Chiny pomogą każdemu byle wpadły w ich strefę wpływów...

 5. bezreklam

  Puki co KAzachstan tez zaprzeczyl ze kupuje samolt z Francji ze SU 30 z ROsji

 6. Chyżwar

  Skoro grają w tej samej drużynie nie może inaczej być.

Reklama